Mobility na MU (2. díl): Freemovers a další

Je zde druhý díl seriálu o studijních výjezdech do zahraničí. Dnes se zaměříme na Freemovers, nabídku partnerských univerzit, stipendia Visegrádského společenství, Norské fondy, EHP a Erasmus Mundus.

V první části jste se mohli dozvědět některé obecné rady a informace o mobilitách CEEPUS, ISEP, AKTION a mezivládních dohodách.

Freemovers

Když chcete studovat na konkrétní škole či ve vybrané zemi, a nenašli jste vhodný program, nabízí se stipendia pro tzv. Freemovers. Co to znamená? Freemoverem se stáváte, když jste přijati na zahraniční instituci mimo jakoukoliv standardní mobilitu (Erasmus+, ISEP apod.). Můžete zvolit téměř jakoukoliv školu, kde se vyučuje náš obor. Přijetí na cílové katedře si však nelze nijak vynutit. Jedná se spíše o projev dobré vůle ze strany zahraničí. Nyní je už jasné, že úspěch žádosti je více méně ve vašich rukou. Možnost a podmínky přijetí by vám měla sdělit univerzita, na níž se chystáte vyjet. Na některých univerzitách freemovers platí školné.

 • cílové země: vlastní volba studenta
 • stupeň studia: min. 2. ročník Bc.
 • délka pobytu: 1 měsíc až 1 semestr
 • výše stipendia: max. 7000 Kč na měsíc
 • podmínky: prezenční i kombinovaný, lze vycestovat 1x v každém stupni studia, je nezbytný souhlas fakulty, student si zajišťuje ubytování sám, min. 20 ECTS kreditů, nebo individuální domluva

Detail programu na webu CZS.

Stipendia na partnerských univerzitách

Díky spolupráci MU se zahraničními univerzitami si můžete vybrat ze skutečně pestrého souboru škol z různých částí světa. Základní podmínkou je to, aby se ISK vyučovalo i na vámi zvolené univerzitě. Přihlašování a výběr se podobají ISEPu. Oproti němu zde máte větší šanci, že vás vyberou. Sběr přihlášek do USA, Kanady a Austrálie je již uzavřen. Kostarika by třeba ještě mohla vyjít.

 • země, v nichž se nachází partnerské univerzity (aktuální nabídka): Austrálie, USA, JAR, Kanada, Chile, Kostarika, Japonsko, Hongkong, Mexiko
 • stupeň studia: není přesně specifikováno
 • délka pobytu: 1-2 semestry
 • výše stipendia: 10 000 Kč na měsíc, neplatíte školné
 • podmínky: student si na některých školách platí ubytování a stravu sám, často dotujete pobyt svého kolegy v ČR

Detail programu na webu CZS.

Visegrad Scholarship Program

Pokud se chcete vydat do jedné ze zemí Visegrádské čtyřky, nebo do některého ze sousedních států, je pro vás tento program ideální. Výhodou je, že se ústředí fondu, který jej zaštiťuje, nachází v Bratislavě.

 • cílové země: státy V4 (Slovensko, Maďarsko, Polsko), Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Gruzie, Makedonie, Moldávie, Černá Hora, Ruská federace, Srbsko, Kosovo a Ukrajina
 • stupeň studia: Mgr.
 • délka pobytu: 1 semestr - celé magisterské studium (tzn. 4 semestry)
 • výše stipendia: 2300 EUR na semestr (+ 1500 EUR pro instituci, která vás přijme) pro Intra-Visegrad (vyjíždějící ze země V4 jede studovat do jiné země V4), stejné podmínky pro Out-Going (vyjíždějící ze země V4 jede studovat do země mimo V4)
 • podmínky: všechny dokumenty musíte mít v elektronické i ve fyzické formě, je nutné získat akceptaci hostující strany

Detail programu na webu CZS (neaktuální informace) a oficiální web.

Norské fondy a EHP

Jedná se o granty s velmi štědrou finanční podporou. Výjezd můžete realizovat v rámci Projektů mobilit a stáží (Studentské stáže - individuální žadatelé) na základě oficiální výzvy, jež je pravidelně vyhlašována Domem zahraniční spolupráce (DZS). V roce 2015 se bude možné přihlašovat na základě nové výzvy od 26. 1. do 26. 3 pro výjezd ještě v akademickém roce 2015/2016. Poté program končí. 

Jaké jsou rozdíly mezi oběma fondy? Norské fondy pokrývají pobyt pouze v Norsku a poskytují více prostředků. Fondy EHP platí jak pro Norsko, tak pro Island i Lichtenštejnsko. Stáž zařizujete ve spolupráci s DZS.

 • cílové země: Norsko, Island, Lichtenštejnsko
 • stupeň studia: není specifikováno
 • délka pobytu: 3-10 měsíců (studijní pobyt)
 • výše stipendia: pobytové výdaje – tzn. ubytování, stravování, MHD (Norské fondy max. 175 000 Kč, EHP max. 100 000 Kč), cestovní náklady (Norské fondy i EHP max. 25 000 Kč), školné
 • podmínky: prezenční studium, předchozí účast není překážkou, musíte si vyžádat přijetí na hostitelské univerzitě (letter of acceptance) a doporučující dopis z KISKu (letter of recommendation), které společně s potvrzením o studiu a podrobným návrhem rozpočtu přiložíte při vyplňování přihlášky v anglickém jazyce v informačním systému CEDR, s výjimkou státních svátků v hostitelské zemi ji nesmíte opustit

Detail programu na webu CZS a DZS, k dispozici je také příručka pro žadatele z roku 2014 (velmi doporučujeme).

Erasmus Mundus

U tohoto programu bylo možné vyjet v roce 2013 v rámci několika konsorcií do mnoha zemí (Střední východ, severní Afrika, západní Balkán, Rusko a další). Popis na webu CZS však dosud nebyl aktualizován. Nabídka konsorcií by měla být menší a zaměřená spíše na doktorandy. Podle dostupných informací bude v roce 2017 program pravděpodobně ukončen. Agendu převezeme Erasmus+. Do té doby ale stále můžete využívat nabízené prostředky a smlouvy.

 • cílové země: nejsou k dispozici aktuální informace
 • stupeň studia: studenti Bc. a Mgr.
 • délka pobytu: 1-2 semestry
 • výše stipendia: až 1000 EUR na měsíc
 • podmínky přijetí: odlišné v rámci konkrétního konsorcia a univerzity

Detail mobilty na webu CZS a aktuálnější popis z webu Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Poslední díl seriálu bude věnován specifickým stipendiím (Fulbrightovo stipendium, GFPS). Také v něm shrneme odkazy, které vás seznámí s dalšími mobilitami nebo nabídnou náhled do proběhlých stáží pomocí zpráv absolventů.

Chcete se nás na něco zeptat? Pro podrobnější informace doporučujeme kontaktovat koordinátory jednotlivých mobilit. Máte zkušenosti s některým z programů? Ozvěte se nám do komentářů.

Autorem titulního obrázku je Michał Sacharewicz. CC BY-NC-SA 2.0. 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback