Nástroje pro tvorbu dotazníků

2. 1. 2015
Dotazník je jeden z nejčastějších způsobů realizace výzkumu, který je součástí diplomové práce, proto si v této části ukážeme online nástroje, které můžete využít pro jeho tvorbu.

Jako první si představíme Survio. Abyste mohli začít vytvářet dotazník, musíte se registrovat. Základní účet je zdarma, umožňuje vytvořit až 5 dotazníků a sesbírat až 100 odpovědí měsíčně. Nepodporuje ovšem export do XLS ani nemůžete využít funkce přeskakování otázek při tvorbě dotazníku. Účet Gold nebo Diamond toto umožňují, plus řadu dalších funkcí, bohužel nejsou zrovna levnou záležitostí. Výhodou je, že si můžete připravit dotazník v základním účtu a teprve až před spuštěním výzkumu si zaplatit na jeden až dva měsíce vyšší účet, dotazník budete mít stále k dispozici.

Co se týče ovládání, tak Survio nabízí řadu předpřipravených dotazníků, nebo si můžete vytvořit vlastní, což bude asi vaše volba. Ovládání je velmi jednoduché. Vyplníte text otázky a jednotlivých odpovědí, plus zatrhnete volbu, zdali je otázka povinná. Pro vytvoření další otázky zvolíte Přidat otázku a vyberete si z nabízených možností, jaký typ otázky chcete vytvořit.

 

Otázky můžete libovolně přesouvat dopředu a dozadu v rámci dotazníku, kopírovat je nebo k nim přidávat nápovědu, obrázky či videa.

 V nastavení můžete omezit dobu, po kterou bude dotazník otevřen, počet otázek na stranu, možnost vícenásobného vyplnění nebo například ochranu heslem či IP omezení.

Jakmile máte dotazník sestaven, tak si můžete vybrat vzhled z několika šablon a začít jej distribuovat. V analytické části je možné průběžně sledovat výsledky nebo prohlížet jednotlivé odpovědi. V bezplatné verzi si můžete nechat vygenerovat závěrečnou zprávu, export dat v XLS je podporován až od účtu Gold.

Další možností je využít k tvorbě dotazníků Vyplňto.cz. Také nabízí několik různých variant. Základní bezplatná verze je podmíněna 10 minutami vyplňování cizích dotazníků z databáze veřejných dotazníků.  V současné době je také uzavřena dohoda mezi KISKem a Vyplňto.cz, studenti se mohou prostřednictvím školního mailu zaregistrovat zde a získat tak zdarma produkt Vypňto ACADEMIC, který je téměř totožný s Vyplňto PREMIUM. Při vytváření prvního dotazníku vás jednotlivými kroky provede průvodce. Můžete jej také deaktivovat v Nastavení svého účtu. Máte-li otázky již sestaveny např. ve Wordu, můžete je importovat do svého dotazníku, musí ovšem splňovat přesně danou podobu.

 Otázky můžete vkládat také manuálně, vždy si vyberete, jaký typ otázky požadujete, je-li povinná apod.

 Dalším krokem je nastavení větvení dotazníku, kdy vytváříte logickou strukturu, že při určité odpovědi, bude následovat jiná otázka než je v pořadí. Pak už si jen vyberete vzhled, je provedena automatická kontrola dotazníku a můžete jej spustit. Během doby, kdy je prováděno dotazníkové šetření, lze sledovat přicházející odpovědi. Po ukončení sběru jsou data dostupná jako XLS, XLSX, PDF,  XHTML nebo CSV.

Click4Survey je dalším z řady nástrojů pro tvorbu dotazníků. Opět nabízí několik typů účtů od bezplatné verze FREE pro 200 odpovědí měsíčně a nepodporující export odpovědí až po expertní řešení pro firmy. Velkou výhodou je, že si můžete vyzkoušet i placené verze, a to na 14 dní zdarma. Pro studenty nabízí 70% slevu.  Na rozdíl od dvou předešlých nástrojů se v Click4Survey začíná od volby vzhledu. Poté již začnete s tvorbou otázky, opět máte na výběr z řady typů otázek. Kromě textových odpovědí můžete vytvářet i obrázkové.

 

Po sestavení dotazníku je vygenerován odkaz na něj, můžete jej sdílet na Facebooku nebo Twittru.  V analytické části lze průběžně sledovat odpovědi na otázky.

Ať už si vyberete pro tvorbu dotazníku kterýkoli nástroj, nikdy nezapomeňte na základní pravidla tvorby dotazníku, která naleznete například zde.  A v příští části se podíváme na jejich vyhodnocování.

 

Zdroje:

CLICK4SURVEY S.R.O. Vytvořit dotazník zdarma | Click4Survey - Profesionální online dotazníky, ankety a formuláře[online]. 2011-2014 [cit. 2014-12-14]. Dostupné z: http://www.click4survey.cz/

 DEMČÁK, Marek. Vytvořit dotazník | Vyplňto.cz - řešení pro Váš internetový průzkum [online]. 2008-2014 [cit. 2014-12-14]. Dostupné z: https://www.vyplnto.cz/

 SURVIO. Dotazník zdarma | Vytvořit online dotazník | Survio.com [online]. 2014 [cit. 2014-12-14]. Dostupné z:http://www.survio.com/cs/

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback