MS Excel II. - Tvorba grafů

8. 1. 2015
Druhý díl věnovaný MS Excelu se bude zabývat tvorbou grafů. Jak získat ze surových dat ta, která jsou pro váš výzkum obzvláště zajímavá, jsme si ukázali minule, a nyní si ukážeme, jak z tabulek vytvořit grafy.

Na úvod je potřeba zmínit jednu zásadní věc. Při tvorbě grafů vždy přemýšlejte o tom, co chcete pomocí grafu sdělit. Jaký je váš záměr a co chcete vizualizovat. Podle toho vybírejte vhodný typ grafu. Pokud chcete porovnat různé datové sady, je vhodné využít například sloupcový nebo pruhový, pro srovnání částí celku se hodí výsečový nebo prstencový, k prezentaci určitých trendů je pak ideální spojnicový. Obecně grafy umožňují jasně a přehledně vyjádřit to, co je ukryto v tabulkách.

Jakmile máte představu o tom, co chcete znázornit, můžete přistoupit k samotné tvorbě grafu. Výchozí je vždy tabulka, ze které graf čerpá data. V našem případě je to pořád ta stejná tabulka jako v minulém díle, která porovnává počty mužů a žen a jejich zkušenost s úhradou autorských poplatků nakladatelům, aby byl jejich článek publikován v režimu open access. Na záložce Vložení vyberte typ grafu, který chcete vložit. Pro naši tabulku jsme zvolili graf pruhový.

Potom vyberte oblast dat, ze které chcete vytvořit graf. Můžete to udělat prostým označením myší.

Po vložení oblasti dat grafu a kliknutí na OK se vytvoří graf, který rozhodně není ideální a bude potřebovat dále upravit.

 

Například je zcela zbytečné, aby se zobrazovaly hodnoty vyšší než 100 %, a proto upravíme osu x. Uděláme to tak, že klikneme pravým tlačítkem do oblasti osy x, vybereme Formát osy a změníme rozsah minima a maxima pouze od 0 do 1.

 

Další možnosti úprav grafu nabízí záložka Rozložení z karty Nástroje kontingenčního grafu. Zde můžete měnit umístění legendy, přidávat popisky dat, měnit názvy os.

 

Můžete do grafu také přidat mřížku neboli pomocné vodící čáry, díky kterým budou data z grafu snáze čitelná.  Výsledkem je graf, který je mnohem přehlednější.

 

Práce s grafy je velmi kreativní a zábavná. Jen je vždy nutné přemýšlet o tom, zdali jste zvolili správný typ grafu a hodnoty na osách, jinak můžete také dosáhnout zcela opačných výsledků, než jste zamýšleli.

 

Zdroj:

MICROSOFT CORPORATION. Microsoft Excel 2010. [software][2014-12-19]

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 10. 2019

Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info.

 

Jasa SEO

Jasa SEO Profesional

Jasa Pembuatan Website

Jasa Google Adwords

Jasa Pembuatan Website

Jasa Google Adwords

Cracking

Cracked

Crack

Diabolic Traffic Bot Crack

SEO Tools

Jasa SEO

SEO Checker

Jasa SEO

SEO Checker

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback