Něco jako newsletter KISKu [prosinec 2011]

[1] Ve dnech 12. až 16. prosince jsme na FF organizovali Charitativní bazárek (zaregistrovaly i Novinky.cz), na kterém se vybralo 23.000 Kč ! Část peněz půjde na projekt Adam dětem, větší část jsme "použili" na Skutečný dárek:  1x pumpa na čistou vodu, 2x kurz Nauč učitele učit, 60x sešity a tužky pro 60 dětí, 1x veselá koza, 1x 100% kráva, 80x kuře.

Díky všem, kteří organizovali, pomáhali a přispívali.

certifikat

[2] Státní závěrečné zkoušky proběhnou v termínu 9. a 10. ledna 2012. Přesný harmonogram najdete na stránkách KISKu.

[3] Ve dnech 15. a 16. ledna proběhla konference INFOKON 2011. Na blogu Laďky Suché najdete shrnutí za oba dva dny (hackathon, Start(up) coffee, konference) včetně rozsáhlého video materiálu! 

[4] Ve dnech 5. – 7. 12. navštívil KISK Brian Rosenblum z Kansasu v USA. Přednesl veřejnou přednášku o digitalizaci humanitních věd a vedl workshop o roli knihoven při vydávání digitálních materiálů. Pro zájemce jsou dostupné prezentace k oběma akcím: How Libraries can Support Digital HumanitiesGetting Started in Library-Based Publishing.

[5] Máme dva nové e-learningové kurzy:

 • spustili jsme nový e-learningový kurz Výzkumy v knihovnách (tutoruje Gabriela Šimková a Zuzana Vrbová). První běh je plný, v únoru bude další.
 • nejen lektorům, kteří se věnují informačnímu vzdělávání, doporučujeme náš e-kurz o autorském právu otevřený bez registrace komukoliv (dejte ´přihlásit se jako host´).

[6] Inflow párty 2011/2012 se uskuteční ve středu 25. ledna 2012 (DATUM OPRAVENO:) v legendárním brněnském WashClub. Startuje v 17:00, končí odpadnutím posledního novináře/ky pod stůl. Těšit se můžete na dvojročenku, vyhlášení nejbloggerů/rek, několik TED vstupů "našich" i přespolních digitálních eg(g), tajné informace, šokující kulturní program a přítomnost velkých hvězd Inflow (= vás:).

[7] Sezónní udílení filmových knihovnických cen - festival LibFFest - proběhne 10. února 2012 . Limuzína s porotou dorazí na dosud utajované/nepotvrzené místo v 17:00. Promítačka se roztočí v 17:20. LibFFestu už předskočil nultý experimentální ročník Filmové školy, kterou vedl Josef Chozé Blažek. Více o akcích zde. Sledujte LibFFest na FB: vybereme moderátora, nejlepší róby a inspirujeme se k uměleckým skvostům. Dramaturgickou linii promítaného budou tradičně tvořit dílka vzniklá v rámci předmětu Digitální kompetence, ovšem točte i vy! Dejte průchod nejšílenějším představám a těšte se, co na to porota ve složení Chozé, Marťa Huječková, Evik Mlynářů a Marta Jasmín Pavlovská. Vstup je podmíněn vysoce společenským oděvem, který bude pod bedlivým dohledem módních pekelnic Ivy Zadražilové, Marie Dorazilové a Veroniky Krajíčkové. Afterparty proběhne v klubu Mersey.

[8] Eva s Martou vytvořily skripta, která byla původně určena pouze pro předmět Digitální kompetence, ale myslíme si, že se těch 39 nástrojů bude hodit více lidem. Tvořte a bořte (mýty) [alternativní link ke stažení pdf]

[9] V prosinci proběhla další dvě autorská čtení

[10] Někdy mezi dny 5. až 8. prosince byla založena Sekce experimentálního knihovnictví (SEX). Pár lidí z KISKu bylo u toho (viz fotka). Chystáme web, "oficiální" strukturu a nabídku obsahu. Zatím můžete sledovat naše FB stránky, případně si vystiknout plakát 10 hodnot SEX [pdf]

 

hodnoty SEX

 

[11] Na Infokonu nám byla darována doména knihovnictvi.cz. Přemýšlíme, jak ji smysluplně využít.

[12] Pracujeme na projektu zelena.knihovna.cz. Zajímá Vás ekologie, trvale udržitelný rozvoj a pracujete v libovolné knihovně? Ozvěte se nám prosím na zelena@knihovna.cz - rádi bychom s Vámi probrali pár konkrétních věcí z praxe knihoven.

[13] Zprávy z PARTSIPu:

 • Od půlky listopadu do půlky prosince proběhly dva semináře: Strategický management (Marek Šedivý) a Marketing pro knihovny (Olga Biernátová).
 • Na marketingovém semináři ve Zlíně představily Iva Kubingerová a Kristýna Macháčková nový web k tématu marketing.knihovna.cz za kterým stojí projekt Marketing do knihoven (MADOK);
 • Ve středu 14.12. proběhla v Brně PARTSIP konference s názvem České e-knihy v českých knihovnách. Akce zprostředkovala setkání vydavatelů, providerů technologických řešení a knihovníků. Byly prezentovány výsledky výzkumu zachycující aktuální stav v českém prostředí, vize pro další vývoj, možnosti financování dalšího rozvoje i spolupráce mezi zainteresovanými stranami. Za dramaturgií stál Tomáš Bouda, Jiří Pavlík a Jana Matějíková. Fotografie od Evy Mlynářové a Marty Pavlovské si můžete prohlédnout zde. Prezentace a videozáznam budou k dispozici v novém roce. Shrnutí konference a pohled Toma Boudy na akci i další možný vývoj najdete v blogu PARTSIP
 • PARTSIP má druhé narozeniny. Podívejte se na infografiku, že je co slavit. (autor: Drahomír Hájek)
 • V roce 2012 chystáme semináře k projektovému a strategickému managementu (Jiří Krátký a Marek Šedivý), semináře k technologiím a spolupráci (Dan Franc), stáž v akademických knihovnách formou exkurze (květen 2012) a opět workshop k vedení a spolupráci s Petrem Škyříkem. (červen 2012)
 • V lednu obdrží certifikát informačního mediátora další kolegové a kolegyně. Mezi mediátory se již nyní mohou počítat: Libor Juhaňák, Jakub Blažek, Bára Buchtová, Alžběta Škytová, Zdeňka Dohnálková, Jan Emmer, Kateřina Hošková, Lucie Jarošová, Lenka Pešková, Veronika Rychtová, Petra Hromádková, Věra Bertha Večeřová, Jiří Zeman a Iveta Drobníková.

[14] Zprávy z NAKLIVu

 • V prosinci jsme zakončili druhý cyklus seminářů pro Lektory informačního vzdělávání. Poslední seminář se týkal lektorských dovedností a potvrdil rčení "Last but not least" :-) Nových lektorů informačního vzdělávání bude přibližně dvacet. Děkujeme za účast!
 • Na posledním semináři vzniklo i následující video - http://vimeo.com/33284880. Má název "Toaletní věda" a v hlavní roli vystupuje Honza Jukl, mimochodem vítěz bowlingového turnaje na dvoudenním semináři ve Zlíně.

 • Jan Jukl - Toaletní věda from NAKLIV on Vimeo.

 • V roce 2012 budeme chystat další semináře, z nichž nejbližší bude už v lednu. Jmenuje se Volně dostupné nástroje v kufříku lektora IV a pořádáme ho ve spolupráci s projektem Nastroje.knihovna.cz. Více  nformací o semináři a registrace ZDE.
 • Během prosince byl zprovozněn portál Digitalni.knihovna.cz, určený pro sdílení vzdělávacích materiálů, článků, dokumentů, návodů a všeho důležitého, co kdo uzná za "sdíleníhodné". Stahujte, sdílejte, diskutujte!
 • Další portál pod správou NAKLIVu, Kurzy.knihovna.cz, oslavil v prosinci svého 850. zaregistrovaného účastníka! 
 • Máme ukončené recenzní řízení k publikaci "Trendy v informačním vzdělávání", kterou vydáme v příštím roce. Všechny články byly schváleny a my děkujeme autorům i recenzentům. O přesném datu vydání budeme určitě ještě informovat.

[15] Zprávy z ACROSSu

 • ACROSS má za sebou další semestr. V prosinci skočily kurzy Nácvik komunikačních dovedností a inovovaný předmět Řízení organizací. ACROSS se nyní pilně připravuje na poslední období svého trvání, do konce projektu zbývá necelých 5 měsíců. V semestru Jaro 2012 se můžete těšit na 5 kurzů (dva outdoorové a tři indoorové) a Závěrečný seminář projektu (proběhne VELMI netradičně).
[16]  Konec roku je sice ještě relativně daleko, ale naše Pour Féliciter 2012 už visí. Pohrajte si s tiskárnou a nůžkama a stavte se udělat si placku. Ať se v roce 2012 poznáme ... a potkáme.

pf kisk 2012

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Ladka Sucha

Kdo nechce hledat, tady je link na shrnutí konference: http://www.inflow.cz/stripky-z-infokonu-2011 :)

PS: PFko je super!:-) ale vrtá mi hlavou, co znamená to PP u marketingu(?)

Obrázek uživatele Jiří Stodola

Chceme digitalizovat humanitní vědy či informační zdroje z oblasti humanitních věd? 

A je mezi tím rozdíl? Je věda soubor textů onálepkovaných stejným termínem? Nebo je věda souhrnný název pro oblast skládající se z živých lidí specializujících se na určitý předmět zkoumání, kteří vzájemně komunikují?

Pokud platí první, pak je digitalizace možná, ale vše až moc zavání nominalismem.

Pokud platí druhé, pak bych rád věděl, jak je možné oblast humanitních věd digitalizovat.

 

Obrázek uživatele Lotyna
29. 12. 2011

Proč se Inflow párty uskuteční zrovna ve stejný termín jako konference New Media Inspiration? Nešlo by Inflow párty ještě o týden posunout? Myslím, že by tím inflow párty přišla o pár zajímavých účastníků  (např. mě :-)... ale určitě nejsem jediná...)

 Prosím, prosím, prosím - určitě ještě není pozdě na přesunutí, ne?

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback