Na gauči s... Nubo: čteme a posloucháme synchronně

Nubo je mladičký startup, který nabízí synchronizované e-booky s audioknihami pro zařízení firmy Apple. O tom, jak to celé funguje, jak jsou na tom startupy v Berlíně a proč Apple, jsem si povídal se spoluzakladatelem Nuba, sympatickým Řekem Mechmetem Chiousemoglouem.

Důležitý je kontext

Během svých oslovských studií pravidelně hostím couchsurfery z celého světa. Postupem času jsem zjistil, že někteří z nich mají blízko k tématům, kterými se zabývá knihovnictví nebo informační věda. Řekl jsem si, že bych mohl s některými z nich udělat – byť jen krátký – rozhovor, kde by krátce představili sebe a to, co dělají, a podělit se tak s ostatními o tato setkání. Následující text je první dílec z nezávazného seriálu, který schválně nebudu číslovat a kterému jsem dal prostě sprostě název "Na gauči s...". Spíše než pravidelnost a rozhovory se současnými hybateli IT průmyslu čekejte těžkou nepravidelnost a inteview s cestovateli, pivaři, stopaři, studenty ze startupů či blogery, kteří spoluvytváří mozaiku současného knihovnicko-internetového světa. Všechny je pochopitelně spojuje to, že jsou aktivními couchsurfery.

Nubo: řecko-německý startup

Mou první obětí je Mechmet. Se svým řeckým kamarádem se počátkem listopadu přiřítil do deštivého Osla rovnou z práce z Berlína. Na sobě měl asi čtyři vrstvy oblečení a divil se, jak je možné, že tu je tepleji, než v Německu. Donesl mi láhev ouza, se kterou jsme bojovali do pozdních nočních, možná brzkých ranních hodin. Bavili jsme se snad o všem: proč odešel z Řecka na jeden rok a už je pryč roků deset, proč stojí za to číst Michaela Nielsena, kde je hlavní město evropských startupů a jak si vede Mechmetův vlastní startup jménem Nubo (sledujte Twitter & Facebook).

Podrobnosti o službě, kterou Nubo nabízí a jak to zhruba vypadá se startupama v Berlíně, se dočtete v rozhovoru níže. Interview probíhalo v angličtině přes couchsurfingové rozhraní několik dní po Mechmetově návratu do Německa. S Mechmetovým svolením jsem jeho odpovědi přeložil do češtiny a zachoval přitom familiárnější až občas slangovější jazyk, který lépe vystihuje Mechmetovu bezprostřednost a přirozenost a jeho pohled na svět vůbec. Pro úplnost dodávám, že další dva členové startupu se nazývají Daniel Renz a Moritz Wissenbach.

Mechmet Chiousemoglou, spoluzakladatel Nubo

 

Interview

Mechmete, řekni nám něco o vašem startupu. Odkud jste? Co máte rádi? Co vás baví a co vás na tom světě štve?

Náš startup má tři členy: dva Němce a jednoho Řeka. Odjakživa milujeme čtení a poslouchání audioknih. Každý z nás má sepsaný dlouhý seznam knížek, které vždycky chtěl přečíst. Kromě literární klasiky a beletrie to jsou hlavně knížky z oblasti filosofie a kultury. Na světě existuje tolik skvělejch knih! Ostatně, knihovníkům to asi netřeba říkat. Je to fakt skvělý, že dneska může každý mít malý počítač typu smartphone a číst si knížky na něm. My se snažíme tohohle potenciálu využít a nabízíme lidem kombinaci e-booku a audioknihy: dvou věcí, které mají na současném trhu velice slibný potenciál.

 

Můžeš nám popsat podstatu startupu Nubo? A jak to vůbec všechno začalo? Kolik vás je? A fakt jste první, kdo se synchronními e-booky začal?

Kombinací e-booku a audioknihy jsme vytvořili hybridní médium, které je mnohem více flexibilní než samostatný e-book nebo audiokniha: člověk může libovolně přepínat mezi čtením a poslechem kdykoli ho napadne. Když náš e-book posloucháte, na obrazovce se vám současně zvýrazňuje text, který je zrovna čten. To je užitečné v momentě, když se potřebujete zaměřit na pasáž, které jste nerozuměli, nebo když potřebujete v textu něco najít.

Už v době, kdy jsme začali vyvíjet náš algoritmus, jsme přišli na to, že nejsme první, kdo se o něco podobného snaží. Naráželi jsme však hlavně na osamocené synchronní e-booky nebo knihy s nesprávnou synchronizací. Zrovna před několika týdny Amazon představil novou službu s názvem Whispersync For Voice, která je velmi podobná službě, kterou nabízíme my. Whispersync For Voice je však dostupná pouze pro zařízení Kindle, naše služba je - alespoň teď ze začátku - zaměřena na produkty firmy Apple.


Proč Apple?

Naše knihy jsou dostupné pouze na iTunes, takže je lze přehrávat pouze na produktech firmy Apple jako je iPod, iPhone a iPad. Jasně, přáli bychom si naše knihy nabídnout i pro Android nebo dokonce e-čtečky, na Apple jsme se však zaměřili ze dvou důvodů. První je ten, že naše knížky jsou plně kompatibilní s e-bookovým standardem ePub 3.0, který je relativně stále nový a většina e-čteček si s ním ještě nedokáže poradit. Software od Applu pro zpracovávání  e-booků je jeden nejpokročilejších systémů současnosti a jako jediný dokáže naše knihy bezchybně zobrazit. Očekáváme, že v brzké budoucnosti se to změní  a i další e-bookový software na různých platformách bude schopen pracovat s nubo e-booky. No a druhý důvod je velmi prostý: Apple iTunes v současnosti představuje největší trh s mobilními aplikacemi.

 

Máte nějakou specifickou cílovou skupinu? Myslíš, že můžou mít úspěch třeba synchronní knihy pro děti?

Naším prvotním cílem je tvorba synchronních e-booků z oblasti klasické literatury. Čistě pro radost ze čtení. Naší cílovou skupinu tak tvoří vlastnící mobilních zařízení, kteří chtějí pokračovat ve čtení nebo poslechu knihy za každé situace (v metru, na gauči, během cest nebo třeba v době vaření). Naše e-booky si rovněž užijí lidé se zrakovým postižením, kteří mohou přepnout na audio v momentě, kdy už jsou unaveni čtením. Doufáme, že naše e-booky budou užitečné i pro lidi, kteří se učí cizí jazyk (nebo se jen učí správně číst ten svůj!). Ono je totiž mnohem pohodlnější číst, když zároveň text posloucháte.

 

V České republice jsou poslední dobou startupy velmi populární. Jaká je situace v Německu a jaká ve vašem startupu? Jste v kontaktu s ostatními startupy?

Berlín je všeobecně považován za hlavní město evropských startupů. Vedle nízkých životních nákladů nabízí široké vyžití v nejrůznějších oblastech kultury. Díky tomu je zde množství mladých kreativců, kteří organizují konference, offline i online setkání.  Je tady taky spousta snadno přístupných coworkingových prostor, kde lidé ze startupů i další kreativci pracují, setkávají se a vyměňují si nápady. Stejně jako spousta jiných i my jsme se z počátku startupových akcí účastnili, avšak když jsme se přibližovali termínu vydání naší první knihy, zaměřili jsme se čistě na práci. Ta probíhala střídavě v kavárnách a coworkingových prostorách.Jaké máte plány do budoucna? Hodláte vytvářet knihy v jiných jazycích nebo v dalších formátech?

Dalším krokem by mělo být rozšíření pole naší působnosti o další jazyky i formáty a dostat se do kontaktu s vydavateli.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback