Normalizace na pražské filozofické fakultě (1968-1989). Vzpomínky

6. 12. 2009

Autor titulu: František Černý

Žánr: životopis

Přebal knihy:

Popis knihy:

Podstatný příspěvek významného teatrologa Františka Černého k době marasmu nejen na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Výjimečné osobní svědectví autora o lámání charakterů v komunistickém bezčasí, které však svědčí o tom, že nic není černobílé.

Kniha však přináší podstatně více, než slibuje název: kromě období normalizace 1968-1989 zachycuje i porevoluční dobu na FF UK do roku 1992 (v letech 1989-1992 byl Černý děkanem fakulty), vzpomínky na Černého teatrologické zahraniční kolegy a Černého ohlédnutí za jeho celoživotní publikační činností. Kniha je de facto čtvrtým svazkem Černého pamětí (Ve městě u tří řek, Za divadlem starým a novým, Divadlo v bariérách normalizace /1968-1989/). Praktickou pomůckou je vyčerpávající rejstřík.

Úryvek z knihy:

Na místa těch, kdo byli zcela nebo částečně zlikvidováni, hrnuli se kolegové, kteří se jako aktivní členové KSČ těšili důvěře. Byli mezi nimi i lidé pro tuto činnost nedostatečně kvalifikovaní. Není jistě vyloučeno, že ten či onen by časem byl i tak na fakultu došel, protože bez předpokladů nebyl. Ve chvíli, kdy se fakulta musela rychle dostat do rukou „kádrů“, se však na odbornou kvalifikaci vždy dost nehledělo. Profesory se po léta stávali i lidé, kteří například nevydali ani jedinou knihu nebo publikovali něco, co nemělo žádnou váhu. Měli jsme tu dokonce dva řádné profesory-marxisty, kteří se nemohli vykázat maturitním vysvědčením, protože je prostě neměli. Pro fakultu bylo však nejhorší to, že se nyní důsledně, tak jako často i před Srpnem 1968, uzavírala působení mladých odborníků, kteří nebyli členy komunistické strany.

Kromě toho nejvyšší stranická místa se v tuto dobu dívala na filozofickou fakultu jako na pracoviště, do něhož je možné odkládat různé věrné stranické duše, které právě někde zakolísaly nebo ztroskotaly. Ten či onen byl po určitém nezdaru vykopnut ze svého místa do funkce profesora. Kdyby už nebyly žádné jiné doklady o úrovni kádrové politiky ÚV KSČ v sedmdesátých a částečně i v osmdesátých letech než tato fakta o Univerzitě Karlově, historikům českých dějin by to mělo stačit.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback