O čem je nová specializace Design informačních služeb?

V miniseriálu vám představíme tři nové magisterské specializace, které se na KISKu právě otevírají. Začneme Designem informačních služeb, který vás připraví na budoucí výzvy napříč oblastmi, knihovnami počínaje, bankami a e-shopy konče.

Proč služby a inovace?

V západních ekonomikách je běžné, že v odvětví služeb pracuje 6 lidí z 10. Učitelé, lékaři, bankéři, prodavači, marketéři, řidiči, podnikatelé, novináři - všichni poskytují služby. Služby jsou všude kolem nás, denně je používáme. Těžiště konkurenční výhody firem se přesouvá právě do poskytování co nejlepších služeb zákazníkům a to on-line i off-line. Služeb bude přibývat, proto je potřeba se připravit na úkoly, které s sebou přinášejí. Specializace Design informačních služeb reflektuje tento vývoj a připravuje vás na pozice, z nichž budete ovlivňovat budoucí podobu služeb.

KISK se touto oblastí již několik let zabývá. V roce 2012 se uskutečnila Cesta za lepším rozhraním knihovnických služeb, která se v designu služeb inspirovala. Také aktuální celonárodní strategie pro knihovny akcentuje služby jako klíčový pilíř. V rámci specializace Design informačních služeb se na to podíváme zblízka. A co je nejlepší, podobný vzdělávací program zaměřený na design služeb v ČR dosud neexistuje, ačkoli se stává běžnou součástí nabídky vysokoškolské výuky v zahraničí. KISK tedy v oblasti designu služeb drží primát.

Od základů po praxi a se skvělými lektory

Specializaci tvoří celkem devět předmětů. Některé vysvětlují základy (Service Design, Výzkumy pro inovace a participativní design a Marketingová strategie), jiné jdou do hloubky (Sociální média, Human-Computer Interaction a Design a inovace) a pak jsou tu předměty jako Projektový management nebo Leadership, které zajistí, že inovace nezůstanou jen ve vaší hlavě, ale že je s pomocí ostatních zrealizujete. Předmět Budoucnost a nové technologie to vše doplňuje ještě o schopnost odhadnout, kam se technologie vyvinou, a naučí vás si novinky kriticky vyhodnotit.

Pro výuku se nám podařilo sehnat skutečně silný tým. Na sociální média máme Adama Zbiejczuka, české eso na tohle téma. Leadership povede svérázný Petr Pouchlý, kterého znáte z Court of Moravia. Marketingovou strategii zastřeší Jindra Fáborský, organizátor velice úspěšného Marketing Festivalu. A pak se můžete těšit na známé tváře z KISKu – Laďku Suchou (Výzkumy), Markétu Bočkovou (Projektový management) a Toma Boudu (HCI). Já sám povedu Service Design, který bude anglicky, a Design a inovace. No prostě to bude jízda!

Mezi lektory bude i Jindřich Fáborský, organizátor Marketing Festivalu.

Jaké bude vaše uplatnění?

Naším cílem je připravit vás na pozice v oblasti inovací. Můžete se stát produktovými manažery a být zodpovědní za produkty a služby ve firmách. Můžete dělat v marketingu a vymýšlet nové produkty na základě znalosti zákazníků. Také se můžete stát designéry služeb, což ovšem u nás ještě není příliš rozšířené. Budete také připraveni stát se analytiky trhů, nebo se prostě vydáte na řídící pozici do veřejné či neziskové sféry. A v neposlední řadě budeme rádi, pokud začnete podnikat a nabyté znalosti tam využijete.

Co se odvětví týče, i zde je uplatnění široké. Jak název napovídá, cílíme na informační služby, kam řadíme telekomunikace, digitální služby, jako třeba e-shopy či vývoj aplikací, poštovní a logistické služby. Ale použití designu služeb je samozřejmě širší, takže se můžete dostat i do maloobchodu, banky, konzultační firmy nebo webdesignového studia. Design zaměřený na člověka je potřeba zkrátka všude.

Zaujalo vás to? Více se o Designu informačních služeb dozvíte na stránkách Centra pro inovace a design služeb (CIDES), které vzniklo při KISKu a které novou specializaci zastřešuje. Startujeme v jarním semestru 2014, těšte se!

Autorem textu je Adam Hazdra z CIDES

 

P.S. Přikládáme "návod" na to, jaký předmět si zapsat. 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

8 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 1. 2014

pěkné! .)

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 1. 2014

Z článku je cítit nadšení a pozitivní energie... Snad se to na KISKu podaří dotáhnout na 100% a studenti a absolventi tohoto zaměření budou stejně nadšení jako Adam Hazdra.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 1. 2014

A otestovat si dosažené znalosti je možné na akci Prague Service Design mířenou právě na service design, která proběhne 8.3. v Creative Gate v Praze. Víe info na www.a-csr.cz

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 1. 2014

Ano, v e-commerce všichni čekáme na další "kecálisty" bez základní matematické a statistické průpravy, kteří nám budou radit jak máme budovat své služby. Už si sakra uvědomte, že tahle doba je o číslech a schopnosti s nimi pracovat, kterou holt nezískáte na filozofické fakultě pod dohledem mlátičů pantem jako Zbiejczuk a další expertů z fakulty sociálních studií. 

Obrázek uživatele zbiejczuk

zdravím anonyma - nevím, na co čeká e-commerce a co přesně jí může tato specializace nabídnout. já neučím statistiku, ale studenti se s ní rozhodně setkávají - např. v předmětech mé ženy. mimochodem právě na FSS - třeba na sociologii - se bez čísel a schopnosti s nimi pracovat skutečně neobejdete. já jsem vystudoval mediální studia a mlácení pantem je mým živobytím, protože jen s čísly si dnes také nevystačíte. můžete mít totiž sebelepšího statistika, ale pokud se chová jako hulvát, jeho zákazníky to může velmi často odradit - a pomoci studentům v této oblasti, to je zase moje práce. pěkný den i vám.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 1. 2014

Sbohem knhiovnictví....

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2014

Není obor SSME (Služby - výzkum, řízení a inovace) na FI něco podobného?

Obrázek uživatele Martin Šimko

Vypadá, že částečně se tento obor bude se SSME překrývat. Na SSME je ale více předmětů zaměřených na projektový management a víc technických předmětů (teď po změně studijního plánu je povinné programování a tuším databáze). Obecně by měl absolvent SSME být T-shaped profesionál - hluboké technické znalosti ("noha" T) + znalosti v projektovém managementu, bussines věcech jako je finanční plánování, právo, soft skills apod. Odhaduji, že na KISKu budou hluboké znalosti trochu jiné, než technické, které se učí na FI. Společné budou rozhodně služby (na FI často probírané dost technicky a teoreticky). Jen pro info - SSME mám vystudováno, takže neplácám jen tak.

Každopádně to vypadá na zajímavý obor a držím palce jak lektorům, tak studentům.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback