Něco jako newsletter KISKu [duben 2013]

[1] Aktualizovali jsme seznamy našich projektů pod portálem Knihovna.cz. Nově mezi nimi najdete třeba:
 • stránky 100metod.knihovna.cz, které chtějí představit metody marketingového výzkumu a designu služeb nejen knihovnám,

[2] Kdo je pro naše studenty ideálním zaměstnavatelem po ukončení studia? Pročtěte si odpovědi z bleskového průzkumu.

[3] O průzkumu mluvil i Petr Škyřík na knihovnickém Barcampu.

Design knihovnického kurikula from Petr Škyřík

  [4] 365.knihovna.cz:

  • k 12. 4. 2013 má za sebou 459 dní, 385 298 zhlédnutí a obsahuje už 1 767 otomžiků.
  • Co jsme minulý měsíc například zaznamenali? Osobní radosti: IvaZ žije nejen našimi diplomkami, ale také dobrým jídlem a cestováním s Marií . Alenčinu marketingovou kampaň: studenti KISKu natolik touží účastnit se výuky, že neváhají udělat (téměř) cokoliv. A vyšlo to! Další kousek cesty aplsáků: třeba Knihárum na Křižovatce nebo Zelená knihovna v televizi. Strasti a slasti všedních pracovních i studijních dní: jak publikujeme diplomky , jako absolventi pak vymýšlíme vychytávky v knihovnách, ale ještě před tím nás čeká (často nelehká) cesta za vzděláním.
  • Stále nabírá nové fotografy. Vteřinový návod, jak se můžete zapojit.
  • A největší novinka? Příští měsíc se stěhujeme. Kam? Blíže k tomu, kde to všechno začalo... Někdo už tuší, zbytek se nechá překvapit.

  [5] Vyzkoušejte nový e-kurz o citacích, který vám vysvětlí, co je plagiátorství, jak citovat různé druhy dokumentů, a ukáže vám, k čemu lze využít citační software. Kurz je dostupný na adrese: http://kurz.citace.com/.

   

  [6] Mohlo by vás zajímat z Knihovny Na Křižovatce:

  • Knihovna nově nabízí adrenalinové Mystery knihy. Přijďte do knihovny, půjčte si zapečetěnou obálku s knihou a až doma zjistíte, co jste si půjčili. V této chvíli jich máme k dispozici deset.
  • Asi už všichni víte, že maskotem naší knihovny je had Bookeen. Stará se o atraktivitu letáků a má s tím hodně práce, proto jsme se rozhodli adoptovat mu kamaráda. Je to pravá a nefalšovaná anakonda a bydlí v ZOO Brno. Chcete-li nám s adopcí pomoci, ozvěte se nám.
  • Přijďte se 1. května políbit pod rozkvetlou třešeň na Křižovatku. Třešeň zajistíme ;)
  • Nejbližší akce:
  1. 12. 4. 2013 v 18:00 - Cestovatelský pátek o New Yorku s Ivou Zadražilovou
  2. 22. 4. 2013 od 14:00 do 18:00 - Den Země - odpoledne plné her a zábavy pro děti
  3. 26. 4. 2013 v 16:00 - Jarmila Křížová na Křižovatce - představení knihy "Naše lapálie a patálie"
  4. 6. 5. 2013 - Férové odpoledne - oslavte s námi myšlenku férového obchodu. K ochutnání budou fairtradová káva, čaj, čokoláda, sušenky... A když se zadaří, tak budou i podpultové banány! 

  [7] Na webinář s CEINVE:

  • Láká vás vzdělávat (se) trochu jinak? Nás v CEINVE taky, a tak jsme „si začali“ s webináři! A zjistili jsme, že vést webináře nás baví! Je to trochu jako ve škole, ale oproti ní je žák-webiňák ve výhodě, protože učitel na něj nevidí a nemůže ho kárat za vyrušování různého druhu. Ale i pro učitele je na webináři jedno velké plus: nemusí se koukat na kyselé obličeje v lavicích a nikdo mu neskáče do řeči, jedině snad do chatu! Máme za sebou webinář Michala Černého o informační gramotnosti v informační společnosti, webinář o modelu informačního vzdělávání dle KISKu, který vedl Honza Zikuška, a tak trochu „češtinářský“ webinář Pavlíny Mazáčové o tom, jak (ne)psát odborný text.
  • Přidáte se k nám? Další webinář už připravuje Gábina Šimková na 23. duben, bude o dotazníkových šetřeních v knihovnách. Těšíme se na viděnou, slyšenou a chatovanou!
  • Ukázka: webinář Pavlíny Mazáčové - https://connect.cesnet.cz/p6v2dei9112/.

  [8] 26. března uspořádal APLS projekt MyS3 v prostorách Knihovny Jiřího Mahena minikonferenci zaměřenou na mystery shopping v knihovnách. Dorazilo kolem 35 knihovníků a ředitelů knihoven z celé republiky a mohli si vyslechnout zajímavé přednášky Adama Hazdry, Martiny Wolne, Katky Jiřinové nebo Ireny Sovadinové. MyS3 pak prezentovali první provedený mystery shopping! http://mys3.cz/2013/04/knihovna-na-brehu-reky/ Více info a prezentace z konference na http://mys3.cz/2013/03/minikonference/.

  [9] Děkujeme studentům, kteří se zúčastnili Kognitivního testování informačního systému pro evakuaci obyvatel při mimořádných událostech. Testování proběhlo 27. března na VUT a významně přispělo k vylepšení systém. Více informací případně získáte u koordinátora aktivit Tomáše Boudy.

  [10] Mohlo by vás zajímat z projektu CEINVE:

  • Katka Hošková a Gábina Šimková se zúčastnily 10. 4. tzv. Must weeku v Knihovně Univerzitního kampusu MU. Must week byl uspořádán u příležitosti návštěvy šesti knihovníků ze zahraničních knihoven, kteří během týdne vyslechli řadu zajímavých přednášek a navštívili nejen knihovnu Univerzitního kampusu, ale i dalších fakult Masarykovy univerzity. V rámci programu věnovaného informačnímu vzdělávání přednesly Katka a Gábina příspěvky o projektu CEINVE, e-learningových kurzech Kurz práce s informacemi a Kreativní práce s informacemi a o měření efektivity v informačním vzdělávání. Prezentace z jednotlivých přednášek lze najít zde: http://prezi.com/hy3-84gig7gc/ceinve-must-week/ - Prezentace o projektu CEINVE http://prezi.com/yvq-extqwvuc/course-of-information-literacy/ - Prezentace o Kurzu práce s informacemi http://prezi.com/3thfmb7xqhcj/creative-work-with-information/ - Prezentace o kurzu Kreativní práce s informacemi. Lze konstatovat, že ve Španělsku, Finsku, Litvě i Rumunsku mají nyní o čem přemýšlet. Zaujaly především kreativní techniky v informačním vzdělávání a využití kritického myšlení.
  • Semináře pro knihovny jsou v plném proudu - na poslední seminář s tématem Jak (ne)psát odborný text dorazilo téměř 40 studentů Pedagogické fakulty MU. Další semináře budou probíhat také na přírodovědecké a filozofické fakultě a dozvíte se o nich prostřednictvím fakultních knihoven.
  • Intenzivně pracujeme na nové podobně našeho portálu Inspiromat.cz. Z platformy Tumblr.com ho přesouváme na Blogger.com a jeho nová podoba bude zahrnovat kromě každodenních inspirujících příspěvků všechny materiály, které v rámci našeho projektu vznikly, a kromě základních informací o aktivitách projektu chystáme také zveřejňovat kalendáře workshopů a seminářů.
  • Další video z produkce CEINVE, tentokrát na téma Aktivní čtení.
  Líbil se vám článek?
  Stáhnout článek v PDF

  0 komentářů

  Přidat komentář

  (If you're a human, don't change the following field)
  Your first name.
  (If you're a human, don't change the following field)
  Your first name.

  Přečtěte si také

  Přihlášení Registrace
  RSS Facebook Twitter YouTube
  Zobrazit standardní verzi webu

  Taky děláme

  Feedback