Mobility na MU (3. díl): specifická stipendia a další tipy

Ve třetím a posledním díle seriálu o dalších možnostech studia v zahraničí vám přinášíme shrnutí specifických stipendií. Podstatnou část článku tvoří také odkazy na relevantní zdroje. Uznáváme, že dnešní první 2 možnosti znamenají docela velkou výzvou. Volnější podmínky mobility GFPS ocení hlavně zájemci o studium v Německu.

První díl se věnoval mj. programům  ISEP a CEEPUS. V druhé části se můžete dozvědět o Norských fondech a Freemovers. Článek o programu Erasmus+ najdete zde.

Fulbrightovo stipendium

Získání tohoto prestižního mezivládního stipendia je podmíněno několika kritérii, mezi něž patří např. vynikající prospěch, aktivní přístup ke studiu a angažovanost v komunitě či občanské sféře. Pokud uspějete, program vám pokryje v podstatě veškeré náklady. Přihláška závisí pouze na vás. Řízení probíhá přes Fulbrightovu komisi, která sídlí v Praze. Výhodou je, že můžete vyjet, i když nejste aktuálně zapsáni ke studiu.

 • cílová země: USA
 • stupeň studia: Mgr.
 • délka pobytu: 1 akademický rok (9 měsíců), celé Mgr. studium (degree) nebo výzkum
 • výše stipendia: hradí životní náklady, zpáteční letenku, zdravotní pojištění, školné do výše 15 000 dolarů (pouze v rámci absolvování celého Mgr. studia)
 • podmínky: výborná znalost AJ (složení TOELF a GRE  zkoušek), dokončení Bc. studium, výborné výsledky (průměr pod 1,5), přednost mají studenti bez zkušenosti studia v USA, výběrové řízení má 3 kola

Detail programu na oficiálních stránkách, dotazy směřujte na advisor@fulbright.cz. Víte, že Česká televize vysílá 10dílný seriál o stipendistech tohoto programu? Zatím bylo odvysíláno 5 dílů. Můžete se na ně podívat na webu ČT.

Stipendia tchajwanské vlády

Pokud máte zájem o delší studijní pobyt v Asii a svou snahu chcete zakončit získáním titulu, pravděpodobně je pro vás tato možnost ideální.

 • cílová země: Tchaj-wan
 • stupeň studia: Bc. i Mgr.
 • délka pobytu: celé studium
 • výše stipendia: hrazené školné, měsíční příspěvek kolem 11 000 Kč pro Bc., 14 000 Kč pro Mgr. (vypláceno v tchajwanském dolaru)
 • podmínky: výborné studijní výsledky, kontakt s vybranou univerzitou, doba studia nesmí překročit celkem 4 roky na Bc. a 2 na Mgr., občanství ČR, potřeba TOELF zkoušky v případě oboru pouze v angličtině, jinak čínština, počet stipendií není specifikován

Detail programu na webu CZS a web Study in Taiwan, dokumenty na webu Tchajwanské hospodářské a kulturní kanceláře.

Stipendia GFPS

Studentská organizace GFPS (Organizace pro studentskou a kulturní výměnu ve střední a východní Evropě) se snaží o posilování vztahů mezi Polskem, ČR, Německem a dalšími státy na základě společné historie a polohy. Specifikem je to, že po vás nebude vyžadováno získání určitého počtu kreditů či splnění kurzů na dané univerzitě. Důraz se namísto toho klade na samostatnost, aktivní účast a plnění studijního záměru (povinný projekt).

 • cílová země: Německo (v budoucnu také Polsko)
 • stupeň studia: Bc. (minimálně ve 2. semestru) i Mgr.
 • délka pobytu: 1 semestr (5 měsíců)
 • výše stipendia: 580 EUR na měsíc
 • podmínky: prezenční studium, věk max. 30 let, němčina na úrovni B2 (jazyk studia), občanství ČR, vlastní zajištění výjezdu, členství v organizaci není povinné, ale znamená výhodu při výběru

Detail programu na webu CZS a oficiální web.


Autorem fotografie je E. Cranstone, zdroj: commons.wikimedia.org

… a to je vše. Samozřejmě jsme v seriálu nepostihli veškerou nabídku. Chybí vám zde nějaká země nebo vám nevyhovují podmínky účasti? Pokud chcete zjistit, zda existuje ještě alternativní řešení, doporučujeme vyzkoušet Vyhledávač možností studia v zahraničí na webu Domu zahraniční spolupráce (DZS). Pomocí něj můžete procházet další aktuálně dostupné programy.

Relevantní nástroj je také European Funding Guide, který shlukuje stipendia a granty pro studium v zahraničí i doma. Po registraci můžete využít personalizované vyhledávání a správu vybraných položek. Vycházejí zde články, které se této problematice věnují.

Na webu Filozofické fakulty MU jsou rovněž shrnuty další mobility. Většina z nich je však zaměřena na praktické stáže. O nich ale někdy jindy.

Užitečné odkazy

Při vyhledávání možností výjezdu vyzkoušejte jednoduchý Filtr mobilitních možností MU. Zvolíte některá z 6 kritérií a systém vám ukáže, zda existuje na MU program podle zadaných preferencí.

Databáze zkušeností z mobilit studentů MU (z většiny výše uvedených programů, pro Erasmus Mundus pište koordinátorům).

Pokud nejste držitelem či držitelkou certifikátu, CZS pravidelně nabízí termíny zkoušek, díky nimž si lze prověřit jazykové znalosti pomocí testu a zkoušek. Jde je považovat jako alternativu.  Více zde.

Víte, že si můžete požádat o stipendium na podporu zahraničního pobytu? Stipendium se bohužel nepřiznává, pokud vám byla přidělena podpora na celou délku pobytu. Nemohu tedy žádat o toto stipendium, když pojedu na Erasmus+ nebo v rámci Norských fondů a EHP.

Víte, že CZS pravidelně rozesílá newsletter o aktuálních možnostech výjezdů do zahraničí (práce i studium)? Pro registraci klikejte tady (subscription formulář k nalezení v dolní části stránky).

---

Tímto končí trojdílný seriál o alternativních výjezdech za účelem studia. Chcete se nás na něco zeptat? Máte zkušenosti s některým z programů? Ozvěte se nám do komentářů.

Při psaní seriálu jsme vycházeli z informací na webech CZS, DZS i jednotlivých programů, z přednášek uskutečněných v rámci Mobilitního týdne a prezentace referentky pro zahraniční vztahy FF MU Mgr. Jany Sobolové.

Autorem titulní fotografie je Emile Krijgsman. CC BY-NC 2.0

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback