Norský zápisník I.

25. 8. 2010

... aneb jaké je to na Erasmu v Norsku!

Vítejte v Norském zápisníku, díl první (a snad ne poslední :). Tento zápisník by měl obsahovat moje zážitky, poznatky, poznámky, zápisky apod., jejichž kvalita bude neurčitá, pravidelnost nezaručená a poutavost diskutovatelná.

 Už více než týden bydlím v norském Oslu, které bude mým "domovem" až do poloviny prosince. Jak jsem se sem dostala? V polovině února jsem podala přihlášku na tento erasmácký pobyt a vrchní vedení našeho kabinetu rozhodlo, že jednou z těch, kteří budou KISK reprezentovat na Oslo University College. Tak jsem se začala okamžitě psychicky  připravovat na to, že skoro na pět měsíců opustím svoji rodinu, svoje kamarády, svoje město atd. a 15. srpna jsem naprosto psychicky nepřipravená opustila rodnou hroudu :) (možná vám to připadá divné, ale já jsem prostě nikdy tak dlouho mimo domov nebyla - výhoda toho, bydlet v Brně).

 Dvě poznámky:

  1. nenechávejte si vyřizování erasmáckých věcí na poslední chvíli, budete ve stresu :)
  2. nikdy nepodceňujte svoje zavazadlo. Mně se podařilo zabalit skoro pětiměsíční pobyt (vyjma počítače a jídla, na které byl extra batoh a taška) do jednoho zavazadla. Sama jsem tomu nevěřila, ale je to tak - přesvědčte se sami...

 taška

 První zážitky přišly již během cesty, která trvala 26 hodin (bez jediného filmu!) s tím, že jsme od půl sedmé ráno čekaly v Kodani na přípoj, který přijel za dvě hodiny (to je tak, když někdo nejede "žluťákem", ale s Eurolines). Nejlepší část přišla dle mého ale až na švédsko-norských hranicích, neboť Norové si očividně potrpí na hraniční kontrolu. Celý autobus prošel celník, který se každého vyptal kam přesně jede a co tam bude dělat, a také ho důkladně prozkoumal pes. Potom pes důkladně pročenichal i zavazadlový prostor, načež nás nechali všechny vystoupit a vyndat si svoje zavadlo. V té chvíli už jsem jen prosila vyšší síly, ať po mně nechtějí vyndávat věci z tašky ven, protože zpátky bych už je nikdy nedostala! Naštěstí jsme toho byli ušetřeni a od té doby mám s Nory (zatím) jen příjemné zkušenosti.

 Norové si očividně dost potrpí na zahájení semestru a uvítání zahraničních studentů, neboť první den semestru bylo v kampusu postaveno podium, kde asi hodinu hrála kapela a přednášely se projevy (bohužel v norštině). Poté se zahraniční studenti přesunuli do místnosti, kde měli vlastní uvítání, při kterém hrál pianista a trio zpěvaček zpívalo norské písně. A aby toho nebylo málo, po tomto uvítání jsme měli samostatné přivítání pro studenty našeho programu s profesory, co nás budou vyučovat. Dostali jsme občerstvení a měli jsme se družit - jak nám to šlo můžete vidět níže...

první společné foto

Nechtěl by něco podobného zavést i KISK? :)

Jako první příspěvek by to snad mohlo stačit... Pokud byste chtěli slyšet o něčem konkrétním, co vás zajímá (nebo byste chtěli, aby příště už nebylo :), piště do komentářů...

 Krásný pozdrav z Norska vám posílá
Friday

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
29. 8. 2010

Za sebe prohlašuji, že chci ještě spoustu pokračování. O škole, o fakultě, o profesorech, o studentech, o zahraničních studentech, o místních zvyklostech, zvláštnostech, zajímavostech, o přírodě, o životě ve městě a o spoustě dalších věcí, které Tě tam zaujmou ;-)

Hlavně ať se Ti v Norsku daří!

M. 

Obrázek uživatele Tomas Bouda

Držím palce,

s tou kontorlou na hranicích je to dost divný. Já jsem o tom jenom četl, ale když jsme jeli (taky jsem jel busem) tak nic neproběhlo, vůbec jsem nezaregistroval, že jsem v Norsko. Po zkušenosti s 26 hodinovou cestou jsem ale na konci prosince vyměkl a zrušil reservaci a koupil letenku ;-)

Ať všechno šlape, kdyžtak pozdravuj Nielse Phara.

Tomáš

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback