Na gauči s… Brianem Smithem: Living the Dream!

Další díl nepravidelného seriálu "Na gauči s...", tentokrát s mladým oregonským písničkářem Brianem Smithem, který cestuje Evropou skrz naskrz jen s batohem a kytarou. Svůj první koncert v České republice odehrál v srpnu 2013 v kavárně Trojce.

Úvod

A je tu další nepravidelník a povídání s Couchsurfery, které jsem někdy někde potkal a kteří mě nějakým způsobem oslovili. Tentokrát jsem si povídal s Brianem Smithem, oregonským písničkářem. Brianova hudební kariéra se z počátku nevymyká průběhu hudební kariéry průměrného hudebníka: nahrál pár alb, vystupoval s různými muzikanty, složil spoustu písní, absolvoval několik turné. Moment, díky kterému Brian vystoupil z řady, přišel v létě roku 2012: Brian se rozhodl vydat na turné po Evropě, která trvá dodnes. Sám o tom mluvívá jako o “nekonečném turné”, a když se ho zeptáte na jeho život, odpoví vám, že “žije svůj sen”. 

S Brianem jsme se našli - jak jinak - na Couchsurfingu a domluvili se, že mu uspořádám koncert, mimochodem jeho první v ČR. Po shánění vhodného prostoru nakonec padla volba na Kavárnu Trojku, kde v osudný den, 2. srpna 2013, dorazilo kolem 60 lidí, což jsem nečekal já ani Brian. Ten byl z koncertu i z Česka opravdu nadšen, čemuž nasvědčuje i skutečnost, že se v listopadu hodlá vrátit.

Rozhovor, který je níže, probíhal po jeho odjezdu z ČR přes Google Docs, jeho původní znění je pochopitelně v angličtině.

Rozhovor

Briane, řekni, kde právě jsi a kde jsi byl před pár dny?

Právě jsem ve Vídni, kde jsme dnes s Annou Kohlweis a Aaronem Dallem natáčeli videoklip k “This Must Be Life”. A před pár dny? Myslím, že jsem byl v Linci.

V kolika zemích už jsi byl a kolik jich ještě plánuješ navštívit?

Byl jsem ve 41 zemích (z toho jsem stihl 37 za loňský rok) a plánuju jich navštívit ještě aspoň milion.

Předpokládám, že na své nekonečném turné často řešíš peníze. Jak si vyděláváš na živobytí? Jenom koncerty?

Peníze jsou divná věc. Miluju je a nenávidím, potřebuju a nechci. Beru to tak, že mi je lidi dávaj výměnou za to, co dělám. Většinu dne tvrdě pracuju na organizačních záležitostech kolem mých koncertů, večer obyčejně hraju a potom prodávám svoji hudbu a doufám, že dostanu za koncert alespoň něco zaplaceno. Někdy to bývá těžký. Třeba včera jsem strávil 8 až 9 hodin rozesíláním 180-190 e-mailů na nejrůznější adresy v Německu, kde budu fakticky jen týden až dva. Mám pocit, že většina lidí si myslí, že turné přináší hudebníkům jen parádní zážitky z cest (což je sice pravda), avšak tak dlouhé turné, jako je to moje, které je zároveň hlavním zdrojem mých příjmů, vyžaduje pořádný kus pravidelné dřiny.

Svou hudbu prodáváš na Bandcampu a i během svých koncertů. Která platforma je z tvého pohledu vhodnější pro takový prodej?

Na Bandcampu sice svoje písničky prodávám, ale popravdě lidi je nekupují moc často. Raději prodávám cédéčka na koncertech, kde můžu kupující potkat, pokecat s nimi a dát jim něco, co můžou držet v rukách a plně to docenit. Je to taky lepší proto, že Bandcamp si bere 15 % z prodejů, takže na tom člověk ztrácí. Kdysi jsem býval zvyklý prodávat na iTunes, avšak po nějaké době to pro mě z finančního hlediska ztratilo smysl.

Všiml jsem si, že tvoje CD jsou těžce ve stylu DIY. Prostě zajdeš do krámu, nakoupíš balík cédéček, vypálíš na ně svou hudbu a zabalíš je do papíru, na který sis předtím vytiskl “přebal”. Co na to říkají lidi? Líbí se?

Mám pocit, že se lidem líbí. Někteří z nich mi řekli, že myšlenka takhle vyráběných CD je skvělá, ale upřímně řečeno jsem je začal dělat ve svých devatenácti kvůli mnohem levnější výrobě. Mimochodem se mi právě po několika letech podařilo odvařit interní vypalovačku v notebooku a musel jsem investovat 30 € do nové, externí. No jo, jsem velkej hýřil.

Máš notebook a sluchátka. Co ještě? Máš smartphone? Umíš si představit svůj život bez notebooku?

Nikdy jsem neměl smartphone a fakt nesnáším to pomyšlení na přístroj, kterej má menší tlačítka, než já mám prsty. Taky nemám rád psaní esemesek a jsem prostě hroznej v odepisování na ně. Dovedl bych si přestavit žít bez notebooku, avšak v jiný době, než je tahle. Můj současný styl života by před dvaceti lety prostě nebyl možný a bez internetu, mobilů a všech těch dalších přenosných zařízení bych si musel najít nějaký jiný způsob, jak to celé zvládnout. Jinak co se týče dalších technologií, vlastním GPS navigaci, abych snadno našel místa svých koncertů a dočasných přebydlišť, foťák, se kterým občas natáčím videa, mobil, typicky takovej, co má vyšší kredit než je cena telefonu, externí harddisk (moje interní paměť v notebooku je permanentně plná) a teď už i externí vypalovačku, diktafon, akustickou kytaru a hromadu kart na Uno.

Jaké jsou pro tebe nejdůležitější stránky? Předpokládám, že jedna z nich bude Couchsurfing.

Jo, Couchsurfing je jedna z nejdůležitějších. Hodně důležitý je pro mě Facebook a Gmail, dále můj web, který používám pro vlastní promo a propagaci svých koncertů), Dodiy.org, Youtube, thedailyshow.com, NPR.org, nationalgeographic.com (moje home page za posledních pět let), adultcatfinder.com apod.

Co tvoje plány do budoucna? Chceš zůstat na turné po zbytek života nebo se plánuješ usadit, vyrobit pár dětí, zasadit strom, …

Fakt netuším, co se bude dít dál. Uvidíme. Zatím to vypadá, že dalších zhruba osm měsíců budu nadále cestovat a až zakončím druhý rok turné, pomalu bych se i někde usadil a ideálně založil rock’n’rollovou kapelu.

Postscriptum

I když jsme tenhle rozhovor udělali už před měsícem, k jeho zpracování jsem se dostal až teď. Za tu dobu Brian stihl odehrát koncerty v několika  státech, definitivně si odvařit svůj notebook a vydat videoklip.

Autorem všech fotek Briana je Jirka Libánský, kterému tímto moc děkuji za jejich pořízení.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback