Mobility na MU (1. díl): CEEPUS, ISEP a další

V minulém článku jsme se podrobněji věnovali programu Erasmus+, díky němuž lze z KISKu vyjet do 3 zemí. To však ani zdaleka není vše. Když ke své cestovatelské vášni přidáte ještě o trochu více trpělivosti, zájmu a kuráže, můžete se dostat v podstatě kamkoliv. Library and information science v Thajsku, Gruzii nebo snad na Islandu? Nebo snad Anglie či Německo? Není problém.

Jak zjistíte v tomto seriálu, na MU existuje skutečně rozsáhlá nabídka dostupných zemí či konkrétních škol. V dalších 2 týdnech vydáme ještě 2 díly. Do následujícího textu jsme zařadili pouze ty možnosti Centra zahraniční spolupráce (CZS), které jsou relevantní pro studenty Informačních studií a knihovnictví. Věnujeme se zde výhradně studijním programům. Praktické stáže (praxe) čekají na zpracování. Nechcete nám pomoci s tvorbou článků?

Zajímáte se o program Erasmus+? Zmíněný článek je k dispozici zde.

Obecné rady a poznámky

 • Vyplatí se zařizovat výjezd minimálně s ročním předstihem. U některých programů se vyjíždí jen na podzim, u jiných musí být smlouvy uzavřeny vždy dlouho před začátkem akademického roku.
 • Často si musíte sami zajistit přijetí na cílové univerzitě. To ve většině případů probíhá tak, že pošlete žádost/motivační dopis podložený vaším životopisem, seznamem absolvovaných předmětů a přesně vymezený studijní záměr (proč chci studovat zrovna na dané univerzitě/katedře, co mě zajímá v oboru, jak se chci na škole rozvíjet).
 • Výhodu mají ti, kteří jsou držitelé platných mezinárodních certifikátů, garantujících určitou úroveň zvládnutí cizího jazyka (AJ nebo případně jiný). Je to často jedna z hlavních podmínek přijetí. CZS má své vlastní zkoušky, jež však některé univerzity nemusí uznávat. Mezi velmi rozšířené certifikáty s mezinárodní platností patří TOELF, který je požadován hlavně v USA. I některé evropské školy vás bez něj nepřijmou. 
 • U většiny programů potřebujete schválení ze strany MU (kabinet, fakulta).
 • V případě konkrétních dotazů se obracejte na koordinátory jednotlivých mobilit z CZS.

Přesuňme se ale již k tomu, kde a jak studovat, když vám Erasmus+ nestačí nebo nenaplňuje vaše představy. V prvním díle pro vás shrneme CEEPUS, ISEP, AKTION a mezivládní dohody.

CEEPUS

Díky CEEPUS lze vycestovat do zemí střední a jihovýchodní Evropy. Smlouvy se uzavírají pomocí oborových sítí mezi jednotlivými univerzitami. Ačkoliv je FF ve 4 sítích, pro KISK není žádná relevantní. To vás však nelimituje, jelikož se můžete stále zúčastnit jako tzv. CEEPUS-Freemover (nepleťe si tento program s Freemoverem). Přednost mají sice účastníci, kteří využívají sítě, ale podle našich informací by se na vás mělo dostat také.

 • cílové země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Priština-Kosovo
 • stupeň studia: studenti Bc. (min. 2. ročník) a Mgr. 
 • délka pobytu: 3-10 měsíců, pro CEEPUS-Freemovers 1 semestr (jaro)
 • výše stipendia: individuálně podle země (např. Rakousko poskytuje 940 EUR na měsíc)
 • podmínky přijetí: prezenční studium, ostatní se liší u každého konkrétního konsorcia či univerzity

Více informací na webech CZS a Domu zahraniční spolupráce (DZS), oficiální web.

ISEP

I přes relativně náročné podmínky a proces zařizování je International Student Exchange Program (ISEP) velmi atraktivní. Existují 2 varianty: ISEP Direct a Exchange. Zde se budeme věnovat výměnné variantě, jelikož je finančně dostupnější. V případě, že uspějete ve výběrovém řízení, můžete se těšit z financování životních nákladů v dané zemi. Jelikož má MU smlouvy s evropskými univerzitami pokryté jinými programy, dostanete se díky ISEP ve většině případů do zámoří či jiných vzdálenějších koutů světa.

 • cílové země: USA, Kanada, Latinská amerika, Asie, Afrika, Austrálie
 • stupeň studia: 2., 3. i 4. ročník Bc., 1. ročník Mgr.
 • délka pobytu: 1-2 semestry
 • výše stipendia: prominutí školného na hostitelské instituci (neplatí u ISEP Direct), hrazení ubytování a stravování, max. 10 000 Kč na měsíc (tato částka není nároková, o přidělení rozhoduje CZS)
 • podmínky: prezenční studium, účastnit se lze pouze jednou, náročnější administrativa a výběr, poplatky organizaci ISEP, vyjíždějící student hradí kolegovi, který přijede místo něj, ubytování a stravu (asi 36 500 Kč na semestr)

Detail programu na webu CZS a oficiální web.

AKTION

Tento program využijete pouze v případě, že plánujete psát svou magisterskou diplomovou práci v Rakousku.

 • cílová země: Rakousko
 • stupeň studia: 2. ročník Mgr.
 • délka pobytu: 1 semestr (1-5 měsíců)
 • výše stipendia: 940 EUR na měsíc
 • podmínky: věk do 35 let, lze absolvovat pouze 1x

Detail programu na webu CZS a DZS.

Mezivládní dohody

Akademická informační agentura (AIA) zprostředkovává tyto výjezdy. Je možné vyjet v rámci kvót a výběrových řízení do zemí, s nimiž ČR navázala mezinárodní spolupráci. Každý rok bývá zveřejněn seznam těchto států a určitý počet míst, jež jsou nabízena studentům a zaměstnancům českých univerzit a vysokých škol. Chcete se podívat na konkrétní země, výši stipendií a detailní podmínky mobilit? Použijete vyhledávač možností studia v zahraničí na webu AIA.

Rozdíl mezi kvótami a výběrovým řízením spočívá v tom, že kvóty naplňuje MU na základě přidělených míst od MŠMT a výběrová řízení závisí na AIA. Sběr přihlášek na výběrová řízení pro akademický rok 2015/2016 bohužel pro většinu zemí již skončil. Některé jsou ale pořád otevřené. Můžete stále zkusit např. Mexiko. Informace pro studenty FF MU ohledně těchto mobilit naleznete na webu fakulty.

Výběrová řízení

 • cílové země pro rok 2015/2016: Albánie, Argentina, Belgie, Bulharsko, Čína, Egypt, Estonsko, Francie, Itálie, Izrael, Japonsko, KLDR, Korejská republika, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Mexiko, Mongolsko, Německo, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko, Ukrajina, Vietnam
 • stupeň studia, délka pobytu, výše stipendia a podmínky se liší v závislosti na konkrétní zemi, proplácí se mezinárodní doprava tam a zpět
 • přihláška: hlásíte se přes AIA, od FF potřebujete potvrzení

Detail programu na webu CZS a DZS.

Kvóty

 • cílové země pro rok 2015/2016: Čína, Egypt, Chorvatsko, Itálie, Makedonie, Malta, Rusko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko 
 • stupeň studia, délka pobytu, výše stipendia a podmínky se liší v závislosti na konkrétní zemi, proplácí se mezinárodní doprava tam a zpět
 • přihláška: hlásíte se v AIA i na zahraničním oddělení FF (k přihlášce přiložíte motivační dopis, akceptační dopis z vámi vybrané univerzity, doporučení učitele a CV)

Detail programu na webu CZS a DZS.

***

V příštím díle se zaměříme na mobilitu Freemovers, Erasmus Mundus, stipendia Visegrádského fondu a nabídku partnerských univerzit. Dočkají se také zájemci o Norské fondy a EHP. Chcete se nás na něco zeptat? Máte zkušenosti s některým z programů? Napište do komentářů.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback