Nástroje pro správu osobních bibliografií - poznámky k přednášce L. Skolkové na Caslinu 2008

Z prostého důvodu mého zájmu o nástroje pro správu osobních bibliografií (citační manažery; citační, nebo referenční softwary a nástroje atd.) jsem se rozhodl seznámit vás s přednáškou Mgr. Lindy Skolkové z ÚISK FF UK na semináři Caslin 2008. Celou přednášku naleznete díky nahrávkám a streamu M. Krčála v jeho příspěvku Caslin 2008 - streamované video.

Přednáška: Managing Citations and References with Software Tools

Přednáška se uskutečnila 16.6 (a mě teď moc mrzí, že jsem nebyl přímo na místě) se záměrem osvětlit a uvést tyto nástroje posluchačům a účastníkům Caslinu. Jen krátce a ve stručnosti, co vlastně tyto nástroje umí:

  • importují bibliografické záznamy do svého systému,

  • pomáhají při práci na dokumentech, kde je nutné tvořit bibliografický aparát,

  • umožňují sharing dat mezi uživateli,

  • mohou sloužit také jako osobní katalog vlastněných textů, článků, a dalších dokumentů,

  • a další funkce.

Mgr. Skolková uvedla tyto nástroje jako významné pomocníky jak výzkumníků, tak studentů. Poskytla jejich typologii (ano, teď víme, že existují také Open Source typy :-)) a uvedla významné zástupce:

A teď trochu dosažitelných faktů. EndNote Web je přístupný v knihovně FFMU. Každý student MU by jej mohl používat, protože je dostupný díky platformě Web of Knowledge a citační databázi WoS, kterou má MU předplacenu. Díky kurzům informačního vzdělávání, které pořádala Ústřední knihovna FFMU jste se s tímto nástrojem mohli sblížit více (snad se budou opakovat).

Jsem rád, že se o těchto nástrojích začíná stále více mluvit. Ze své vlastní zkušenosti vím, že používání těchto nástrojů nejen šetří čas, ale především poskytuje člověku širší a systematický přehled o tom, co přečetl, co napsal a co ho zajímá a nechce vytratit z paměti...

Zmíněné nástroje „...can save three to four hours in preparing a term paper, a week for a master's thesis, and several weeks for a dissertation or book manuskript,..."

KIERMAN, V. Toss Out the Index Cards. The Chronicle of Higher Education. 2006. Vol. 52, Issue. 40, p. A.29. ISSN/ISBN 00095982.

Toť mé poznámky a asociace k přednášce Mgr. Skolkové. Pro redakci: sbírám síly na full článek... :-)

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback