Nástroje a možnosti internetu: odkazy VI.

Tento týden je zaměřen na eLearningové aplikace a internet ve vzdělávání. Téma je o to zajímavější a aktuálnější, že nemalá část našich absolventů spojí svoji profesní dráhu s tímto tématem. Materiály si proklikejte, případně se zamyslete a inspirujte. K čemu? K aplikaci :).

  • WizIQ - Indická portálová služba budující celosvětovou komunitu učitelů a studentů, v níž je možno vytvářet (zdarma!) virtuální třídy neboli online spolupracující skupiny. Jak píše Brdička:

Oproti jiným běžně používaným aplikacím pro podporu práce skupin ve výuce, které typicky zahrnují takové funkce jako kalendář, úložiště souborů, fóra nebo chat, je zde navíc dokonale zvládnuto spojení učitele se studenty v reálném čase. To se používá, probíhá-li výuková činnost v tzv. synchronním módu, tj. když se všichni zúčastnění najednou virtuálně propojí. Ve virtuální třídě je k dispozici nástroj umožňující neomezenému počtu účastníku online akce zapojit se do diskuze přímo zvukově svým mikrofonem i videem pomocí kamery. Jedná se tudíž o video-konferenční systém, který je navíc doplněn tabulí, na níž je možno zobrazit obrázek nebo předem importovanou prezentaci jako PPT, PDF nebo SWF, a zároveň též přímo psát a kreslit. Celé dění ve třídě se přitom zaznamenává a je snadno možné si ho později opakovaně přehrát.

  • Twiddla: Projekt zaměřený podobně jako WiZIQ na online virtuální třídy. Nabízí méně služeb a možností, na druhou stranu je jednodušší na ovládání a umí i skupinové "brouzdání" po síti (tj. já si naklikám nějaké stránky, které komentuji, čmárám si do nich a všichni připojení to vidí v reálném čase a mohou do procesu zasahovat). Ideální nástroj např. na ukázku práce s databázemi nebo na přednášku o informační architektuře.
  • Konference eLearning Awards 07: Článek o vítězných projektech. Z českých želízek se opět nikdo neuchytil, do užšího výběru se dostal jen DesignTech.cz. Příští rok ale přihlásíme Inflow a to by bylo, aby nebylo :).
  • Aplikácie IKT vo vzdelávaní: Rozcestník Mirky Greškové na zajímavé eLearningové počiny. Za pozornost určitě stojí především MIT OpenCourseWare.
  • 101 Web 2.0 Teaching Tools: Nástroje, nástroje, nástroje. Pokud k nim chcete i stručné recenze, koukněte na naši KISK wiki. Někteří prváci mě velice mile překvapili. Zpracováním, nasazením, přístupem.
  • SXSW: Web Awards Winners: Projekty a výtvory, které si určitě zaslouží proklikat. Je tam mnoho inspirace, ale pokud by vás náhodou nezaujalo nic "odborného", tak si alespoň zahrejte Launchball. Je to skvělé na mozkové závity.
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Lucka
V diskuzi na UNESCO Libraries Portal jsem narazila na Pedamate (pro tvorbu materiálů do výuky). Třeba se to sem taky může hodit :-)
Obrázek uživatele finofilka
Varování. Hra je silně návykové :)
Obrázek uživatele Tonda
14. 4. 2008
Pokud by vás neuspokojily recenze nás prváků, můžete se mrknout na 7 Things You Should Know. Najdete tam popsaných spoustu webových služeb, aplikací i programů. Všechno jasně, stručně, anglicky.
Obrázek uživatele Katka Hošková
Kluci to znát nemusí? Že mluvíš jen k nám, holkám:-).... Jojo, patřím ke grafomanům šťouralům...
Obrázek uživatele Tonda
14. 4. 2008
No jo. To bude tím jarem. Sluníčko hřeje, tráva se zelená, lýtka se zapalují. Asi jsem při psaní vzpomněl kolik hezkých jarně oděných slečen jsem dnes viděl a už to bylo. Samozřejmě se omlouvám celému mužskému pokolení, které jsem nechtěl ze sdělení vynechat.
Obrázek uživatele Martin Krčál
Musím říct, že přesně víš, jak mě spolehlivě odvést od dopsání mé diplomky :) No zase mám večer co dělat. Budu klikat o 101. Nechceš zveřejňovat své tipy na online nástroje až po 5.5.?

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback