Mini.knihovna.cz se představuje a kriticky hodnotí

19. 12. 2013
Přečtěte si kritické a sebereflektující shrnutí 3 měsíců naší práce na projektu mini.knihovna.cz. Počkat, vy opravdu netušíte, co mini.knihovna.cz je? Nejvyšší čas to změnit!

Jak jste mohli zjistit z předchozího článku, projekt mini.knihovna.cz je spojen se stavěním  miniknihovniček. Jedná se o objekty podobné ptačím budkám, do nichž lze dobrovolně vložit knihy a nechat je zde volně ke sdílení. Vše další závisí na obyčejné lidské slušnosti a troše zodpovědnosti při péči o takovou budku.

Kdo vlastně za projektem stojí? Za drátky tahá tým, který je složený z Monči Holoubkové, Katky Blatné a mojí maličkosti. Nutno podotknout, že bez naší alma mater bychom se daleko nedostali. O co nám jde? Chceme poskytnout knihovnám, úřadům i jedincům pomoc při budování těchto budek v jejich lokalitě. Naše „pomocná ruka“ bude spočívat v konzultaci se zájemcem, kdy se pokusíme poradit, jaká úskalí je nutné zdolat, kam objekt umístit a jak jej přizpůsobit individuálním potřebám a přáním.  Dále zajistíme výrobu budky a její dopravu na místo určení. Nedílnou součástí projektu se brzy stane i web mini.knihovna.cz, kde vystavíme technickou dokumentaci k vytvoření a mapu miniknihovniček. Uvažujeme, že zde sepíšeme i naše dosavadní zkušenosti a rady, jak postupovat při tomto procesu na vlastní pěst. To však předbíháme.

V již zmíněném článku jsme psali, že se chystáme vztyčit naši první budku v Chodově u Karlových Varů. Tato zkušenost pro nás byla zásadní, jelikož při ní došlo k prvotní konfrontaci s reálnými problémy takového projektu, odkrytí slabých míst a našich chyb. Přesně tak to má být. Na tomto místě se sluší poděkovat ředitelce Městské knihovny Chodov Hance Nemčičové a zastupitelům města za ochotu a nadšení pro tento projekt. Pojďme se nyní podívat, jak realizace v Chodově začala a probíhala s veškerými klady i zápory.

Vše začalo v srpnu tohoto roku, kdy jsme na žádost chodovské knihovny sestavili s menšími obměnami náš tým a vyjeli do Chodova na průzkum terénu. S Hankou jsme prodiskutovali představy, návrhy k umístění a udržitelnost. Nakonec došlo k ujednání, že miniknihovna bude stát uprostřed náměstí na ulici Staroměstská, kde bude k dispozici všem procházejícím. Jedná se o centrum města, což díky neustálé přítomnosti chodců a kameře může zabránit případnému vandalismu.

 

Centrum města Chodov

Vytvořili jsme základní rešerši k tématu, z čehož později vznikl již zmíněný úvodní článek. Projektování budky se ochotně ujal student Vyšší odborné školy restaurátorské Dominik Matus. Pro její výrobu jsme navázali kontakt s truhláři ze Střední školy polytechnické na Jílové. Spolupráce by měla trvat i v budoucnu. Kromě toho se začal rýsovat nápad na web, který by měl sloužit jako teoretická i praktická opora pro zájemce o budku i DIY kutily. Portál je však aktuálně naší největší slabinou, jelikož měl být již napsán a zveřejněn. Zatím existuje jen základní kostra. Tvorbu loga jsme po konzultaci svěřili grafičce Heleně Gálové. Díky ní tak vzniklo logo, ale také originální patero miniknihovny, což jsou jednoduchá pravidla toho, jak s budkou zacházet.

Patero pravidel/laskavých rad pro použití

V listopadu nás Monča chtěla reprezentovat na Social Innovation Campu , ale projekt se neuchytil. Nicméně vznikly zde jiné zajímavé počiny.

Střední škola si za materiál naúčtovala kolem 600 Kč. Co se týče finálních úprav jako lakování, nátěr, lepení plexiskla, montování podstavce apod., rozhodli jsme se je udělat na vlastní náklady až při předání v Chodově. Hanka nám na závěr spolupráce poskytla objektivní zpětnou vazbu ohledně postupu při realizaci.

 

Finální úpravy v Chodově

Mezi největší problémy z naší strany patřila komunikace s klientem, kterou jsme i přes přímou žádost udržovali jen sporadicky. Také nedošlo k zaslání předběžných návrhů budky ani grafiky zastupitelům ke schválení. Za poslední markantní chybu lze považovat to, že jsme nevytyčili alespoň přibližnou cenu budky předem. To může být pro knihovnu, která disponuje omezenými či minimálními prostředky, leckdy zásadní otázka. Právě díky nabytým zkušenostem se zmíněná úskalí příště už nebudou opakovat.

Hanka Nemčičová a my

Budka byla poté nainstalována a slavnostně odhalena zastupiteli a knihovnicemi 30. 11. v Den pro dětskou knihu. Tento den byl vybrán pro lepší publicitu. Podle reakcí se místním velice líbí a využívají ji. Co říkáte vy? O knihovničce zatím můžete dočíst hned v několika regionálních denících (IDNES a sokolovský Deník) a dokonce v Blesku. Komu se to v životě poštěstí?

Konečná podoba? Ani zdaleka.

Jsme si plně vědomi nedostatků a chaosu, který vládne. Chápeme je však jako motivaci a výzvy pro zlepšení této služby. Chodovskou miniknihovničku jsme realizovali jako pilotní projekt, jenž nám ukázal, na co si dát pozor, a jaké chyby jsme udělali. Ty byly vzaty na vědomí a nyní můžete čekat jen hladký průběh dalších realizací. Těšte se! Kdo nic nedělá, nic nezkazí… Znáte to.

Mimochodem, rádi mezi sebe uvítáme posily, kterým vše v klidu vysvětlíme a zapojíme je do procesu. Nové nápady neujdou ocenění. Případné budoucí kolegy můžeme ujistit, že o práci nouze nebude. Už nyní máme několik dalších zájemců o budky. Těšíme se na vás!

P.S. Like potěší -> Mini.knihovna.cz

Přidejte se a pojďte s námi šířit radost a knihy po celé galaxii!

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019

(who was appointed by zhang han). http://www.avtomgn.ru/sadko-lite.html The reign of the three counties is over, replica designer belts and there is the matter of recruitment and expansion.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback