Něco o evolucionistické ideologii

6. 5. 2009

"Taková je zkušenost všech, kteří se evolucionistické klice ve vědeckém světě postavili. A není jich málo. Jejich mediální pokrytí je ovšem minimální, neboť jsou, jako v případě „popíračů“ globálního oteplování, systematicky vytlačováni na okraj vědecké komunity, mají ztíženou cestu ke grantům a univerzitním postům, jejich odborné články a výsledky výzkumů se do časopisů, populárních i odborných, dostávají jen s velikými obtížemi. "

Článek Michala Semína:

http://blog.ihned.cz/c3-36992370-YSemin_d-o-jedne-nekonformni-prednasce-a-opicich-predcich-evolucionistu

Článek Petra Hájka:

http://cepin.cz/cze/clanek.php?ID=896

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

23 komentářů

Obrázek uživatele bicarbona
Článek Petra Hájka hned v úvodu slibuje "podložit současně své tvrzení absolutním důkazem, který je ze své podstaty nevyvratitelný" aniž by v následujícím textu tento důkaz uvedl. Nechápu zda tento nedostatek jjs toleruje nebo přehlíží...
Obrázek uživatele jjs
6. 5. 2009
Co toleruji nebo přehlížím? Jen odkazuji na článek.
Obrázek uživatele bicarbona
a já nechápu proč
Obrázek uživatele jjs
6. 5. 2009
Neumíš číst a já nevím, proč ještě píšeš.
Obrázek uživatele jjs
6. 5. 2009

"Pokládal jsem proto za užitečné podložit současně své tvrzení absolutním důkazem, který je ze své podstaty nevyvratitelný."

Ten důkaz skutečně není uveden v následujícím textu, protože je uveden v textu předchozím - je jím právě toto:

"Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím. Vím to tak jistě, jakože je živý Bůh nade mnou."

Je to takový vstupní žert. Pak Hájek slibuje uvádět důkazy slabší:

"Jsem si při tom vědom, že navzdory tomu s mým závěrem někteří nebudou souhlasit a pokusí se možná proti němu argumentovat důkazy nekonečně slabší síly"

Když polemizovat, tak nejprve pořádně přečíst...

 

Obrázek uživatele bicarbona

ale větu:

"Jsem si při tom vědom, že navzdory tomu s mým závěrem někteří nebudou souhlasit a pokusí se možná proti němu argumentovat důkazy nekonečně slabší síly" 

opravdu nechápu jako "Pak Hájek slibuje uvádět důkazy slabší"

podobně absolutní důkaz jako žert...

Obrázek uživatele jjs
6. 5. 2009

Ani já tak tu větu nechápu, její vložení jako citace pro mé tvrzení byl omyl. Hájek uvádí "slabší důkazy" v podobě důsledků darwinismu jako "teorie", která se nedokázala vypořádat s námitkami a přesto se silou prosazuje a drží nadále.

Třeba: systém může fungovat až od určité fáze své komplexity, dokud ji nemá nefunguje a neslouží přizpůsobování podmínkám, darwinismus počítá s tím, že se miliony let vyvíjel systém, který celou tuto dobu k ničemu nebyl, až do fáze, kdy začal fungovat. Jak fungoval přirozený výběr, když systém byl nefunkční - na NIC? 

Ono to totiž není o darwinismu, ale o darwinistické ideologii, kterou se nemalou měrou inspiroval Adolf Hitler. Je to o tom, jak ovládla tento svět. Je to o tom, že se stala náboženstvím s mimořádnou kapacitou pro manipulaci.

 

Obrázek uživatele Emily
6. 5. 2009

<p>
Johne,
</p>
<p>
já fakt někdy nestačím zírat. Pořád čekám, kdy řeknete &quot;apríl&quot;. Ale ono furt nic. 
</p>
<p>
...Jak může tak inteligentní člověk takhle argumentovat a manipulovat?
</p>
<p>
...Copak když uznávám evoluci v systému, tak automaticky uznávám, že jsem z opice?
</p>
<p>
...A kým se inspirovali křižáci ve středověku? Asi Ježíšem, ne? 
</p>
<p>
To já jen tak řečnicky. :-)
</p>

Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009

Nechápu. Asi proto, že prostě křižáky a křížové výpravy nepovažuji za nic morálně nepřijatelného, spíš naopak. Ano, zajísté v poslední řadě byli křižáci inspirování Pánem Ježíšem a jeho bojem se zlem i tím, že řekl, že nepřišel na zem přinést mír, ale meč.

Aby s vámi byla vůbec rozumná řeč, musela byste se zbavit vestraculpismu. Co to je? Něco z textu Jana Zahradníka:)

Dřívější doby znaly viníky, kteří prosili za odpuštění svých vin, znaly také kritiky, kteří druhým vytýkali jejich špatné skutky, teprve dnešní doba však vytvořila podivný hybrid těchto dvou postojů, když vysocí světští i duchovní představitelé, mající vesměs na svědomí dost a dost vlastních prohřešků, za něž by se mohli s úspěchem kát, místo toho předstírají, že na sebe berou hříchy (většinou navíc hříchy fiktivní) svých dávno zesnulých bližních, a se slastným pocitem vlastní dokonalosti, nikým nepověřeni, se jejich jménem omlouvají. Dietrich von Hildebrand v souvislosti s těmi, kdož se tak rádi bijí „v cizí prsa“, mluví o arogantním „vestra culpa“, které je pravým opakem pokorného „mea culpa“, Paweł Lisicki pak hovoří o „novém farizejství“ těch, kteří nadto mnohdy již předem dobře vědí, že jim za jejich falešné omluvy bude bohatě zaplaceno.

http://www.tedeum.cz/1_2009/capek_opet_ustvan_pavel_zahradnik_012009.htm

Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009

...Jak může tak inteligentní člověk takhle argumentovat a manipulovat?

Myslím si, že chcete sloužit dvěma pánům a myslíte si, že ten pán je jeden. Proto klamete sama sebe.

...Copak když uznávám evoluci v systému, tak automaticky uznávám, že jsem z opice?

Evoluce v systému je docela obyčejná změna na úrovni akcidentů, kterou může popírat jen ten, kdo nevěří vlastním očím (a našli se tací - Parmenides, Zenon). Problém je, že evolucionismus hlásá filosoficky nemožnou samovolnou změnu přirozenosti (esence + atributy). Podle evolucionismu mají všechny živé organismy jednoho prapředka, v na určité evoluční větvi pak primáti a lidé jediného, tzn. že přirozenost nerozumného živočicha se změnila na rozumnou, ale ne u všech. Tak vznikly dnešní opice a člověk.

Obrázek uživatele tom
6. 5. 2009
Znáte Marka Váchu? (pokud ano, zajímalo by mne jak se díváte na jeho pohled na evoluci; pokud ne, nic jsem neřekl)
Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009
Znám, považuji jej za tendenčního teologa a ne příliš zdatného filosofa.
Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 5. 2009

ad "system muze fugovat": Funkce systemu se muze v prubehu casu menit. Darwinismus nepocita s tim, ze by se stamiliony let vyvijel system ktery celou tu dobu k nicemu nebyl. To, ze funkci systemu neznate neznamena ze je na nic. Lide vystupujici proti evolucni teorii (dovolim si nepouzit vas podivny termin "darwinovske ideologii") casto radeji zkonstatuji "Tohle prece nejde!" nez aby se snazili o pochopeni problemu. 

Motani Hitlera s Darwinem je dalsi obrovska demagogie. Hitler sledoval svoje cile, teorie nejakych "nadlidi" podle me prirozenemu vyberu vubec neodpovida (dokonce bych rekl, ze byla urcitym prirozenym vyberem porazena).

Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009

Hitler postavil svou ideologii na darwinismu, dokazuje to mimo jiné Jan Horník v posledním čísle Distance:

http://www.distance.cz/ieindex2.htm

Vycházel z Darwinova boje o přežití a k vývoji druhů. Nadčlověk je vlastně nový druh, který překoná člověka i tak, že se zbaví slepých ramenou evoluce (Židů, Slovanů atd.). (Mimochodem nacisté nepovažovali černou rasu za až tak podřadnou, jak by se mohlo zdát, oceňovali na ní její spjatost s přírodou - sic!)

Obrázek uživatele admin
Anonym
11. 5. 2009

No vidite, neprekonal, evoluce vyhrala:-)

Darwinuv boj o preziti je prosim pekne co? Evoluce neni zalozena na zabijeni, ale na rozmnozovani. 

 Davat za vinu Darwinovi, ze nekdo desinterpretuje jeho teorii je dost zvlastni (a nechapu jak to muze ovlivnit pravdivost teorie same).

Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009

Darwinovi nikdo vinu nedává. Je dávána vina teorii, která je a) hloupá, b) vede k nebezpečným důsledkům.

Druh se rozmnožuje. Jak roste, potřebuje místo. Když je úspěšný vytlačuje z místa druh jiný. Hitler hledal místo pro svůj nový druh - nadčlověka, založeného na německém národě.

Obrázek uživatele admin
Anonym
8. 5. 2009
Jo, čekal jsem, kdy se u jjs potvrdí platnost Godwinova zákona... a už je to tady! :-)
Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009

Nejde o srovnání, ale o důsledky. Nacismus je prostě do důsledku dovedený darwinismus, stejně jako Church of Euthanasia je do důsledku dovedený environmentalismus.

Víte, většina darwinistů žije ve dvou světech - ve světě své teorie a ve světě lidském. Ty dva světy jsou spolu v rozporu, protože v člověku zůstávají zbytky lidskosti, i když věří na obludný boj všech proti všem. Takový člověk zůstává člověkem právě proto, že svou teorii neuvádí do praxe. Když ale někdo odhodí skrupule a začne jednat podle šílené teorie, které věří, pak to končí tragicky. Hitler je ukázkou, jak vypadá darwinista, který spojil teorii s praxí, Church of Euthanasia je ukázkou, jak vypadá v praxi environmentalisty šířená nenávist k vlastnímu druhu:

http://www.churchofeuthanasia.org/

Štěstí je, že lidká přirozenost je většinou silnější než ji popírající teorie, ale svým způsobem jsou lidé, kteří ji dokážou popřít a teorii začít uplatňovat velmi odvážní.

Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009

Altruismus také u Darwina nijak nepopírá základní princip boje o přežití.

To, co Hitler z darwinismu vybral a co vedlo až ke genocidě národů bylo především pojetí druhu. Jestliže všechny živé organismy mají společného prapředka a jeden druh povstává z druhého, tak Hitler byl fascinován myšlenkou, že v německém národě už se rodí nový druh - nadčlověk, který je v rámci boje o přežití oprávněn likvidovat druh starý, méně dokonalý - člověka, podobně jako člověk zachází se zvířaty. Některé národy jako byli kupříkladu židé dokonce se zdráhal vůbec považovat za lidi. Z biologického hlediska pro něj byli parazité (ne symbioti), kterých je třeba se zbavit.

Ta inspirace je darwinismem je u Hitlera víc než patrná a netvrdím, že Darwinovy myšlenky nezjednodušoval a svévolně neaplikoval. Tvrdím jen, že z velmi silně vycházel.

Obrázek uživatele admin
Anonym
8. 5. 2009
Darwinisté ale nikde netvrdí, že člověk pochází z opice (a nemyslel si to ani samotný Darwin!). Pokud to někdo tvrdí, tak se plete. Je zajímavé, že téhle nesprávné formulace se chytají zejména někteří věřící.
Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009
Ano, člověk nepochází z opice, ale z jedobuňečného organismu, který pochází z  neživé hmoty. Darwinisté a jiní evolucionisté tvrdí, že svět je příčinou sebe sama a v tom prokazují mimořádný filosofický deficit. Existuje i teistický evolucionismus (ID), který tyto problémy odsraňuje tak, že s první Příčinou počítá, nicméně jeho chybou je především to, že evolucionismus přijímá jako fakt.
Obrázek uživatele admin
Anonym
11. 5. 2009

Pomoci filozofickych argumentu nemuzete vyvratit prirodovednou teorii. Chcete-li se o to pokouset, stante se (i) prirodovedcem, nikoli (pouze) filozofem. 

Obrázek uživatele jjs
11. 5. 2009
Darwinismus je filosofická teorie, která s přírodovědou má společného jen to, že vznikla na základě pozorování přírody. Jde ovšem o koncepci metafyzickou.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback