Od komunitní informatiky k informační etice na konferenci v italském Pratu

Konference Community Informatics se pravidelně koná ve městě Prato v Itálii, které je považováno za centrum komunitní informatiky. Mimo konání konference jsou zde podporovány doktorské programy, jež umožňují doktorandům z celého světa podílet se na tematických výzkumech. V rámci konference se do Itálie sjíždějí odborníci, kteří se problematice věnují, a diskutují zde nad výsledky výzkumů, nad směrem, jímž celý obor směřuje a jakým způsobem tento směr efektivně korigovat. Letošního 16. ročníku se zúčastnili zástupci KISKu Tomáš Štefek a Michal Lorenz, který nám o konferenci prozradil i mnoho zajímavých detailů.

Konference Community Informatics se pravidelně koná ve městě Prato v Itálii, které je považováno za centrum komunitní informatiky. Mimo konání konference jsou zde podporovány doktorské programy, jež umožňují doktorandům z celého světa podílet se na tematických výzkumech. V rámci konference se do Itálie sjíždějí odborníci, kteří se problematice věnují, a diskutují zde nad výsledky výzkumů, nad směrem, jímž celý obor směřuje a jakým způsobem tento směr efektivně korigovat. Letošního 16. ročníku se zúčastnili zástupci KISKu Mgr.Tomáš Štefek a PhDr. Michal Lorenz, Ph.D., který nám o konferenci prozradil i mnoho zajímavých detailů.

Konference je silně zaměřená na tvorbu komunity lidí věnujících se komunitám profesně či odborně. Mohou se zde navzájem inspirovat, dodávat si podněty a v některých případech také odvahu. „Některá z řešených témat mohou být společensky či politicky velmi citlivá. Například využívání archivů v Číně, které jsou budovány od spodu, tedy různými rolníky migrujími po Číně, což není úplně podporováno vládou. Dělníci, kteří tyto archivy budují, jsou často ve velmi složitých situacích, protože na jednu stranu jejich migraci vláda oficiálně podporuje, ale současně jim hází klacky pod nohy,“ popisuje doktor Lorenz problémy řešené v rámci konference.

Vzhledem ke skutečnosti, že se konference pravidelně účastní vědci z Austrálie, USA či Asie, jsou zde řešeny záležitosti spadající do rozdílných kulturních i etických rámců. Často jsou probírána témata týkající se různých tabu, která mohou informační technologie pomoci překonávat. Komunitní informatici se snaží především sledovat, jakým způsobem se společnost mění v důsledku využívání digitálních technologií, a to z pohledu běžných lidí, jež je využívají k řešení každodenních problémů.

Co se týče probíraných tabu v rámci konference, zmínil doktor Lorenz například problémy v Bangladéši spojené s rakovinou prsu, na niž zde umírá obrovské množství žen. Pro tyto ženy neexistuje jednoduchá cesta jak se dostat k lékaři na vyšetření právě proto, že ve společnosti stále přetrvávají některá tabu. Díky technologiím by však mohlo dojít k jejich prolomení, nebo alespoň ke vzniku různých svépomocných a podpůrných skupin, kde by se ženy se svými problémy mohly svěřit a nalézt pomoc. 

„Pro mě osobně je jedním z největších přínosů konference určitě síť lidí, kteří se tématu věnují. Můžete zde nalézt celou řadu inspirací i podpory. Člověk se rychle zorientuje a ví, v jaké tematické oblasti se pohybuje a na koho může navazovat. Velice zajímavé je také pozorovat, že se neřeší pouze konkrétní projekty, ale začínají se probírat i abstraktní témata, třeba kolem etiky komunit,“ popisuje doktor Lorenz některé z přínosů konference.

Velkou výhodu pro vědeckou komunitu shledává také v jejím samotném budování v rámci konference a také ve vyjednávání témat a směřování samotného oboru v celosvětovém měřítku.

Ze zajímavých projektů prezentovaných na letošním ročníku konference zmínil doktor Lorenz mimo jiné dva projekty z USA. „Jeden pracoval s virtuální realitou a pomáhal lidem s postižením mozku – např. Parkinsonovou nebo Alzheimerovou chorobou. V podstatě se snažil zachytit významné i běžné okamžiky života pacientů v období, kdy ještě byli schopni komunikovat s okolím. V pokročilejší fázi, kdy ztráceli kontakt nejen s nejbližšími, ale i sami se sebou, jim byly pomocí virtuální reality a klíčových okamžiků jejich života navozovány pocity štěstí a spokojenosti.

Druhý projekt spočíval ve spolupráci umělců a komunitních informatiků. Především se jednalo o kampaň proti zneužívání zbraní k násilí. V rámci projektu byly propojeny obrazy míst, kde došlo k násilným vraždám s augmentovanou realitou. Na těchto místech se pak mohou lidé pomocí mobilních telefonů podívat na medailonky obětí a díky různým prvkům se také ponořit do konkrétního místa i situace, která se zde odehrála.“

Dále pak příspěvky vědců z Bangladéše, kteří se věnovali především tabu a možnostem jakými mohou být pomocí technologií zmírňována. Existují zde různá témata, o nichž se nemluví a vlivem technologií se místním dostává svobody, která je zároveň určitým způsobem v rozporu s tradičním nastavením společnosti. „Nedá se říct, že tato společnost by byla čistě patriarchální. Mluvíme o zemi, ve které jsou již několik období po sobě na nejvyšších politických postech ženy. Některé stereotypy dřívější společnosti jsou zde ovšem zakořeněny velmi silně a tím také omezují samotné využívání technologií,“ dodává doktor Lorenz. 

Svůj příspěvek na letošním ročníku konference představili i zástupci KISKu. Pojednával o komunitní informatice, tedy o komunitách kolem knihoven a o tom, jakým způsobem oslovit neuživatele knihoven. Tedy jakým způsobem je možné zmapovat neuživatele a jejich potřeby. Součástí příspěvku byl také návrh možného řešení pro práci s komunitami a metodologie, která může pomoci knihovníkům při práci s komunitami.

Možnost účasti zástupců KISKu na příštích ročnících konference závisí na různých faktorech, zájem je však na obou stranách více než patrný. „Organizátoři mě požádali, zda bych se mohl pokusit vypracovat analýzu ke komunitní etice a vyhodnocení metaetických rámců v této oblasti. Celá řada výzkumů totiž probíhá v rozdílných kulturách a přesto, že se věnují stejnému tématu, například ochraně soukromí, vycházejí z jiných etických tradic. Chránit soukromí pak může znamenat v různých etických celcích něco naprosto odlišného. Co se týče účasti zástupců KISKu, bylo by vhodné, aby se konference v příštích letech někdo z našeho kabinetu zúčastnil. Myslím si, že jsme se naší letošní účastí na konferenci dobře zapsali. Ukázalo se, že spousta účastníků o potenciálu komunitních knihoven neví, takže by bylo záhodno tímto směrem pokračovat,“ vysvětluje doktor Lorenz.

Šíři témat letošních příspěvků na konferenci popsal doktor Lorenz jako úžasnou, drobné nedostatky však shledává v oblasti informační etiky, kde jsou mnohá témata nedotčená, přestože jsou pro konferenci relevantní. Příliš pozornosti nebylo věnováno také oblasti sociálních inovací v knihovnách.

„Na celé konferenci bylo určitě zajímavé to, jak si komunitní informatici představují, že se buduje komunita. Byl zde velice silně cítit komunitní duch. Nejen v průběhu přednášek, ale také během přestávek, kdy bylo hodně času pro setkávání účastníků. K občerstvení a také budování komunity sloužily malé místnůstky, které působily jako anglický klub pro gentlemany. Velmi rychle se nám podařilo dostat do úzké komunity účastníků, což nám dalo možnost se vyjadřovat i k otázkám budoucnosti konference a směřování oboru. Jako komunitní se ukázala konference i po skončení hlavního programu, kdy například mnoho účastníků chodilo na společné večeře a navazovalo nové známosti,“ uzavírá doktor Lorenz.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018

kuburan, dengan kamus di tangannya. 

link 5 distributor plat high tensile sm490ya distributor plat kapal distributor plat stainless ss304 distributor plat stainless ss310 distributor plat stainless ss316 distributor plat sumihard distributor round bar besi aisi 440s45c distributor round bar scm440 distributor steel rail distributor steel sheet pile jual astm a283 c undangan pernikahan kalender Jual besi hollow Jual besi hollow Toko besi siku Toko pipa besi baja sch 40 sch 80 undangan pernikahan bentuk tas Supplier Besi H beam Agen Wiremesh Besi baja Jual plat kapal besi baja Pabrik besi beton master steel ms Supplier besi hollow Supplier besi hollow Toko pipa besi baja sch 40 sch 80 Toko besi hollow undangan pernikahan ada fotonya Supplier Besi Beton Toko Wiremesh Besi baja Supplier plat kapal besi baja Pabrik besi beton ksty Toko besi hollow Toko besi hollow Toko Plat besi Toko besi beton Sni Ulir Polos undangan pernikahan aneh www.sentrabesibaja.com Jual Wiremesh Besi baja Toko plat kapal besi baja Pabrik besi beton krakatau steel Agen besi hollow Agen besi hollow Toko besi h beam Toko besi wf baja undangan pernikahan amplop Pabrik Welded Beam T beam King Queen Cross Castellated Beam Harga Wiremesh Besi baja Agen plat kapal besi baja Pabrik besi beton jcac Pabrik besi hollow Pabrik besi hollow Toko besi wf Toko besi unp undangan pernikahan batik Pabrik Bondek Cor Pabrik Wiremesh Besi baja Pabrik plat kapal besi baja Pabrik besi beton interworld steel is Distributor pipa besi Distributor pipa besi Toko wiremesh Toko besi siku undangan pernikahan murah Pabrik Atap Spandek Sni Distributor Besi Siku Baja

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback