Nakladatelští dinosaurové

10. 2. 2012
Včera jsem narazil na toto hezké video:

A tak jsem si řekl, že bych měl zas jednou něco nasdílet. Ne že bych přišel na nějakou úžasnou novou věc a asi nikdo z vás si neřekne, že je moje zjištění geniální. Ale já se prostě chci podělit, takže si říkejte co chcete :-)

Aktuální kauza v amerických knihovnách. Vydavatelství Penguin přestalo poskytovat svoje e-booky knihovnám. Přesněji řečeno tučňáci zrušili smlouvu se společností OverDrive, která distribuuje e-booky do knihoven prostřednictvím své platformy. Tento problém se táhne už od loňského listopadu a tohle je víceméně spíše takové oficiální potvrzení aktuálního stavu. Moje oblíbená radikální knihovnice Sarah Houghton, která se nikdy s ničím moc nepáře, vyvěsila ve své knihovně černou listinu vydavatelů, kteří odmítají poskytovat e-booky knihovnám. Pokud se knihovny začnou uchylovat k něčemu takovému, tak je myslím opravdu něco hodně hodně špatně.

Pro mne osobně je to dalším důkazem, že snažit se půjčovat elektronické knížky v knihovnách nemá smysl. Myslím si, že požadavky knihoven a vydavatelů jsou natolik rozdílné, že pokud dojdou k nějakému kompromisu, tak tato služba bude neuvěřitelně kostrbatá, složitá a pro uživatele nepoužitelná.

Další věc. O problematiku akademického publikování se příliš nezajímám a spíše jen tak letmo tuším, že se potýká v poslední době s problémy. Vědci (a nejen ti) musí platit velké částky vydavatelům za to, aby měli přístup k výsledkům vlastních výzkumů, které publikují v odborných časopisech. Toto by měl řešit Open Access (pokud se v tom pletu, tak mě prosím opravte). Kongresu US byl v prosinci loňského roku předložen The Research Works Act, což je zákon, který by v podstatě Open Access likvidoval (zadejte do Google "Research Works Act" a zkuste najít nějaký kladný článek). A pokud jste otráveni naší politickou scénou a myslíte si, že to je někde lepší, tak si to nemyslete. Proti vydavatelským praktikám se už postavili i samotní vědci. Lavinu strhl svým činem matematik Timothy Gowers kdy na svém blogu uveřejnil, že už prostě končí s Elsevierem a už přes ně nic publikovat nebude. Na to konto vznikla petice proti Elsevieru, kterou podepsalo v době psaní tohoto článku více jak 5000 vědců.

Osobně jsem nikdy nebyl zastáncem self-publishingu. Myslím si, že vydavatelé potřeba jsou a budou. Nicméně pod vlivem dění v posledních dnech začínám svůj postoj přehodnocovat (a to i v souvislosti se SOPA/PIPA/ACTA). Vadí mi jejich rétorika. Povětšinou argumentují prostě tím, že mají strach o zisky (proto nechtějí spolupracovat s knihovnami, proto chrání e-booky nesmyslnými DRM, proto používají proprietární formáty, proto prodávájí některé tituly dráž než v tištěné podobě, proto ...). Ale to, že se oni bojí o zisky, přece není žádný argument. Když mne vyhodí ze zaměstnání pro nadbytečnost, tak se taky přece nebudu hájit tím, že mě nemůžou propustit, protože bych přišel o výplatu. A já si myslím, že současní vydavatelé začínají být nadbyteční.

Nemám moc rád, když se mě někdo ptá na to, jak odhaduju vývoj v tom či onom. Tyhle předpovědi neumím, takže pouze doufám, že tito velcí vydavatelští dinosaurové, kteří očividně nejsou příliš ochotni změnit svoje dosavadní obchodní modely a přizpůsobit je novým možnostem a požadavkům, vyhynou a přijde někdo novej, mladej. A to bude sekáč pánové!

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
11. 2. 2012
Díky za skvělej článek a přesah do zahraničí. Vyvíjí se to rozhodně zajíměvě. 
Obrázek uživatele Tonda
21. 2. 2012

Díky za komentář. Jsem rád, že článek zaujal.

Těch článků, které se této problematiky týkají, se vyrojilo fakt hodně (nebo jsem si jich prostě jen začal víc všímat - nevím). Právě teď jsem dočetl jeden s názvem Publishers hate you. You should hate them back. Proč odkazuji zrovna na tento? Podle mě dobře ilustruje důležitý aspekt problému - averze vůči vydavatelům opravdu roste. Mám dojem, že místo toho, aby se hledaly cesty, které by byly schůdné pro všechny, se začíná situace čím dál více vyhrocovat. Z organizací, které by spolu měly spolupracovat se stávají nepřátelé (myslím, že už se nejedná ani o konkurenci). Podle toho, že se objevují takovéto výzvy k nenávisti bych soudil, že už je to spíš kdo s koho. Smutné.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback