Objevování holandských knihoven

Sýry, dřeváky, mlýny, konopí a… knihovny. Těmito slovy by se částečně dala popsat naše dubnová cesta do Holandska. Kromě turistických kratochvílí a kýčů jsme se podívali také do knihoven. Vydejte se díky našemu článku na krátkou exkurzi do tří zajímavých biblioték.

De Bibliotheek Rotterdam

http://www.bibliotheek.rotterdam.nl

Naše první zastávka, rotterdamská Městská knihovna (de Bibliotheek Rotterdam), se nachází v samotném srdci města, hned u rozlehlého hlavního náměstí na ulici Hoogstraat. Její budova, spíše než aby vybočovala z řady okolních staveb, splývá díky své netradiční kaskádovité architektuře s jinými nesourodými a extravagantními objekty v centru.

Ve čtyřech patrech (se zaměstnaneckým pět) se může návštěvník realizovat opravdu mnoha způsoby. To je zřejmě také jeden z důvodů, kvůli nimž jsme uvnitř narazili na snad všechny věkové kategorie napříč národy - od batolat po seniory kmetského věku. Uživatelé mohou např. vyzvat nějakého příštího Kasparova na partii šachu ve větším měřítku, zajít si do místní kavárny, zahrát si na klavír, prohlédnout si miniaturní model knihovny nebo vzdychat nad výhledem z volně přístupné knihovní terasy v prvním patře.

 

Interiér je vskutku rozmanitý a nestandardizovaný. Pro ilustraci: poblíž fialového barokního kanape se nachází moderní kulatý stůl na kolečkách, nad nímž visí krepový drak. Jediným společným prvkem všech pater jsou lampy, které visí na odhaleném stropě, podobnému jako v NTK. (Podle neznámého studenta ČVUT se jedná o tzv. architektonické porno.)

V přízemí najdou své útočiště jistě všichni přátelé hudby, filmů či videoher. Místní mediatéka totiž obsahuje přes padesát tisíc nosičů. Nevýhodou a zároveň bezpečnostním opatřením je fakt, že mezi regály není povolen přístup. Komu by toto množství přece jen nestačilo, může navštívit na jednom z mnoha všudypřítomných iMaců portál Muziekweb.nl (odkaz), kde se nachází přes čtyři a půl milionu audiozáznamů, a který je počtem jednotek jednou z největších on-line sbírek v Evropě. Dalším, neméně zajímavým místem je automatizovaný „pult“ pro vracení výpůjček. Komu chybí lidský faktor, může sledovat za kouřovým sklem jeho obsluhu.

Od prvního patra najdeme přístupné a nízké regály s knihami a ještě více - gauče, křesla, studijní místa i jablíčkové terminály pro všechny generace. Žánry jsou značeny pomocí piktogramů, které hned po abecedním řazení slouží jako významný prvek informační architektury knihovny.

 

Významnější autoři pak mají v regálech vystaven umně namalovaný portrét. Pokud se některý uživatel stále neorientuje, jistě poradí vstřícný knihovník, jehož je snadné identifikovat podle vesty s logem knihovny. Útěku ratolestí z dětského oddělení brání důmyslná ohrada, kterou lze využít i jako posezení. Autorská čtení či jiné akce pro děti se konají ve speciální místnosti. Starší uživatelé (holandsky gebruikers) mají zajištěný program v horním otevřeném koutku, mj. divadelní představení, promítání filmů. Dále lze přímo v prostoru zakoupit nezbytné drobné kancelářské potřeby nebo využít seminárních či zasedacích místností, popř. zmíněné zkušebny s klavírem. Pro zapálené hráče jsou v prvním patře navíc připraveny pohodlné postele a pohovky, z nichž můžou pohodlně ovládat Xbox.

 

V případě, že by se snad někdo cítil ohrožen, je v knihovně opravdu početná a vysoce organizovaná ochranka. Při požáru jsou u evakuačního schodiště v každém patře připravena křesla pro imobilní k jejich bezpečnému transportu. Další zajímavostí knihovny je největší sbírka děl místního rodáka a významného renesančního filozofa, Erasma Rotterdamského.

Téměř dvě hodiny strávené v této knihovně nám rozhodně nestačily k jejímu úplnému prozkoumání a hlubším rozhovorům se zaměstnanci. Navzdory tomu v nás krátká návštěva zanechala velmi dobrý dojem.

TU Delft Library

http://www.library.tudelft.nl

Knihovna Technické univerzity v Delftu patří architektonicky opět k těm odvážnějším. Ze tří čtvrtin je budova prosklená. Kolemjdoucí tak mohou nahlédnout do vnitřních prostor včetně zaměstnanecké části. Vstupní straně dominuje věž tvaru jehlanu, která ukrývá vyšší poschodí volně přístupných studijních prostor. Ke vstupním dveřím vedou nízké, ale táhlé schody, omezující přístupnost knihovny.

 

Za nimi se nachází příjemná malá kavárna, toalety a akusticky izolované copycentrum. Levému sektoru náleží opravdu velká počítačová studijní místnost vybavená zhruba stovkou pracovních stanic. Téměř všechny jsou obsazeny! Od zbytku knihovny je, oddělena odhlučněnou prosklenou stěnou. Vyjma zvuků klávesnice zde není slyšet prakticky nic. Jakýkoliv další zvuk má za následek až hmatatelné pohledy pracujících studentů. V pravé části mají svou vlastní pracovnu místní doktorandi. Ta je vybavena nejmodernější audiovizuální technikou a je využívána na maximum. Na doktorandskou pracovnu navazuje několik dalších seminárních místností různé velikosti. Každá je designově vyvedena podle nějakého motivu. Vedle seminárky, která připomíná americký bufet ze šedesátých let, nalezneme pracovnu ve stylu Steva Jobse nebo J.F. Kennedyho. Všechny dýchají atmosférou. Před nimi je instalována expozice fotografií studentů z různých koutů světa, odlišných sociálních vrstev, a pokojů, v nichž žijí. Kolem se nachází rozmanitá sbírka židlí, lavic a sedaček. Mezi nimi jsou instalována také masážní křesla – tyto za poplatek. O kousek dále je klidová zóna s obrovskými sedacími/lehacími vaky a extravagantními křesly, za která by se nestyděl ani Ziggy Stardust. Není problém zde usnout (ověřeno). Centrální část knihovny tvoří velký kulatý pult. Zde se nachází jediný personál v uživatelsky přístupné části: dva mladí knihovníci.

 

Zajišťují informační, referenční i výpůjční služby. Bibliobox a selfcheck jsme zde nenašli. Před pultem, na očích každému příchozímu, je stojan s právě vrácenými dokumenty. Od něj se dostáváme po spirálovitých schodech směrem vzhůru do architektonického středu budovy a směrem do věže. V každém poschodí jsou kruhovitě instalovány pracovní stoly a židle. Každé jednotlivé místo má k dispozici skrytou zásuvku. S připojením k internetu místní problém nemají, po celé knihovně je bezdrátová síť. V jehlanu je těžký vydýchaný vzduch, přestože je teprve duben.

 

Celý volně dostupný fond knihovny je umístěn do jedné stěny knihovny. Jeho výška dosahuje několika pater a jediný přístup k němu tvoří opět pouze schody. Výtah zde nevidíme. Náš pokus o nalezení náhodně zvolené knihy z fondu selhává hned v zárodku. Náhodně rozmístěné počítače, označené možností přístupu do katalogu, s námi nespolupracují. Některé jsou vypnuté, jiné zaseklé, další chtějí administrátorské přístupové údaje. Po několika minutách zápasu se logujeme do systému, ovšem přístup k internetu je zakázaný a katalog hlásí chybu. Vlastní notebook s sebou nemáme. Nejbližší a jediní knihovníci sedí u pultu o tři patra níže. Po schodech. Asi musíte být opravdu místní student techniky, abyste si s tím poradili. Náš pokus vzdáváme, vracíme se do klidové zóny probudit spící kolegyni a pokračujeme v holandském dobrodružství.

 

Openbare Bibliotheek Amsterdam

http://www.oba.nl

Naší třetí knihovnickou zastávkou byla veřejná knihovna v Amsterdamu. Leží kousek od hlavního nádraží. Z knihovny je krásný výhled na celé město a hlavně na nádhernou budovu ve tvaru lodi – interaktivní centrum vědy a techniky – NEMO.

První co vás po vstupu do knihovny udeří do očí je soška, kterou knihovna získala jako ocenění za nejlepší knihovnu Nizozemí z roku 2012. Na pravé straně se pak nachází informace s výpůjčním pultem, selfcheckem a biblioboxem. 

První dvě patra mohou na neznalého návštěvníka působit trošku chaoticky, protože se prakticky v podzemí nachází fantastické dětské oddělení. Bezpečné a decentně barevné prostředí dětských prostor je uzpůsobeno k tomu, aby si zde děti mohly hrát, ale i zalézt do rožku na pohodlné sedačky a číst si. Uprostřed je skleněná vitrína s myším domečkem. Myšky zde mají vše, nač si vzpomenete. Takže i vlastní knihovnu nebo třeba prádelnu. Pod schodištěm mezi přízemím a dětským oddělením jsme objevili ještě jednu nenápadnou místnost, která k naší škodě byla zamčená. Šlo o odzvučenou místnost pro předčítání a promítání filmů. Na jedné straně místnosti jsou malé kulaté bobky pro děti a na druhé straně se nachází velké rozložité křeslo pro vypravěče pohádek. Mimo jiné jsou zde i prostory pro knihovníky, které dělí od dětské části pouze skleněná stěna a každý tak může vidět, zda pracují nebo odpočívají a nabírají síly na další překvapité otázky a dotazy zvídavých čtenářů.

Z dětského oddělení se dá po schodech plynule přejít do oddělení periodik. To se nachází v přízemí. Zaujalo nás uložení časopisů, kde byl v podstatě vidět jen aktuální výtisk a do starších čísel se člověk dostal vyklopením speciálních dvířek. Nutno však podotknout, že jsme podobné skříňky na časopisy zahlédlii v některých českých knihovnách. V mezipatře (tedy mezi přízemím a prvním patrem) je ukryta kavárna. Velmi příjemná část knihovny, ve které se čtenář může občerstvit. V ostatních částech knihovny totiž platí striktní zákaz konzumace jídla a pití. 

V dalším patře můžeme najít hudební a filmové nosiče. V tomto poschodí nás nejvíce zaujaly kartonové pultíky pro knihovníky. Některé regály s hudbou a filmem jsou ve tvaru neuzavřeného kroužku. Uvnitř těchto kroužků je prostor pro promítání.

Vyšší patra jsou si celkem podobná. Spousta knih umístěných v regálech tak, aby byly dobře vidět a aby čtenáře nalákaly. Některé regály měly speciální barevné osvětlení pro zvýraznění atmosféry daného tématu. Po celé knihovně jsou příhodně umístěná křesla, velké množství počítačů a studijní a pracovní místa. Většina nábytku a vybavení je v jednotném designu. Sem tam jsme však přišli do zákoutí, které neslo jistá specifika. Například jeden výklenek byl opatřem velmi krásným historickým nábytkem, další vypadal velmi futuristicky a jiný byl lehký, vzdušný s obrovskými bílými křesly. Velmi nás také překvapilo, že rádio Amsterdam má své studio přímo v jednom z pater. Takže zde můžeme najít veškeré vybavení jednoho zaběhlého rádia. V tomtéž patře jsme narazili na fotografickou výstavu jednoho mladého umělce, který sám sebe fotil v ženských šatech a tím se snažil bourat stereotypní představy. Velmi pěkné a působivé zpracování. Netušíme jak často se tu výstavy uskutečňují, ale tento nápad nám přijde velmi vhodný.

Na jiném z poschodí jsme se zastavili u přístroje na mikrofiše. V protější části místnosti se nachází kovové regály s jednotlivými dokumenty. V šuplících jsme našli několik periodik, vycházejících již od 19. století. Neodolali jsme a ihned jsme přístroj vyzkoušeli. Během chvíle k nám přišly dvě straší dámy, které byly fascinované stejně jako my. Rozhodly se vyhledat některé výtisky, které vyšli v den jejich narození.

V nejvyšším patře jsme objevili resturaci, příjemný otevřený prostor s mnoha místy k sezení a k trávení příjemného poledního času. Je zde dokonce venkovní terasa k letnímu posezení. V tomto patře se také nachází velký sál, který využívají divadelní soubory pro inscenace nastudovaných her.  

Amsterdamská městská knihovna v nás zanechala kladný dojem. Opravdu bychom si dokázali představit, že zde žijeme, studujeme, čteme a užíváme si místní atmosféry.

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback