Několik poznámek k „Semináři o autorském právu“ a výzva k zaslání připomínek na MK

Ve středu 20. dubna 2011 proběhla v Národní technické knihovně v Praze akce pod názvem Seminář o autorském právu. O tom, že splnila svůj účel, není pochyb. Organizátorkám z projektu Autorsképrávo.knihovna.cz se podařilo pozvat zajímavé hosty, kteří nabídli různé pohledy na problematiku autorského práva. Na semináři zaznělo mnoho otázek a odpovědí, ale ještě více jich zůstalo. Dovolte mi několik komentářů k průběhu semináře a k připravované novele autorského zákona.

Paušály za kopírovací zařízení

Hodně diskutované téma. Dle návrhu novely AZ by se již neměly odvádět poplatky za skutečné kopie, ale platil by se paušál za počet kopírovacích zařízení v provozovně. Dle propočtů knihoven se odvody oproti aktuálnímu stavu ve většině případů mnohonásobně zvýší. Do minulé středy jsem si myslel, že hlavním důvodem zavedení paušálu je zjednodušení výběru pro kolektivního správce. Z omylu mě vyvedl pan Matušík, který konstatoval, že v České republice existuje přes 6000 knihoven, z nichž jen něco málo přes 500 odvádí poplatky za kopie. Ostatní je neplatí, mnozí z platících si počty kopií vymýšlejí nebo různě upravují. Pokud by to byla pravda, pak by se nad sebou měly knihovny zamyslet a sjednat nápravu. V této souvislosti ale nerozumím jedné věci. Proč se zavádí paušální poplatek všem knihovnám (i těm poctivým) a neřeší se problém s konkrétními institucemi, které podvádějí? Proč se opět uplatňuje presumpce viny? Obdobně to bylo u pamětí a pevných disků, CD, DVD, elektronických zařízení umožňujících kopírování apod. Opět stejná rétorika. Někteří z Vás podvádějí, plaťte za to všichni. Proto říkám NE paušálům za kopie a navrhuji zveřejnit seznam těch knihoven, u kterých se prokázalo, že podvádějí a neoprávněně neodvádějí poplatky.

Otázkou také je, kdo paušální poplatky do novely navrhl. Dle tvrzení pana Matušíka to DILIA nebyla. Pokud se podíváte na pracovní verzi novely projednávanou 9.7.2010, pak najdete u § 28 odst. 8 (strana 14) tři zkratky - DILIA, APKS (Asociace provozovatelů kopírovacích služeb) a MK (Ministerstvo kultury ČR). Vezmeme-li v úvahu, že to nenavrhla DILIA, důvod u MK nevidím žádný, pak mi zbývá APKS. Zde mi přijde logické, že provozovatelům kopírovacích služeb vzhledem k množství kopií vyhovuje paušál. Také Vás napadá, proč může APKS takovou věc prosadit a zástupci knihoven to nezablokují? Asi to hodně svědčí o pozici knihoven při tvorbě novely.

Výpůjčky e-knih

Elektronické knihy a čtečky přicházejí i na český trh. Chce se říci konečně! Už i někteří čeští vydavatelé si uvědomili jejich potenciál. Bylo zajímavé sledovat pohled pana Kouta z Českého svazu knihkupců a nakladatelů a pana Liperta jako zástupce prodejce e-knih. I když druhý zmiňovaný působil ve své prezentaci jako pokrokovější, definoval svou cílovou skupinu jako uživatele požadující obsah na jedno kliknutí a opěvoval prodej e-knih přes internet, tak při kuloárním rozhovoru na téma výpůjčky e-knih v knihovnách už zase tak pokrokový nebyl a hájil si své internetové teritorium obdobně jako klasický vydavatel svůj tištěný svět. Na druhou stranu sdílím názor kolegů Kříže (ÚK FSS MU) a Macha (CIKS VŠE), kteří ve výpůjčkách e-knih na mobilní čtecí zařízení vidí velký potenciál nejen pro knihovny, ale i pro vydavatele. Obdobné aktivity plánuje i NTK. Je zajímavé, že v ČR neexistuje žádný prodejce knih nabízející nějakou licenci pro knihovny. Ani velký průkopník na poli elektronických knih Amazon dlouhou dobu nepřikládal výpůjčkám v knihovně velký význam. Shodou okolností právě v den konání semináře Amazon oznámil, že umožní půjčování svých e-knih v amerických knihovnách ve spolupráci se službou Overdrive. Snad se jednou dočkáme i u nás.

Téma e-knih zaznělo na semináři hned několikrát. Bohužel kromě možnosti uzavření licenční smlouvy s autorem, která by zahrnovala i půjčování, údajně neexistuje jiná cesta, jak toho legálně dosáhnout. Ředitel společnosti DILIA pan Srstka odmítl na toto téma odpovědět a  s odkazem na komplikovanost dotazu a nedostatek času doporučil tazateli zeptat se e-mailem. Nevím jak ostatní v sále, ale názor pana Srstky mě natolik zajímal, že bych i ten oběd oželel. Škoda, že nezůstal na závěrečnou debatu a po svém příspěvku odešel.

Srozumitelnost AZ

Abych ale k panu Srstkovi nebyl pouze kritický, musím říci, že jeho přednáška byla zajímavou exkurzí do světa AZ a v mnoha příkladech s ním lze jen souhlasit. Naprosto se s ním ztotožňuji třeba v tvrzení, že AZ je pro běžného člověka naprosto nesrozumitelný. Svědčí o tom nejen konkrétní formulace z tohoto zákona, ale i množství výkladů od předních odborníků na autorské právo. Na tvorbě zákona se podílí především právníci. Možná by stálo za to se nad některými pasážemi zamyslet a přeformulovat je tak, aby byly srozumitelné a jasné všem. Určitě zde pomůže pohled odborné veřejnosti. Otázkou zůstává, kolik připomínek se do finální podoby zapracuje.

Pirátský pohled

Zajímavá byla i prezentace Jakuba Michálka z České pirátské strany. Určitě s ním nesdílím stejné názory. Uznávám právo autora na přiměřenou odměnu. Připouštím, že vydáním knihy vznikají vydavatelům náklady, které se musejí zaplatit. Jsem ochoten tolerovat odvody z kopií autorům a případně i vydavatelům, ale jen za předpokladu, že bude rozdělování financí transparentní, o čemž dnes nejsem přesvědčen. S „piráty" se shodnu v tom, že délka ochrany 70 let po smrti autora je příliš dlouhá a i pro samotné autory demotivační. Kladně na nich hodnotím zejména fakt, že téma dlouhodobě popularizují a dostávají na veřejnost.

Proces novelizace AZ

Když se v létě 2010 dostala na veřejnost pracovní verze chystané novely, nastalo obrovské zděšení. Asi nejvíce byl knihovníky kritizován záměr zavést paušály za kopírovací stroje. Vzniklo několik aktivit, z nichž asi největší zaštítil časopis Inflow. 6. října 2010 rozeslal Vít Richter do konference Knihovna e-mail, ve kterém informoval o odložení předložení novely vládě na jaro 2012. Tím veškeré aktivity skončily, což je škoda. Myslím si, že knihovníci by měli dále upozorňovat na problémy v chystané novele a měli by apelovat na zohlednění aktuálních potřeb knihoven a jejich uživatelů. I když máme své zástupce u jednacího stolu, jejich síla zřejmě není největší. Pojďme je tedy podpořit! Podílejme se na tvorbě nového AZ! Do 30. dubna 2011 probíhá veřejná konzultace k novele AZ. Dle vyjádření paní Adély Faladové do minulé středy obdrželo MK pouze tři návrhy. Apeluji na všechny, komu záleží na kvalitní novele AZ, napište své připomínky včas. Máte také možnost připojit své jméno k připomínkám formulovaným níže nebo na této adrese. Čím více nás bude, tím (snad) lépe…

 

Chci se připojit k zaslání námětů na MK

 

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
1. 6. 2011

Dobrý den,

co já vím, tak ebooks se dají již delší dobu půjovat v NYPL

http://ebooks.nypl.org/3ECD4319-936F-4C29-8016-07EA85A46B3E/10/257/en/De...

Pěkný den

v. Krobot

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 8. 2019

Dobrý den, jmenuji se Monica Roland z Thajska. Chci svědčit o dobrém půjčce úvěru, který mi ukázal světlo poté, co byl scammed 4 různými internetovými půjčovateli tady v naší zemi, všichni slibují, že mi půjčím poté, co mě donutil platit hodně poplatků, které nepřinášejí nic a nepřinesly žádný pozitivní výsledek. Ztratil jsem své těžce vydělané peníze a bylo to celkem 13 300,00 EUR Jeden den, když jsem procházel internet, hledal forsterated, když jsem narazil na svědectví muže, který byl také scammed a nakonec se dostal do spojení s legitimní úvěrovou společností s názvem Loan Credit Instituce, kde konečně dostal svou půjčku, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejnou úvěrovou společnost a pak jsem jim vyprávěl svůj příběh o tom, jak mě vyděsili 4 různí půjčovatelé, kteří neudělali nic jiného, ​​než abych mě naučil více bolesti. Vysvětluji společnosti poštou a vše, co mi řekli, už neplakalo, protože dostanu svou půjčku v jejich společnosti a také jsem se správně rozhodl kontaktovat je. Vyplnil jsem formulář žádosti o úvěr a pokračoval se vším, co bylo ode mne požadováno, a já jsem dostal tuto půjčku ve výši 160 000,00 EUR od této skvělé společnosti Úvěrové úvěrové instituce Limited spravované panem Elijahem a tady jsem dnes spokojený se svou rodinou, protože Credit Institutions Limited mi dal půjčku, takže jsem si slíbil, že budu svědčit na internetu o tom, jak jsem dostal svou půjčku. Potřebujete naléhavě půjčku? laskavě a rychle kontaktujte Úvěrové úvěrové instituce nyní pro vaši půjčku prostřednictvím e-mailu: (loancreditinstitutions@gmail.com) nebo (Loancreditinstitutions@protonmail.com) věřím, že ostatní lidé také dávají svědectví o stejném čestném věřiteli

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 8. 2019

Dobrý den, jmenuji se Monica Roland z Thajska. Chci svědčit o dobrém půjčce úvěru, který mi ukázal světlo poté, co byl scammed 4 různými internetovými půjčovateli tady v naší zemi, všichni slibují, že mi půjčím poté, co mě donutil platit hodně poplatků, které nepřinášejí nic a nepřinesly žádný pozitivní výsledek. Ztratil jsem své těžce vydělané peníze a bylo to celkem 13 300,00 EUR Jeden den, když jsem procházel internet, hledal forsterated, když jsem narazil na svědectví muže, který byl také scammed a nakonec se dostal do spojení s legitimní úvěrovou společností s názvem Loan Credit Instituce, kde konečně dostal svou půjčku, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejnou úvěrovou společnost a pak jsem jim vyprávěl svůj příběh o tom, jak mě vyděsili 4 různí půjčovatelé, kteří neudělali nic jiného, ​​než abych mě naučil více bolesti. Vysvětluji společnosti poštou a vše, co mi řekli, už neplakalo, protože dostanu svou půjčku v jejich společnosti a také jsem se správně rozhodl kontaktovat je. Vyplnil jsem formulář žádosti o úvěr a pokračoval se vším, co bylo ode mne požadováno, a já jsem dostal tuto půjčku ve výši 160 000,00 EUR od této skvělé společnosti Úvěrové úvěrové instituce Limited spravované panem Elijahem a tady jsem dnes spokojený se svou rodinou, protože Credit Institutions Limited mi dal půjčku, takže jsem si slíbil, že budu svědčit na internetu o tom, jak jsem dostal svou půjčku. Potřebujete naléhavě půjčku? laskavě a rychle kontaktujte Úvěrové úvěrové instituce nyní pro vaši půjčku prostřednictvím e-mailu: (loancreditinstitutions@gmail.com) nebo (Loancreditinstitutions@protonmail.com) věřím, že ostatní lidé také dávají svědectví o stejném čestném věřiteli..

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback