Něco jako newsletter KISKu [květen 2012]

[1] Znáte někoho, kdo by chtěl studovat naše bakalářské studium, ale nemůže se k nám dostat přes testy studijních předpokladů? Existuje cesta - placené dvousemestrové paralelní studium v rámci tzv. celoživotního vzdělávání. 

[2] Terka Matýsová a její KISK KWído tým vybrali na dobročinném bazárku 19.875,-! Všechny peníze jdou na Sluneční školu v Kargyaku.

[3] 25. - 29. června nás čeká neformální oborový týden v Zubří u Nového Města na Moravě. Letní škola s podnázvem Mistrovské kurzy nabídne možnost setkání studentů, akademiků, projekťáků a praktiků v oboru s mistry (externími lektory) nad pěti tématy: informační ekologie, design služeb, webdesign, gamifikace a trendy v oboru ISK. Každý den je věnován jednomu tématu: čekají nás k němu vztažené teoretické přednášky, praktické workshopy a diskuse. Volné chvilky vyplníme spontánními wiki fóry, které budou probíhat během koupání, sportu a udržování ohňů. Zájem o účast byla vskutku velká, výběr sedmi desítek účastníků těžký; pokud se na vás nedostalo, nevěšte hlavy, těšte se na příští ročník! Dá-li wifi, budeme vás navíc 25. - 29. 6. udržovat v obraze blogem o aktuálním dění na letní škole.

[4] Laďka s Michalem se vrátili z konference QQML2012 (podrobnější report se chystá), kde vychválili studentské projekty KISKu. Domluvili také nové možnosti zahraniční spolupráce (aktuálně se řeší Katedra počítačové grafiky a knihovnické informatiky na Univerzitě v Debrecínu).

[5] Program KISKFESTu 2012 je kompletní - najdete ho na stránkách festivalu.

Doražte a pozvěte své známé! Účast na všechny akce je zdarma.

[6] Na konferenci Inforum prezentovala Vanda Gřešáková a Markéta Řehůřková z projektu e:citace výsledky jejich výzkumu. Martin Krčál doplnil prezentaci novinkami na Citace.com. A taky si už potřetí odnesl cenu Inforum! Projekt e:citace má nejenom nový web, ale kromě toho připravuje také krátké prezentace zaměřené na citování konkrétních druhů dokumentů. Nyní jsou k dispozici prezentace Citace monografie a Citace periodika.

[7] 365.knihovna.cz má za sebou 142 dní (k 30.5. 2012), 694 fotomžiků a 148 942 zhlédnutí. Top za květen: nejvíckrát jsme se dívali na Restart na ubrousku u Melvila (že by gamifikace?) Pokud máte slabost pro legendární knihu "Cejpka", můžete sledovat jednu předstátnicovou sérii, kterak tato kniha cestuje. Divokou kartu dáváme v květnu další fotce se státnicovou tématikou, která je pro změnu mapou. Nicméně z fotek těžce vybírat, každá jiná - všechny jedinečné. Sledujte, foťte, ukažte se! 

[8] Co by vás mohlo zajímat aktuálně z projektu PARTSIP:

[9] Co by vás mohlo zajímat aktuálně z projektu NAKLIV:

  • Přípravy na nejdůležitější akci tohoto roku jsou v plném proudu. Na Národní seminář informačního vzdělávání II, který se koná 12.-14. června v Koutech u Ledče nad Sázavou, se přihlásilo cca 70 osob (seznam účastníků). Každý si může vybrat sedm workshopů, kterých se během semináře zúčastní (celkový počet workshopů je 22).


Medailon Hrdlička

  • V těchto dnech jde do tisku publikace Trendy v informačním vzdělávání, jejíž vydání inicioval NAKLIV. Do ruky se zájemcům dostane už druhý týden v červnu a doufáme, že bude k dispozici i v elektronické verzi. Jedná se o kolektivní monografii a všichni autoři musí souhlasit se zveřejněním přes open access.

Trendz ob8lka

  • Do tisku jdou i dvě tématické brožurky - v první budou medailonky všech lektorů informačního vzdělávání, druhá představí aktivity VŠ knihoven v oblasti informačního vzdělávání.

[10] Naše experimentální knihovnicko-a nevím jaké ještě divadlo Citrónem do oka slaví úspěchy i na venkově. 26. května zahráli pro muzikanty na festivalu v Dolních Kounicích hru Obraz bídy a utrpení. Kdo jste představení neviděli, těšte se na KISKFEST.

[11] Po třech letech testování jsme se rozhodli ukončit projekt  VIAKISK. I po přesunutí virtuálního ostrova ze Second Life do OpenSimu jsme došli k závěru, že ani toto prostředí zatím není pro naše aktivity ideální. Funkční zůstává webový portál o 3D technologiích Virtuální
knihovna
. Pokud máte zájem profilovat se směrem 3D a chcete čas od času na portál
přispět článkem nebo komentářem, uvítáme to. Kontaktní osobou je Tomáš.

[12] 10. května 2012 skončil po třech letech projekt ACROSS (Akademické  centrum rozvoje soft skills). V průběhu realizace projektu nově vzniklo či bylo inovováno 9 kurzů soft skills, které byly opakovaně zařazeny do  výuky KISK po dobu šesti semestrů. Kurzy proběhly celkem 22x. Kurzy  úspěšně ukončilo 506 studentů Informačních studií a knihovnictví. S projektem se během krátké piety rozloučily manažerka Katka a  administrátorka Terka.

[13] V minulém newsletteru avizovaná přednáška Mgr. Michala Koščíka, Ph.D. o autorském zákoně, vysokoškolském zákoně a dílech, která na vysokých školách vznikají v kontextu českého zákona, úspěšně proběhla a se souhlasem přednášejícího je možné ji shlédnout ve formě videozáznamu v rámci studijních materiálů předmětu Autorskoprávní aspekty knihovnicko-informační činnost.

[14] Z MZK a od Jiřího Stodoly přišly návrhy témat diplomových prací pro naše studenty. MZK zde, Jíří zde.

     

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele tomg
18. 8. 2013

...

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback