Na skok v knihovně ve Forest Row

Čím se liší anglická venkovská knihovna od té české? Jaké služby nabízí svým čtenářům a proč se těší velké oblibě? Sylvie Strýčková hledala odpovědi v knihovně ve vesnici Forest Row.

Do Anglie jsem odjela za poznáním jako au pair. Mezi důležitými faktory při výběru rodiny bylo i to, zda se v místě mého budoucího bydliště nachází také knihovna. Na dva měsíce jsem se tak přestěhovala do Forest Row, malebné vesnice s 5 tisíci obyvateli, která leží ve Východním Sassexu. Budova, ve které se knihovna nachází, pochází z roku 1851 a původně sloužila jako škola, nyní funguje jako komunitní centrum, kde sídlí obecní úřad, školka, policejní stanice a jídelna, která je otevřená pro všechny a starají se o ni dobrovolníci. Lze si zde také pronajmout větší či menší místnosti, ve kterých se místní věnují volnočasovým aktivitám – Tai Chi, pilates či meditačním kurzům pro nastávající maminky. Knihovna je zde od roku 1993, dříve byla v menších prostorech na radnici.

Už při vstupu do knihovny vás mile překvapí, jak je knihovna malinká, barevná a útulná. Návštěvníky upoutá velkoformátová fotografie místní radnice z 20. století. Asi polovina nábytku je na kolečkách, takže je tím pádem umožněna větší variabilita prostoru. Knihovna má pouze dvě místnosti, jedna je určená pro dětské čtenáře a o druhou se dělí teenageři a dospělí čtenáři.

Knihovna je přístupná všem bez rozdílu věku a díky pokladně Rady Východního Sassexu a daním se zde neplatí žádné registrační poplatky. 

Nejmenší děti (0 - 4 roky) dostanou kartičku se slonem Elmerem, který je provází po knihovně a na pozvánkách. Při registraci dostanou ti nejmladší tašku s překvapením, která je z národního programu Bookstart (www.bookstart.org.uk). Celá myšlenka je založená na tom, že děti se mají s knihami sžívat co nejdříve. Pro děti od 3 do 9 měsíců je taška naplněná knihami a informacemi pro rodiče o rodičovské péči. Pro starší je připravená taška s omalovánkami, pastelkami a knihami.

Každé poslední pondělí v měsíci se mohou ti nejmenší zúčastnit akce Story Time. Jedná se o čtení pohádek, které organizuje knihovna za pomoci rodičů dětí nebo někoho z řad dobrovolníků. Ti si připraví pohádky pro ostatní děti.

Starší děti (5 - 11 let) dostanou čtenářskou průkazku s drakem. Pokud je dětem 8 let a více, můžou se do knihovny přihlásit samy a rodičům se pošle dopis o registraci dítěte v knihovně. Tím ovšem získají pouze standardní členství, což znamená, že mají omezené možnosti při půjčování knih a využívání internetu. V případě návštěvy s rodiči získávají plné členství a více výhod.

Pro děti školou povinné (5 - 11 let) je na Story Time vyhrazený poslední čtvrtek v měsíci, zajišťuje jej opět dobrovolník a předčítá dětem příběhy nebo pohádky z knížek.

O letních prázdninách mají děti možnost zúčastnit se výzvy, která zlepší jejich čtení, vědomosti a zaměstná jejich mozek. Za každou přečtenou knihu dostanou speciální dárek a známku, po získání šesti známek získají certifikát, který jim následně připíše plusové body v hodině anglického jazyka po prázdninách.

Teenageři (11 - 16 let) mají také svoji speciální průkazku, na které je vyobrazeno logo určující jejich věkovou skupinu. Opět tu platí jako u mladších čtenářů standardní a plné členství. K dispozici mají kromě knih také e-knihy, namluvené knihy, DVD, přístup k elektronickým zdrojům a vyhrazený koutek s počítačem a pohodlným křeslem. V informačních materiálech pro tuto specifickou skupinu jsou také vyvráceny mýty ohledně tichosti, zákazu jídla či pití v knihovně a vysokých poplatcích. 

Čtenáři starší 16 let mají už jednotnou průkazku, která již bohužel není tak atraktivní.

Existuje tu dvojí členství, plné a standardní, kdy standardní skýtá menší výhody při využívání služeb knihovny. Díky plnému členství si můžete půjčit až 20 knih, 6 e-knih nebo e-audioknih, 6 audio knih na CD, kazetách nebo MP3 na 3 týdny, 6 CD, DVD na týden. Knihy je možné prodloužit si až 5x, pokud na ně nejsou rezervace, a to prostřednictvím pošty, telefonu, přes čtenářské konto nebo osobně. Na jednu kartičku si čtenáři mohou půjčovat knihy po celém Východním Sassexu, a také je vracet do kterékoli knihovny. Pokud se přihlásíte do svého čtenářského konta, získáte nejen přehled nad svými výpůjčkami, ale také přístup k e-knihám, audio knihám, encyklopediím, slovníkům nebo digitálnímu archivu novin.

V knihovně najdete zhruba 2 tisíce jednotek, které jsou každý rok obměňovány podle půjčování i jejich stavu. Tím se předej tomu, že jsou v knihovně jednotky, o které není zájem. Celý fond je seřazen podle Deweyho desetinného systému Při výběru beletrie čtenářům pomáhají emotikony a zkratky v podobě písmen, např. srdce a ROM = román, lupa= detektivky. Pro čtenáře se zrakovými problémy jsou v nabídce knihy, které jsou vytištěné velkými písmeny. Ve fondu knihovny se odráží to, co je pro tuto vesnici charakteristické - ochrana přírody, bio farmy, komunitní způsob života, rodinné výlety.

Další úžasnou věcí k půjčení je přístroj, který se přiloží k elektronickým spotřebičům v domácnostech a tím se zjistí, jaká je jejich skutečná spotřeba.

I když jsem ve Forest Row strávila pouze část svého pobytu v Anglii, vnímala jsem, že místní knihovna je nedílnou součástí vesnice, místem, kde se lidé i přes malý prostor setkávají, lepí své plakátky s nabídkou a poptávkou, rodiče vodí své děti na Story Time a rozhodně je místem, o které stojí bojovat v době snižování rozpočtů obcí.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback