Nomádi třetího tisíciletí..

..nemají své pevné místo a jejich rysem je mobilita. Platí nejen o způsobu života, ale  i vykonávání práce. Tito lidé nepotřebují svůj vlastní stůl, svou vlastní kancelář, šanony na spisy. Ke své práci využívají především internet, přístup k němu, mobilní telefony a systémy typu BlackBerry. Pracují efektivně, výkonně, kdykoliv a kdekoliv. Nomádi dneška - generace mladých a současných pracujících, kteří přijali nové technologie a pohyblivost za svůj pracovní i životní styl.

V USA vznikla i řada kaváren s názvem Nomád, kde má každý možnost připojit se na internet, posedět a odpočinout si, ale  i uskutečnit zde  například pracovní schůzky. 

Na tento rostoucí trend reagují nejen kavárny (Nomád, Starbucks), ale i architekti veřejných budov či různé moderní firmy a podniky. Příkladem může být jedna z budov MIT vytvořená Frankem Gehrym (nositel Pritzkerovy ceny za architekturu), která byla otevřena v roce 2004. Zaujme  nejen zvenčí, ale i svým vnitřním uspořádáním, které je projektováno pro potřeby vědeckých pracovníků a studentů. Ústřední pasáž se celou budovou různě  kroutí a zahýbá a vytváří tak nespočet míst a koutů. Je otevřena 24 h denně a je plná výklenků se stolky, sedačkami a samozřejmě  s možností napojit se na internet. Z pasáže  je možné vstoupit do mnoha kaváren, kde jsou opět nabízena takováto pracovně odpočinková zákoutí. Žádná část prostoru není speciálně  určena pro tu kterou činnost, je  možné dělat vše na jednom místě a všude.

Na stejném principu volnosti, pohyblivosti a plném technickém zázemí je vytvořeno ústředí Googlu v Mountain View v Kalifornii. Jedná se o Googleplex.

Co na tento nový životní styl říkají psychologové ? Jako skoro všechno, i tento nastupující trend, má svá plus i mínus. Lidé jsou na svých mobilech a prohlížení zpráv i mailů, značně  závislí. Právě fakt, že moderní technologie umožňuje kdykoliv a kdekoliv se připojit, posílat zprávy, sms, pracovat a vyřizovat si pracovní záležitosti, způsobuje, že někdo stěží odolá a i v kruhu rodiny, ve volném čase či na dovolené využívá té možnosti a připojí se. Přesto zrovna tento rys snadné komunikace a lehké dostupnosti na druhé straně i  rodinné vztahy, přátelství a vazby mezi kolegy posiluje. Člověk je v neustálém kontaktu a komunikuje, ať je kdekoliv. Vzájemná komunikace je  tak silnější než kdykoliv dříve a v jiných rozměrech. Mizí náhodné kontakty, upevňují se vztahy v rámci užších kruhů. 

Je otázkou, kam to všechno půjde dál, co všechno bude možné, rychleji, efektivněji, snadněji. A jestli to povede k odcizení mezi lidmi či naopak k vzájemnému sblížení a uvědomění si společnosti jako takové.

Čerpala jsem z článku Patří do třetího tisíciletí v časopise 100+1. (Patří do třetího tisíciletí. 100+1, 2008, roč. 45, č. 10, s. 41. ISSN: 0322-9629)

Související odkazy: http://www.stoplus.cz/archiv/pracoviste.html

http://www.salon.eu.sk/article.php?article=461-novi-kocovnici-reportaz&lang=SK

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback