Moderní společenské hry

Hry a zábavy jsou nezbytným požadavkem lidského bytí a žití. Setkáváme se s nimi v různých podobách v šerém dávnověku i v době nejnovější, u lidstva polovzdělaného i u národů vzdělaných, u člověka vznešeného i prostého, u děcka i kmeta - všude a všude. Zíbrt

Tento příspěvek jsem chtěl napsat už dlouho, ale teprve nedávná exkurze mě přesvědčila, že se toto téma na Inflow hodí :).

Na exkurzi jsem mimo jiné navštivili knihovny v Karlových Varech a Chemnitz a obě knihovny měly jedno společené - umožňovaly svým návštěvníkům si v prostorách knihovny hrát hry a případně si je i zapůjčit domů.

Knihovna v Chemnitz

Moje herní srdce zaplesalo! Myslím si, že hraní deskových her je skvělá průprava pro život a knihovny by tuto činnost mohly/měly více propagovat. Ať už z důvodů vzdělávacích, oddechových, marketingových či jako prevenci sociálně patologických jevů.

Hry rozvíjejí komunikaci, logické a strategické myšlení, představivost, zvídavost, slovní zásobu, boří bariéry - všichni jsou si rovni, nezáleží na pohlaví, věku ani vzdělání...

Níže je uvedeno několik základních orientačních odkazů k "problematice" deskových her. Pro inspiraci dávám k dispozici i můj seznam společenských her. Podle hesla: "Každý muž by měl něco sbírat - a hry vyjdou levněji než motorky" jsem si před cca pěti lety začal budovat svoji sbírku her. 

Naše hry se stávají symbolem našich snů, životů a naší osobnosti. Kousky papíru a umělé hmoty se nám pod rukama zázračně mění v nástroje našich úspěchů i neúspěchů.

Stránky o hrách: české

  • Deskové hry - wiki encyklopedie deskových her, kterou připravují hráči pro hráče, poskytuje pravidla deskových a karetních her a další informace o hrách a hraní, na jeho budování se může podílet každý
  • Hrajeme.cz - největší česká databáze společenských her, obsahuje také hráčské recenze a články, provozuje MindOK
  • Klub přátel deskových her - velký přehled netradičních i klasických stolních společenských her s pravidly + např. stránky Deskové hry ve filmu

Stránky o hrách: zahraniční

K tématu her se ještě někdy na stránkách Inflow vrátím. Jak jsem již psal výše, je to moje srdeční záležitost :). 

Ptát se, proč lidé hrají hry, je něco podobného, jako když se ptáte zamilovaného člověka po motivech jeho zamilovanosti.
J.A. Thompson


POZOR!! UPOZORNĚNÍ!!

Stahování, domácí výroba a sdílení deskových her je zločin. Nelegální, nemorální, odsouzeníhodný.

Kdysi byly jedny stránky (http://deskove-hry.110mb.com/), kde bylo nepřeberné množství her, které si jistí lidé ručně vyráběli. Naštěstí se na scéně objevil hrdina (http://deskove-hry.110mb.com/?/forum/archiv/06/#licencni-prava), který stahování udělal přítrž. Ale herní komunita má tu drzost a zkouší to jinou cestou! http://www.caller.ic.cz/linky.doc

Redakce Inflow toto počínání zásadně odsuzuje, situaci monitoruje a apeluje na vás: je dobré o tom vědět, ale nestahujte :).

Tento příspěvek je věnován "herdeňákům" - nadšencům, kteří se pravidelně každou středu scházejí v KISK FF ..., a hrají/žíjí. Speciální věnování je pro Tereka, organizační duši tohoto spolku. Díky Ti!

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

20 komentářů

Obrázek uživatele admin
Anonym
21. 10. 2008
Jsem na nich závislý, chodím jen do takových hospod, kde se může hrát :) Vyhlašuji Kranketu: Jaká je vaše nejoblíbenější desková hra?
Obrázek uživatele myrcza
22. 10. 2008
Chapu, ze vyrabet si doma hry, ktere uz existuji, je nelegalni, nemoralni a odsouzenihodne... Ale predstavte si, ze mate kolem sebe hromadu hrychtivych deti a zadnou deskovou hru? Pak vyrobit si takovou hru je pro deti zabavou... Inspiraci je sice vzdy nejaka hra, ktera je vymyslena... ale pri zapojeni deti do vyroby se hra nikdy nepodoba originalu a kolikrat je mnohem lepsi nez original. Je i takoveto "plagiatorstvi" trestne, nemoralni a odsouzenihodne? A pokud si myslite, ze ano, zkuste mit nekdy hromadu hrychtivych deti kolem sebe a vyrobit si hru... samotna vyroba hry zabavi deti na dlouhy cas a je to klidny a nic nedevastujici proces :-) A deti si vlastnorucne vyrobenych her vazi kolikrat vice nez tech, ktere jim koupite. A ted me klidne odsudte!
Obrázek uživatele admin
Anonym
22. 10. 2008
Myslím si, že Herman Kmotr vyjádřil svůj postoj jasně tím, že sem ten odkaz http://www.caller.ic.cz/linky.doc dal. Tudíž vás nikdo jistě odsuzovat nebude a vaše činnost s dětmi se chválí. Alespoň já to takto čtu mezi řádky :)
Obrázek uživatele admin
Anonym
22. 10. 2008

Kmotr naprosto jasně vyjadřuje svůj nesouhlas s nelegálním kopírováním her! To je přeci nad slunce jasné a odkazy v odkazu, slouží pouze k tomu, aby vlastníci autorských práv mohli intervenovat rapidshare a žádat smazání těchto souborů. :)

Každopádně, téma držitelé autorských práv by bylo na dlouhé povídání, ale určitě postačí zkušenost mého bývalého vyučujícího, který se rozhodl podělit se o své znalosti a nechal si vydat svoji knihu. Kolikpak si myslíte, že z prodaných knih šlo skutečně jemu?

Distributorům (výrobcům) nikdy nejde o hru (o ni jde autorům), ale o peníze v ní se ukrývající. Z mého pohledu, je to nemorální.A ačkoliv je porušování autorských práv jistě nezákonné ... No nejsem sám kdo to takhle vnímá: YOUTUBE (tak teď jsem teprve zjistil, že embed je zakázan vlastníkem práv... jaká ironie...)  (tenhle song byl ke stážení z jeho webu zdarma... ale teď to už nemůžu najít :(

Každopádně, ať nejsem úplně offtopic... Myrcza ma naprostou pravdu s výrobou (nějakou tu zkušenost taky mám :D).

Kmotře, tvoje sbírka je více než úctyhodná (a docela obdivuju, jak si vedeš i ceny u jednotlivých her :))

Obrázek uživatele admin
Anonym
22. 10. 2008

přečetla sem si jenom poslední větu tak nwm zaco...ale tak máš něco k zamyšlení:D

 www.straseni.kompletne.cz/baf.php?page=straseni&kolo=6&od=1181

Obrázek uživatele espoo
22. 10. 2008
Ještě bych si dovolila přidat odkaz na Frodovy deskové hry
Obrázek uživatele admin
Anonym
10. 8. 2010
A já bych ještě přidala nově vzniklé stránky o deskovkách www.deskovehry.com
Obrázek uživatele admin
Anonym
22. 10. 2008

Souhlasím s tím, že deskovky jsou naprosto super věc. Tři roky jsem chodila hrát deskovky každou středu do Lužánek (mají dobrý výběr, původně to bylo zadarmo, teď tuším 200,- na rok). Ten druhý citát ("...boří bariéry - všichni jsou si rovni, nezáleží na pohlaví, věku ani vzdělání...") naprosto souhlasí s tím, jak to tam probíhalo. Chodili jsme tam čtyři - já a moje kamarádka (20let) a dva kluci (jeden v šesté, druhý v sedmé třídě). I přes věkové rozdíly to bylo super a užili jsme si takhle spoustu zábavy.

Seznam deskových her PŠ je obdivuhodný.

Další dobré hry, které v jsem v seznamu nenašla, jsou např. Trans America/Europa, Metro, Café International (z 80.tých let, nevím jestli je k dostání) nebo Královské rošády.

Obrázek uživatele admin
Anonym
22. 10. 2008

Tak tak, kdo si hraje, nezlobi...:)) Vsem strasne moc doporucuju stranky Brettspielwelt.de, z nichz uz po prihlaseni nikdy neodejdete!!! :))) Mozna namitnete, ze sejit se face to face je lepsi, s cimz souhlasim, ale nekdy proste neni cas chodit po nocich hrat deskovky s kamarady, a pak!! tenhle server je vazne uzasny!!!!! a hrat muzete se znamymi i neznamymi, u toho se muzete seznamovat, chatovat si apod. Zkuste a uvidite..:)) a navic, ceska herni komunita na tomto serveru se neustale rozsiruje..ze by to bylo treba i mymi doporucenimi vsude mozne po kamaradech???:))) 

Jinak jeste doporucuji taktez Kralovske rosady, Dobu kamennou, bylo tam Halali??? a Café International taky vrele doporucuju, ale o te deskovce si myslim, ze uz asi k sehnani nebude (na Brettu ji ale muzete hrat snadno:)) ).. existuje alespon jeji karetni verze..  no a to je asi tak vse..:))

Obrázek uživatele admin
Anonym
9. 12. 2008
Můžeš mi prosím napsat, jak jsi dopadla v té prodejně, popřípadě jak se jmenuje a jestli má webové stránky? Taky se tam totiž chystám. Díky
Obrázek uživatele myrcza
22. 10. 2008
Jeste k tem hram... dneska jsem na Zelnym trhu objevila prodejnu, ktera se v teto pobocce tak nejak teprve otvira (nebo spis rozsiruje) a prodava deskove hry a je dokonce moznost si tam nektere hry zapujcit a na miste zahrat :-) Zitra to pujdem ozkouset :-) Jen nevim, zda tady mohu napsat nazev prodejny, abych nedelala reklamu.
Obrázek uživatele tom
27. 10. 2008
Vyzkoušet a koupit deskovky je možné i v prodejně naproti hotelu Slovan :)
Obrázek uživatele myrcza
30. 10. 2008
Ta prodejna naproti Slovanu je od stejne firmy jako ta, co se buduje na Zelnaku :-)
Obrázek uživatele admin
Anonym
9. 12. 2008

Nevíš prosím, jak se ta prodejna jmenuje (naproti Slovanu), popřípadě jestli nemá webovky?

Díky

Obrázek uživatele Stáňa

Přidávám se k prosbě. Díky.

Stáňa

Obrázek uživatele Terek
9. 12. 2008
se jmenuje ten obchod. Stránky jsou zde a navíc teď nedávno otevřeli prodejnu ještě i na zelňáku v tom baráku kde bejvala drogerie nebo ještě je teď si nejsem úplně jistej.
Obrázek uživatele admin
Anonym
9. 12. 2008
Můžeš mi prosím napsat, jak jsi dopadla v té prodejně, popřípadě jak se jmenuje a jestli má webové stránky? Taky se tam totiž chystám. Díky
Obrázek uživatele Pavluša

Díky za hezký článek a hlavně za ten zelený dodatek. Kdybych měla jmenovat jednu věc, která mě na exkurzi zaujala, bylo by to právě půjčování her. Uplně mě tím ty dvě knihovny nadchly!

Já mám sice jen jednu hru - Carcassonne, ale zato se čtyřmi rozšířeními (právě mají v Tescu 1. a 3. rozšíření v akci ;)). Váš seznam her obdivuji. Kam to dáváte? :)

A jen tak mimochodem, je nějaká možnost přidat se ke zmíněnému středečnímu spolku? 

Obrázek uživatele tom
27. 10. 2008

"A jen tak mimochodem, je nějaká možnost přidat se ke zmíněnému středečnímu spolku?"

 

Nejlepší bude prostě nějakou středu odpoledne dorazit do seminární místnosti kabinetu knihovnictví :)

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 12. 2015

Klidně si hru, kterou nikde nemůžu najít rád koupím - kamionem po Evropě. Protože holt koupená je prostě lepší,ale když není, tak pardon, rád ji pro děti vyrobím....a bohužel těch her chybí dost

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback