Michal Zwinger: E-learning jako funkční výukový nástroj a tvorba webových aplikací, které baví

Ve čtvrtek 20. března 2014 proběhla další ze série přednášek Bloku expertů. Pozvání KISKu přijal Michal Zwinger, propagátor rychlého čtení a spolutvůrce on-line e learningového kurzu Rozečti.se.

E-learning v České republice

Michal Zwinger na úvod pohovořil o současném stavu e-learningu v českém školském a firemním sektoru. Zatímco na školách vedou interaktivní tabule, známé také jako „smart boardy“, a systém pro tvorbu a správu e-learningových kurzů Moodle, ve firemním sektoru je situace méně přehledná. Používají se zde různá řešení zhotovená na míru nebo fungující na obecných platformách. Michal Zwinger přitom zmínil některé známé „neduhy“ používaných systémů. V případě Moodlu jsou to nedostatky v oblasti použitelnosti, přívětivosti a designu služeb, které mohou mnohé uživatele odradit, u firemních systémů pak zastaralé standardy, obava z novinek a neochota ke změnám.

Michal Zwinger: E-learning jako funkční výukový nástroj a tvorba webových aplikací, které baví from KISK on Vimeo.

V další části přednášky přešel Michal Zwinger k prezentaci vlastních praktických zkušeností, když studentům názorně předvedl, jak lze vylepšit uživatelské rozhraní e‑learningového kurzu pro výuku cizích jazyků. Receptem na lepší přívětivost a použitelnost je především odstranění rušivých, balastních informací a zvýšení přehlednosti uživatelského prostředí.

 

Rozečti.se

Online kurz rychlého čtení Rozečti.se, který byl v průběhu přednášky rovněž představen, je v současnosti nejznámějším projektem Michala Zwingera a jeho spolupracovníků. Jedná se o drilový trénink čtení založený na odbourávání zlozvyků a rozšíření zrakového rozpětí, které školenému čtenáři umožní číst několik slov najednou. Z průměrné rychlosti 210 slov za minutu může trénovaný jedinec dosáhnout rychlosti až 625 slov za minutu. Rozečti.se obsahuje také teoretickou část, v níž se účastníci dozvědí například to, jak správně číst různé druhy textů.

Kurz, který má za sebou již dva a půl roku vývoje, dnes nabízí tři lekce zdarma s placeným pokračováním. Zájemcům, kteří by chtěli bezplatně absolvovat celý kurz, se nabízí možnost využít verzi pro knihovny, která je v současné době k dispozici ve 250 registrovaných knihovnách.

Při popisu možností, které kurz Rozečti.se účastníkům poskytuje, zdůraznil Michal Zwinger zejména uživatelskou přívětivost, přehlednost a možnost instantní zpětné vazby u jednotlivých cvičení. Závěrečné hodnocení má jednoduchou grafickou podobu, jíž dominuje „rychloměr“, vizualizace pokroku a hodnocení pomocí hvězdiček. Slovní hodnocení a doporučování se během testování kurzu neosvědčilo a bylo tedy omezeno na naprosté minimum.

 

Levebee

Nejnovějším projektem Michala Zwingra a jeho stále se rozšiřujícího týmu je Levebee, online aplikace pro nápravu čtení určená dyslektickým dětem prvního stupně základních škol. Součástí aplikace, která je dosud ve vývoji, bude diagnostika čtení, speciální materiály a postupy pro výuku a nápravu čtení a adaptivní cvičení. Při prezentaci tohoto projektu Michal Zwinger zdůraznil možnost individuálního přístupu a personalizace výukového plánu, možnost postupu vlastním tempem, bez zbytečného stresu a v klidu domova. Aplikace počítá se zapojením čtyř typů uživatelů se specifickými rolemi, tedy žáků, rodičů, učitelů a speciálních pedagogů. Jednotlivým rolím jsou pak v aplikaci přiřazeny příslušné funkce a odpovídající informace.

Celý kurz je koncipován s ohledem na věk dětí a s respektem k jejich potřebám. Má jednoduché uživatelské rozhraní, příjemný grafický design a je založen na principu hry, kdy děti za splněné úkoly získávají body a materiál pro stavbu virtuálního úlu s maskotem kurzu, jímž je postavička včely.

Michal Zwinger během prezentace projektu Levebee poukázal i na důvody vzniku tohoto projektu: vysoký podíl dětí s poruchami čtení v populaci, nedostatek individuálního přístupu k těmto dětem ve školách a problémy, na něž žáci s dyslexií narážejí během celé školní docházky i později v dospělém životě.

 

Šance pro stážisty

Představení tohoto bezpochyby velice potřebného a prospěšného projektu bylo ukončeno výzvou pro případné stážisty. Na dotaz z publika Michal Zwinger vysvětlil, že projektový tým uvítá zájemce o práci v oblasti marketingu, komunikace a prezentace projektu, tvůrce rešerší apod. Zapojení stážistů do projektu je velmi volné a závisí i na jejich zájmu o konkrétní práci. Zájemci naleznou další informace na webech www.rozectise.czwww.levebee.com.

  Zdroj titulního obrázku: http://www.studak.cz/soutez-vodafone-napad-roku-2012-vyhral-projekt-roze....

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback