Nechte Baťu mluvit!

Tak ho vidíme před sebou uprostřed zástupu mužů drsných, odhodlaných tváří, upracovaných rukou - uprostřed ševců, koželuhů, prodavačů, strojníků, zedníků, cihlářů, cestářů, tesařů, sedláků a bezmála všech těch lidských povolání při nichž člověk bere do rukou hmotu rve se s ní, hněte ji, až ji promění v chléb pro sebe a užitek pro druhé.


Je to halucinace? Není to halucinace! Je to ON. Tomáš Baťa. Švec, který se vypracoval v období první republiky do pozice továrníka, starosty a průkopníka - a to jak u nás, tak i v zahraničí.


Vídaly jsme se s ním teď bez mála půl roku. Po tu dobu nám po nocích něžně šeptal své projevy a úvahy do sluchátek a my vysřihovaly z jeho slov nejrůznější chyby, přeřeky a šumy. Přiznáváme se, že to pro nás byla mnohdy docela drsná ševcovina, ale konečně se dočkáváme vytouženého výsledku - audiokniha Úvahy a projevy od Tomáše Bati je hotova! Teď už jen stačí zmáčknout tlačítko a než by řekl ŠVEC, už vám Baťa hlásá své myšlenky do repráků.

Samozřejmě to není ten "původní" Baťa. Ten už bohužel není mezi námi. Svoje ústa mu tedy propůjčili dva talentovaní muži: Alfred Strejček a Josef Guruncz.

Česká verze - Alfred Strejček


Bylo pro nás naprosto výjimečnou zkušeností, setkat se s tak významnou osobností, jehož hlas slýcháme snad v každém druhém dokumentárním filmu či rozhlasovém pořadu.

Alfred Strejček vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Působil také jako pedagog uměleckého přednesu na pražské konzervatoři. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí a spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty (jako např. Česká filharmonie, Janáčkovo kvarteto, Virtuosi di Praga, či Štěpán Rak, Jaroslav Svěcený a tak dále).

Jeho hlas se zcela určitě vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize a teď měl spolupracovat s námi. S napětím jsme očekávaly jaké to bude, ale těžko bychom mohly předvídat jak příjemnou spolupráci zažijeme. Pan Strejček byl velice milý, vstřícný, skromný a před jeho pílí smekáme klobouk. Celou audioknihu se mu totiž podařilo načíst během pouhých tří dní. To znamenalo, že musel vydržet nahrávat 8-10 hodin denně v místnosti bez oken a ventilace. A co víc, po tolika hodinovém výkonu byl ještě schopný dojet do divadla, zahrát tam skvělé představení, nebýt unaven a hlavně mohl ještě stále mluvit!

Pan Strejček je opravdový profesionál mluveného slova. Kvůli nedorozumění dostal k přípravám zcela jinou knihu, než která se měla načítat! To by pro někoho mohl být opravdový problém, pro pana Alfreda Strejčka však nikoliv. Nepotřeboval přípravy, četl, co viděl, a četl to se skvělým procítěním a navíc s minimem chyb!

 

Anglická verze - Josef Guruncz


Předčitatelem verze anglické je hvězda teprve vycházející - Josef Guruncz. Narodil se v roce 1984 v East Londonu (Jihoafrická republika). Vystudoval herectví na katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Zpěv studoval i u různých učitelů a nadále se mu věnuje Můžete se s ním setkat především na prknech, které znamenají svět - tedy v divadelních představeních. Spolupracuje s mezinárodní skupinou Prague Shakespeare Festival a zpěv nadále zdokonaluje v opeře Jihočeského divadla (kde působí nejen v operách, operetách, ale i muzikálech. Již se ale také mihl před kamerou (Red Tails, Resolution 819).

Spolupráce s touto osobností byla více než příjemná. Josef Guruncz je mladý talentovaný muž plný elánu a entuziasmu. Zpod zádveří nahrávací místnosti se nejednou ozvaly salvy smíchu, které mohly připadat náhodným kolemjdoucím možná trochu podivné. Navíc byly až na chodbu slyšet skvostně zpívané árie, veselé melodie či známé písničky, což mohlo budit dojem, že budou Baťovy úvahy prokládané zpěvem. Šlo však pouze o uvolnění atmosféry v nahrávacím studiu a zlepšení už tak dobré nálady.

Nahrávaly jsme asi 5 dní s menšími přestávkami, kde jsme nabíraly energii na pokračování.

 

Střih

Po příjemnější natáčecí fázi nás však čekalo stříhání. Musely jsme se poprat s časovou tísní, nedostačujícím softwarem a minimálními zkušenostmi, co se zpracování zvuku týče. Střih nám zabral hodiny a hodiny práce - a mnohdy šlo o hodiny noční, jelikož jindy už zkrátka nezbýval čas. Také se vyskytly technické problémy, které nám naši práci stěžovaly. Například nečekaný odchod jednoho z počítačů, na kterém byla uložena veškerá data (díky bohu za to, že jsme zálohovaly)!

Práce na úpravách anglické verze pro nás byla zcela jiná než na verzi české - nerozuměly jsme totiž každému slovu. Hledání v textu (ať již psaném či namluveném) bylo proto mnohem složitější. Při střihu byla pro nás velmi důležitá i intonace. Tu náš anglický mluvící načitatel kladl na začátek vět, takže to bylo naše vodítko. Důležitým záchytným bodem pro nás bylo také české slovo oprava, které nás vždycky probralo z šedé zněti anglických slov.

Osobní dojmy?


Určitě to byla pro nás všechny obrovská zkušenost. Ať od komunikace s načitateli, celou prací s nahráváním i s následnými úpravami. Na začátku jsme si určitě nedovedly představit časovou náročnost celého projektu. Hlavně konečné úpravy nám zabraly spoustu osobního volna.

Kolikrát byla naše zoufalost tak veliká, že jsme vzteky házely všemi botami po našich domácnostech vykřikujíc přitom "Buď proklet Baťa i ty jeho ďábelské střevíce" (teď vtipkujeme, to jsme nedělaly... ale i tak to bylo náročné).

S odevzdáním audioknihy z nás však všechno spadlo a my už jen byly rády za všechny nabité zkušenosti. Sečteno, potrženo - stále jsme byly ještě v plusu - naučily jsme se zpracovávat zvuk, vytvořily jsme audioknihu, seznámily se se zajímavými lidmi, dozvěděly jsme se fascinující informace o životě Tomáše Bati a do paměti se nám vrylo na několik veselých příhod (z natáčení), na které budeme jistě ještě dlouho vzpomínat.


V závěru se tedy na celou "akci Baťa" ohlížíme s příjemnými pocity a s dojmem dobře vykonané práce.  Jediné, co nám trochu ubírá na radosti, je fakt, že využité nahrávací studium není špičkové kvality, což se poté odráží i na nahrávce...

Fotky z natáčení


Nahrávání

Josef Guruncz 

Text

Josef Guruncz

Josef Guruncz Audioknihu si můžete poslechnout a nebo stáhnout na webu tomasbata.com v sekci Audioknihy a nebo na našem webu Audioknihy.net v sekci Stahuj.
A POZOR - Všechno je to ZADARMO    

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 12. 2018

I adore your wordpress web template, wherever would you download it from? 1xbet

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2018

some cheap softwares does not offer good online technical support so i would caution about using them` multilotto

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 1. 2019

i like sales jobs because i can earn a decent amount of dollars for jut a few hours of work- parimatch

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019

hi, I’ve been havin a tough time attempting to rank up for the term “victorias secret coupon codes”… Please approve my comment!! buy backlinks co

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback