Nádraží Perdido

5. 10. 2008

Autor titulu: China Miéville

Žánr: sci-fi, fantasy, psychologický, filosofie

Přebal knihy:

Popis knihy:

Toto je zatím první kniha, kterou jsem z žánru New Weird, do nejž je zařazena, četl. Nejde říct, jestli předčilac moje očekávání... spíš bych řekl, že je někde úplně mimo všechna očekávání. Protože nic z toho, co je líčeno jste si do té doby nedokázali představit a přitom v tomhle podivném světě to vše bezvadně funguje a vzájemně do sebe zapadá. Když se mě někdo kdysi zeptal, s jakým spisovatelem bych si chtěl promluvit, kdybych měl tu možnost, tak teď musím říct, že China Miéville by byl rozhodně na předních příčkách mého seznamu, protože zeptat se člověka s tak obrovskou obrazotvorností na podněty a nápady, které ho vedly k sepsání Nádraží Perdido musí být fascinující. Ale abych tu jen neblábolil. Nádraží Perdid je opravdu zvláštní směskou představ a žánrů, která se nedá dost dobře zaškatulkovat. Recenze si můžete konec konců přečíst sami, já jen dodám, že mě ta knížka místy hluboce znepokojila a po dočtení jsem se dlouhou dobu nechtěl do žádné jiné fantasy ani sci-fi pustit. Totálně totiž vyčerpá vaši schopnost imaginace.

Úryvek z knihy:

Půjdu podél železničních kolejí. Budu se plížit v jejich stínu, když budou ubíhat nad domy a věžemi a kasárnami a úřady a městskými věznicemi, budu je sledovat podle oblouků, jež je poutají k zemi. Musím najít cestu dovnitř. Plášť (těžká látka, cizí a zraňující mou kůži) mě stahuje k zemi a já cítím i váhu svého měšce. Ten mě tu chrání; ten a iluze, kterou se kojím, zdroj mého žalu a mé hanby, která mě dovedla do této megalopole, do tohoto prašného města vysněného z kostí a cihel, do tohoto komplotu průmyslu a násilí, prosáknutého historií a utlučenou mocí, do těchto zlých končin mimo dosah mého chápání. Do Nového Krobuzonu.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Enapay
5. 10. 2008
Tuto knihu jsem mel taky moznost cist a i kdyz jsem na ni uz trochu pozapomnel, tvuj prispevek mi vsechno ozivil. Neda se dost popsat jakou ma ta knizka atmosferu. Nic podobneho jsem nikdy necetl. V dobe kdy vysla to nekdo zaradil do steampunku, a jak tohle oznaceni tak new weird sedi docela dobre.
Obrázek uživatele Terek
5. 10. 2008
na začátku letošního roku a až teď jsem si uvědomil, že bych to mohl vlastně dát so Read or Die a při té příleežitosti jsem si tu knížku znovu prošel, sem tam přečetl nějaakej odstavec a oživil si trochu ten příběh. Na některý věci jsem si třeba vůbec nevzpomínal, ale aspoň něco mi utkvělo v paměti a to mě ujistilo, že to snad se mnou nebude tak hrozný :)

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback