NETWARS s Martinem Bastlem: volební hacktivismus a dinosauří fetišismus

Martin Bastl působí na Katedře politologie na FSS, kde vyučuje například předměty Bezpečnostní dilemata technologického vývoje, Kybernetická válka nebo Využití informačních technologií ve výzkumu bezpečnosti a strategie. Na Bloku expertů měl přednášku na téma netwars.


Jaký je Váš názor na zabezpečení přímé volby prezidenta online?


Myslím, že technicky by to nebyl problém, nicméně k online volbě nevidím žádný skutečně zásadní důvod. Možná v případě, že by systém elektronického hlasování byl nějakou častěji využívanou, doplňkovou formou hlasování. V případě referend atd.

Vidíte tam nějaký problém se zárukou jednoznačnosti hlasu?

Je vcelku jasné, že to nemůže být jediná forma hlasování. Proces identifikace (získání identifikátorů) vyžaduje stejně nebo více práce než prokázání se občankou ve volební místnosti, sám v tom nevidím žádnou výhodu. Že pak (možná) budou hlasovat i lidé, kteří se o politiku nezajímají, je spíš diskutabilní :)

Elektronické útoky prostě k politice patří. Můžou být nelegální, ale s tímto vědomím do toho ti lidé jdou.Jak se díváte na hnutí Anonymous?

Mně to hnutí připadá jako zajímavý fenomén, už jen kvůli okolnostem jeho zrodu a rozmachu. Elektronický aktivismus je asi logickým vyústěním vývoje posledních dvou dekád, na jedné straně se řeší slacktivismus a na druhé hacktivismus. U prvního nejspíš tak, jak je to zbytečné a nanicovaté, druhé se démonizuje nebo heroizuje, podle sympatií aktuálního glosátora. Já tedy osobně nevidím mezi aktivismem a elektronickým aktivismem moc velký rozdíl v podstatě věci.

Jsou podle Vás elektronické útoky na politické instituce oprávněné?

Jsou oprávněné demonstrace, blokády? Občanská neposlušnost? Myslím, že to prostě k politice patří. Jiná věc je, že to může být nelegální, ale koneckonců předpokládám, že s tímto vědomím do toho ti lidé jdou.

Vůbec jsem netušil, že je KISK koncipován tak inovativně, měl jsem představu knihovníka biflujícího katalogizační systémy v kancelářích plných velký, starých foliantů...

Máte nějaký svůj model jak by mohl fungovat systém financování produkce autorských děl?

Musím přiznat, že ne. Ony se různé digitální distribuční systémy přímo nabízejí, např. postavené na malých poplatcích od mnoha uživatelů. Problém je ovšem (jistě krom jiného) s garancí kvality. Osobně jsem to zrovna nedávno řešil na Amazonu: Jak mám rozpoznat mezi desítkami ebooků pro Kindle kvalitní knihu od produkce potencionálního grafomana z Dolní Lhoty v Maine? Nakonec jsem na požadované téma stejně objednal recenzovaný hardback od renomovaného vydavatele. Řešil by to nějaký mezičlánek, kupříkladu recenzní portál.

A vice versa iStore se docela daří, pokud vím. Nejspíš se v blízké budoucnosti budou různé distribuční modely doplňovat. 

Obecně si však myslím, že např. dát do produkce filmu 200 mil. $, z toho většinu na honoráře 4 superstar a marketing, a pak trvat na tom, že musí vydělat 400 mil. $ a pronásledovat teenagera, který si ho točí v kině na mobil, je slepá ulička. Zdá se mi, že je to jak sledovat zrychlený vývoj dinosaurů, čím dál větší a těžkopádnější a náročnější a nakonec už čistý fetiš.

Do MZK jsem v podstatě už naprosto přestal chodit, protože na to nemám čas, ani sílu, číst tam něco prezenčně.

Na přednášce jste se zmínil o incidentech Piratebay, Megaupload, Wikileaks, Acta.
Který má podle Vás největší dopady na budoucnost internetu a proč?

Aktuálně myslím, že Piratebay, a protože to vyústilo k zakládání pirátských stran. Ty jsou, snad po třech desítkách let (od příchodu různých stran zelených), novým fenoménem reflektujícím technický i společenský vývoj a některé současné klíčové otázky (jako třeba právě to duševní vlastnictví).

 

Jak jste se dozvěděl o KISKu?

Když se mi někteří vaši studenti začali objevovat před cca pěti lety objevovat v kurzech. Nejdřív jsem vůbec netušil, že je KISK dnes koncipován tak inovativně, měl jsem představu knihovníka biflujícího katalogizační systémy v kancelářích plných velký, starých foliantů ;)

 

Jaká je Vaše představa o budoucím fungování akademických knihoven?

Ooo, úplně ideálně tak, že budou mít všechno digitalizováno a po přihlášení do systému mi pošlou kopii knihy, která se po měsíci, když si ji neprodloužím, sama zničí :) Ale i jinak by mne docela uspokojil současný stav, kdy si ty knížky mohu fyzicky půjčit... Do MZK jsem v podstatě už naprosto přestal chodit, protože na to nemám čas, ani sílu, číst tam něco prezenčně.

 

Jaká pozitiva vidíte v e-knihách?

Že jich člověk může mít opravdu hodně (a dá se s nimi nakládat rychleji). Nicméně v průběhu času jsem zjistil, že přinejmenším odbornou literaturu si stejně musím tisknout, abych mohl hledat, listovat, psát poznámky. Jako "čisté" e-knihy preferuji pouze beletrii.

 

Jak se Vám líbila naše posluchárna a jak se v ní přednášelo?

Zvláštně koncipovaný prostor. Zajímalo by mne, jaká myšlenka za rozdělením té místnosti na dvě půlky původně stála - k jakému účelu to mělo sloužit? Praktická ilustrace dichotomie? Asi bych si na to zvykl, ale vzhledem k tomu, že prefreruju pohled na plátno (pokud se něco promítá), asi bych se nastěhoval do jednoho z těch rohů, odkud je na ně vidět a do žádné dynamické performance uprostřed bych se nepouštěl ;)

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback