Morální peklo

Následující text je převzatý z: http://moralnipeklo.blogspot.cz/2012/06/v-pekle-nema-etika-co-delat.html

Firma Webdio, s.r.o. provozuje web www.modnipeklo.cz, založený na posmívání se lidem, které autorka textů Adéla Bartlová (Ada) vyfotí na ulici, nebo jejichž fotky v "módně kompromitujících" situacích dostane mailem. Na facebookovou stránku projektu může kdokoli vkládat jakékoli kompromitující fotky - z libovolného zdroje, bez zakrytého obličeje apod. Žádné filtrování zde neprobíhá.

Paní Bartlová ani firma Webdio nejsou ochotni se bavit o tom, že při takovém způsobu fungování je velké nebezpečí zneužití webu ke kyberšikaně a nejméně jednou k tomu s velkou pravděpodobností došlo s vědomím autorky webu ( http://goo.gl/SK10p ). Nejméně jednou také došlo k tomu, že se někdo na fotografii poznal a vyjádřil nesouhlas, ale fotka nebyla stažena ( http://goo.gl/r6HXp - příspěvek od "Slečna z fotky č. 2").

Admin webu a zároveň spolumajitel firmy Webdio, s.r.o. Jan Zajíc ( http://cz.linkedin.com/in/janzajic ) se o tomto problému odmítá bavit - on ani Adéla Bartlová na maily nereagují, v diskusi o etice, která na jejich serveru vznikla ( http://goo.gl/Lmg2t ), maže Jan Zajíc všechny příspěvky kromě těch, které jsou od dlouho registrovaných diskutujících. Jiné okamžitě zmizí.

Paní Adéle Bartlové a firmě Webdio s.r.o. je zřejmě úplně jedno, jestli zdroj jejich peněz je nebo není etický, a nehodlají o tom s nikým diskutovat. Hlavní je, že je to zdroj peněz.

Minimum, co s tím každý z vás může udělat, je poslat jim email ( ada@modnipeklo.cz , jan.zajic@webdio.cz , radomir.hejl@webdio.cz ), zaregistrovat se na jejich webu a napsat do diskuse o etice ( http://goo.gl/Lmg2t ), co si o takovém chování myslí.

Pokud vás zajímá, jak celá kauza začala: http://goo.gl/bNHAp

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
3. 7. 2012
Ačkoli jsem rád, že se proti "módnímu peklu" konečně někdo ozval, tak nechápu, jaký má smysl sem kopírovat cizí text (a navíc špatně ocitovaný). Překvapuje mě, že zrovna kolega Stodola takto narušuje informační ekologii. Měl byste si uvědomit pane Stodolo, že za každý takto zbytečně zkopírovaný text, zabije pan Floridi jedno koťáko!
Obrázek uživatele admin
Anonym
13. 7. 2012

Zmiňovaný web znám již několik let a dávno jsem jej odsoudila do kategorie "Blesk", protože úroveň mnohých textů se vyrovná českému nejčtenějšímu periodiku. Nic na tom nemění ani fakt, že se tam dají najít i články plné informací např. o tom, jak si vybrat tričko, co vydrží nebo o vhodných látkách. 

Mám ovšem obavy, že stejně jako Blesk je velmi čtený, ze stejných důvodů má fanoušky i tento původně blog. Češi asi rádi kritizují (cokoliv), a to jde nějaká etika stranou. Navíc základna kritiků vzrostla - ideální příležitost udělat si z toho dobrý byznys. 

Obrázek uživatele admin
Anonym
3. 8. 2012
Ať už si o tomto blogu myslím cokoliv, upřímně se tvůrkyni nedivím, že na uvedený příspěvek pana Prýmka (a tím pádem i navazující) nereaguje. Zejména pobuřující mi přijde bod 2: "Myslím, Ado, že jste správně vyhodnotila, že za svoje (jak sama píšete) „kritické, nekorektní a netolerantní názory, podávané jízlivě a bez obalu“ byste taky od někoho mohla (dáma nedáma) dostat pár facek a že tedy bude bezpečnější se skrývat za internetovou anonymitu." Kdyby pan Prýmek použil vyhledávač, zjistil by, že jeho tvrzení je lživé, protože tak lze během několika vteřin nalézt, kdo Adéla Bartlová je, jak vypadá, kde bydlí a že za Módní Peklo otevřeně vystupuje. Ačkoliv je nakonec asi dobře, že tak neučinil ani on, ani jiní, kterým by snad fackování této dámy přišlo na mysl.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback