Nahlédnutí do jihočeských a rakouských knihoven

Fotoreportáž přináší nejzajímavější momenty z ekurze, která se uskutečnila na konci listopadu loňského roku a umožnila studentům Kabinetu informačních studií a knihovnictví "nahlédnout do útrob" hned několika jihočeských a rakouských knihoven.

Ke konci listopadu se opět v rámci předmětu Informační fondy a služby pořádala pro studenty prvních ročníků exkurze po knihovnách. Ne všichni prváci však využili této jedinečné příležitosti, a proto se dostalo pár volných míst i na studenty z vyšších ročníků, kteří neváhali a zaplnili zbytek autobusu. Společně nás čekaly knihovny v Jindřichově Hradci, Soběslavi, Českých Budějovicích a v Linci. Na cestě nás doprovázela paní Škyříková s panem Škyříkem a samozřejmě také legendární doktor Kurka.

Z Brna jsme vyrazili v úterý brzy ráno a naší první zastávkou byla Knihovna Fakulty managementu VŠE v Jindřichově Hradci. Knihovna je moderní, převážně prosklená a nepříliš veliká- tři patra obsluhují pouze tři knihovnice. Myslím, že mohu mluvit i za ostatní, když budu tvrdit, že se nám nejvíc líbil pěkný výhled ze studijních míst u prosklené stěny a skupinové oddělené studovny. V knihovně jsme také narazili na různé obrazy, domeček pro panenky, letadlo u stropu, příjemné sedací/válecí vaky, interaktivní koutek a výstavu, která studentům představuje jejich vyučující trochu z jiného úhlu skrze jejich koníčky. Tato knihovna poskytuje příjemné studijní prostředí a my jsme ji hodnotili převážně pozitivně.

Moderní budova knihovny.


Studijní místa...


Monča si prohlíží, jaké koníčky mají zdejší vyučující:).


Výstava v prostorách knihovny a v pozadí oddělené prosklené studovny.


Hanča plete v interaktivním koutku:).

Druhou knihovnou, kterou jsme navštívili, byla Městská knihovna v Soběslavi, jež představuje zajímavý architektonický počin. Architekt zde do zdí gotického hradu ze 14. století umístil skleněné jádro, v němž se nachází výše zmíněná knihovna. Ta se stala doslova atrakcí, jak jsme se dozvěděli od paní knihovnice. Řada návštěvníků si sem nechodí pro knihy, ale jen se ze zvědavosti podívat.

Také jsme se však od paní knihovnice dozvěděli, že pan architekt nebyl příliš nakloněn požadavkům pracovníků a knihovnu doslova zastavěl policemi, s kterými se nyní nesmí kvůli projektu několik let ani hnout, přestože zejí prázdnotou. V knihovně se tak nachází jen menší prostor s několika stoly k posezení a čtení, ačkoliv by pracovnice uvítaly větší volný prostor pro další aktivity. Také za maličkou kuchyňku a kumbálky pod schody sloužící jako malé šatničky se musely pracovnice postavit, protože v původním návrhu se s tímto zázemím vůbec nepočítalo.

Knihovnu jsme prozkoumali důkladně. Dokonce jsme byli vpuštěni i do prostoru mezi sklem a zdí (místní knihovnice napadlo využít prostor za sklem k výstavám) a do věže. Knihovna v hradu nás okouzlila a nám se z ní ani nechtělo na oběd:). 


Soběslavský hrad-knihovna.


Interiér knihovny.


Prostor k posezení a čtení.


Knihovna je dvoupatrová a paní knihovnice nám „kázala" z mostku:).


Interiér knihovny.

Poslední knihovnou, kterou jsme ještě stihli v úterý vidět, byla Akademická knihovna Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Té nescházelo nic, co by taková univerzitní knihovna měla mít (doktor Kurka). V knihovně jsme našli samostatné studovny pro jednotlivce i skupiny, spoustu studijních míst, počítačů, studovny časopisů, velkou počítačovou učebnu, šatnu i pohodlné posezení v křeslech. Navíc zde mají i „knižní babybox", do kterého mohou studenti vracet knihy v kteroukoliv denní či noční hodinu. Mně osobně se nejvíc líbilo barevné řešení interiéru a ohrádka na kopírky:), již méně nadšená jsem byla z turniketů umístěných u vstupu do knihovny, kam se tudíž bez řádné registrace nedostanete.


Interiér knihovny- průhledy.


Naše tlupa.


Zóna s pohodlnými křesílky.


Ohrádka na kopírky.


„Babybox" na vracení knih je umístěn zvenčí budovy, takže je k němu permanentní přístup.

Poté, co jsme se v Českých Budějovicích ubytovali, jsme samozřejmě ve větším množství vyrazili do ulic, abychom si prohlédli centrum města a podělili se o své dojmy v jedné z místních hospod. Na ubytovnu jsme se však vrátili brzy, neboť nás čekal další náročný den.

Ve středu ráno jsme se po cestě do Lince na hodinku zastavili v Českém Krumlově, který byl úplně vymetený. Nikde už žádné mraky turistů...


Naše výprava prochází městem.


Krásný výhled na krumlovský zámek hned po ránu.

Po příjezdu do Lince jsme nejprve navštívili Landesbibliothek (Zemská knihovna). Ta je již trochu staršího data vydání, ale interiér je moderní a na dnešní poměry standardní. V blízké budoucnosti se zde plánuje další přístavba patra v současném stylu. V knihovně se nachází studovna časopisů, hudební oddělení, menší přednáškový sál a místnost s barokní knihovnou, ve které je nainstalovaná originální naučná prezentace. Jejím tématem jsou dějiny písemnictví, knih a tisku a prezentace se promítá na zem i na okolní stěny, takže je do ní divák vyloženě vtažen. Z této prezentace jsme byli všichni nadšeni (škoda jen, že byla v němčině:).


Budova Landesbibliothek v Linci.


Původní dvůr knihovny je zastřešen a tvoří otevřený prostor.


V tomto prostoru se nachází výpůjční pult.


Místnost s barokní knihovnou.


Ukázka z prezentace (nepříliš kvalitní).

Na závěr naší exkurze nás čekala Volkshochschule und Stadtbibliothek Linz (Lidová univerzita a městská knihovna), která se stala „zlatým hřebem večera". Knihovna zabírá tři patra ve dva roky staré (nové) budově moderního „mrakodrapu".


Der Wissensturm, budova, v níž sídlí knihovna.


Oblá a špičatá architektura v jednom:).


Hmatová mapa knihovny pro nevidomé.

Nejdříve jsme vyjeli proskleným výtahem do posledního patra, kde nám paní knihovnice ukázala přednáškový sál a výhled na město (bohužel pršelo, a proto jsme nemohli na střechu). Poté jsme strávili notný čas v dětském oddělení, z kterého se nám vůbec nechtělo pryč.

Na dětském jsme našli spoustu plyšových zvířátek, různá posezení, schovávačky, prolézačky, opravdovou postel (!) na čtení, kout pro deskové hry, zónu pro poslech cédéček a další podobné vymoženosti. Dokonce zde měli i oddělenou místnost pro předškolní děti.


Morče na dětském...

Herní kout.


Skvělá houpací křesla.


Oddělená místnost pro nejmenší (ještě ne)čtenáře.

Při přesunu do dospěláckého oddělení se nám nechtěně podařilo rozdělit se do dvou skupin a dozor se nám trochu ztratil:). Čas, než se nám našel zbytek skupiny, jsme vyplnili velmi přínosným a poučným „autorským čtením" v němčině v podání Kuby:).


„No kde jste?" aneb Ztracení.


Kubovo autorské čtení s „bravurní" němčinou:).


K čemu tam to brnění bylo, to netušíme.


Pohled do vstupní haly knihovny.

Kromě oddělení pro dospělé jsme navštívili i oddělení jazyků, kde si můžete na nástěnku pověsit inzerát, že hledáte „tandem" (dva lidé se domluví, že se budou navzájem učit jazyky, které ovládají). První taková „tandemová hodina" pak probíhá přímo v knihovně a po několika měsících jsou účastníci vyzváni, aby knihovníkovi předvedli, co se navzájem naučili.


V oddělení jazyků...


Audiovizuální oddělení s úžasným spirálovitým posezením.

Nakonec jsme byli ještě v audiovizuálním oddělení, kde se nám nejvíc líbilo posezení ve tvaru spirály a také akvárium s rybičkami v přízemí. Tuto knihovnu jsme poté v autobuse na cestě domů vyhodnotili jako nejhezčí z těch, co jsme na exkurzi navštívili.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback