Od komunitní informatiky k informační etice na konferenci v italském Pratu

Konference Community Informatics se pravidelně koná ve městě Prato v Itálii, které je považováno za centrum komunitní informatiky. Mimo konání konference jsou zde podporovány doktorské programy, jež umožňují doktorandům z celého světa podílet se na tematických výzkumech. V rámci konference se do Itálie sjíždějí odborníci, kteří se problematice věnují, a diskutují zde nad výsledky výzkumů, nad směrem, jímž celý obor směřuje a jakým způsobem tento směr efektivně korigovat. Letošního 16. ročníku se zúčastnili zástupci KISKu Tomáš Štefek a Michal Lorenz, který nám o konferenci prozradil i mnoho zajímavých detailů.

Konference Community Informatics se pravidelně koná ve městě Prato v Itálii, které je považováno za centrum komunitní informatiky. Mimo konání konference jsou zde podporovány doktorské programy, jež umožňují doktorandům z celého světa podílet se na tematických výzkumech. V rámci konference se do Itálie sjíždějí odborníci, kteří se problematice věnují, a diskutují zde nad výsledky výzkumů, nad směrem, jímž celý obor směřuje a jakým způsobem tento směr efektivně korigovat. Letošního 16. ročníku se zúčastnili zástupci KISKu Mgr.Tomáš Štefek a PhDr. Michal Lorenz, Ph.D., který nám o konferenci prozradil i mnoho zajímavých detailů.

Konference je silně zaměřená na tvorbu komunity lidí věnujících se komunitám profesně či odborně. Mohou se zde navzájem inspirovat, dodávat si podněty a v některých případech také odvahu. „Některá z řešených témat mohou být společensky či politicky velmi citlivá. Například využívání archivů v Číně, které jsou budovány od spodu, tedy různými rolníky migrujími po Číně, což není úplně podporováno vládou. Dělníci, kteří tyto archivy budují, jsou často ve velmi složitých situacích, protože na jednu stranu jejich migraci vláda oficiálně podporuje, ale současně jim hází klacky pod nohy,“ popisuje doktor Lorenz problémy řešené v rámci konference.

Vzhledem ke skutečnosti, že se konference pravidelně účastní vědci z Austrálie, USA či Asie, jsou zde řešeny záležitosti spadající do rozdílných kulturních i etických rámců. Často jsou probírána témata týkající se různých tabu, která mohou informační technologie pomoci překonávat. Komunitní informatici se snaží především sledovat, jakým způsobem se společnost mění v důsledku využívání digitálních technologií, a to z pohledu běžných lidí, jež je využívají k řešení každodenních problémů.

Co se týče probíraných tabu v rámci konference, zmínil doktor Lorenz například problémy v Bangladéši spojené s rakovinou prsu, na niž zde umírá obrovské množství žen. Pro tyto ženy neexistuje jednoduchá cesta jak se dostat k lékaři na vyšetření právě proto, že ve společnosti stále přetrvávají některá tabu. Díky technologiím by však mohlo dojít k jejich prolomení, nebo alespoň ke vzniku různých svépomocných a podpůrných skupin, kde by se ženy se svými problémy mohly svěřit a nalézt pomoc. 

„Pro mě osobně je jedním z největších přínosů konference určitě síť lidí, kteří se tématu věnují. Můžete zde nalézt celou řadu inspirací i podpory. Člověk se rychle zorientuje a ví, v jaké tematické oblasti se pohybuje a na koho může navazovat. Velice zajímavé je také pozorovat, že se neřeší pouze konkrétní projekty, ale začínají se probírat i abstraktní témata, třeba kolem etiky komunit,“ popisuje doktor Lorenz některé z přínosů konference.

Velkou výhodu pro vědeckou komunitu shledává také v jejím samotném budování v rámci konference a také ve vyjednávání témat a směřování samotného oboru v celosvětovém měřítku.

Ze zajímavých projektů prezentovaných na letošním ročníku konference zmínil doktor Lorenz mimo jiné dva projekty z USA. „Jeden pracoval s virtuální realitou a pomáhal lidem s postižením mozku – např. Parkinsonovou nebo Alzheimerovou chorobou. V podstatě se snažil zachytit významné i běžné okamžiky života pacientů v období, kdy ještě byli schopni komunikovat s okolím. V pokročilejší fázi, kdy ztráceli kontakt nejen s nejbližšími, ale i sami se sebou, jim byly pomocí virtuální reality a klíčových okamžiků jejich života navozovány pocity štěstí a spokojenosti.

Druhý projekt spočíval ve spolupráci umělců a komunitních informatiků. Především se jednalo o kampaň proti zneužívání zbraní k násilí. V rámci projektu byly propojeny obrazy míst, kde došlo k násilným vraždám s augmentovanou realitou. Na těchto místech se pak mohou lidé pomocí mobilních telefonů podívat na medailonky obětí a díky různým prvkům se také ponořit do konkrétního místa i situace, která se zde odehrála.“

Dále pak příspěvky vědců z Bangladéše, kteří se věnovali především tabu a možnostem jakými mohou být pomocí technologií zmírňována. Existují zde různá témata, o nichž se nemluví a vlivem technologií se místním dostává svobody, která je zároveň určitým způsobem v rozporu s tradičním nastavením společnosti. „Nedá se říct, že tato společnost by byla čistě patriarchální. Mluvíme o zemi, ve které jsou již několik období po sobě na nejvyšších politických postech ženy. Některé stereotypy dřívější společnosti jsou zde ovšem zakořeněny velmi silně a tím také omezují samotné využívání technologií,“ dodává doktor Lorenz. 

Svůj příspěvek na letošním ročníku konference představili i zástupci KISKu. Pojednával o komunitní informatice, tedy o komunitách kolem knihoven a o tom, jakým způsobem oslovit neuživatele knihoven. Tedy jakým způsobem je možné zmapovat neuživatele a jejich potřeby. Součástí příspěvku byl také návrh možného řešení pro práci s komunitami a metodologie, která může pomoci knihovníkům při práci s komunitami.

Možnost účasti zástupců KISKu na příštích ročnících konference závisí na různých faktorech, zájem je však na obou stranách více než patrný. „Organizátoři mě požádali, zda bych se mohl pokusit vypracovat analýzu ke komunitní etice a vyhodnocení metaetických rámců v této oblasti. Celá řada výzkumů totiž probíhá v rozdílných kulturách a přesto, že se věnují stejnému tématu, například ochraně soukromí, vycházejí z jiných etických tradic. Chránit soukromí pak může znamenat v různých etických celcích něco naprosto odlišného. Co se týče účasti zástupců KISKu, bylo by vhodné, aby se konference v příštích letech někdo z našeho kabinetu zúčastnil. Myslím si, že jsme se naší letošní účastí na konferenci dobře zapsali. Ukázalo se, že spousta účastníků o potenciálu komunitních knihoven neví, takže by bylo záhodno tímto směrem pokračovat,“ vysvětluje doktor Lorenz.

Šíři témat letošních příspěvků na konferenci popsal doktor Lorenz jako úžasnou, drobné nedostatky však shledává v oblasti informační etiky, kde jsou mnohá témata nedotčená, přestože jsou pro konferenci relevantní. Příliš pozornosti nebylo věnováno také oblasti sociálních inovací v knihovnách.

„Na celé konferenci bylo určitě zajímavé to, jak si komunitní informatici představují, že se buduje komunita. Byl zde velice silně cítit komunitní duch. Nejen v průběhu přednášek, ale také během přestávek, kdy bylo hodně času pro setkávání účastníků. K občerstvení a také budování komunity sloužily malé místnůstky, které působily jako anglický klub pro gentlemany. Velmi rychle se nám podařilo dostat do úzké komunity účastníků, což nám dalo možnost se vyjadřovat i k otázkám budoucnosti konference a směřování oboru. Jako komunitní se ukázala konference i po skončení hlavního programu, kdy například mnoho účastníků chodilo na společné večeře a navazovalo nové známosti,“ uzavírá doktor Lorenz.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

43 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018

kuburan, dengan kamus di tangannya. 

link 5 distributor plat high tensile sm490ya distributor plat kapal distributor plat stainless ss304 distributor plat stainless ss310 distributor plat stainless ss316 distributor plat sumihard distributor round bar besi aisi 440s45c distributor round bar scm440 distributor steel rail distributor steel sheet pile jual astm a283 c undangan pernikahan kalender Jual besi hollow Jual besi hollow Toko besi siku Toko pipa besi baja sch 40 sch 80 undangan pernikahan bentuk tas Supplier Besi H beam Agen Wiremesh Besi baja Jual plat kapal besi baja Pabrik besi beton master steel ms Supplier besi hollow Supplier besi hollow Toko pipa besi baja sch 40 sch 80 Toko besi hollow undangan pernikahan ada fotonya Supplier Besi Beton Toko Wiremesh Besi baja Supplier plat kapal besi baja Pabrik besi beton ksty Toko besi hollow Toko besi hollow Toko Plat besi Toko besi beton Sni Ulir Polos undangan pernikahan aneh www.sentrabesibaja.com Jual Wiremesh Besi baja Toko plat kapal besi baja Pabrik besi beton krakatau steel Agen besi hollow Agen besi hollow Toko besi h beam Toko besi wf baja undangan pernikahan amplop Pabrik Welded Beam T beam King Queen Cross Castellated Beam Harga Wiremesh Besi baja Agen plat kapal besi baja Pabrik besi beton jcac Pabrik besi hollow Pabrik besi hollow Toko besi wf Toko besi unp undangan pernikahan batik Pabrik Bondek Cor Pabrik Wiremesh Besi baja Pabrik plat kapal besi baja Pabrik besi beton interworld steel is Distributor pipa besi Distributor pipa besi Toko wiremesh Toko besi siku undangan pernikahan murah Pabrik Atap Spandek Sni Distributor Besi Siku Baja

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. offshore investing Dubai
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. kerja dari rumah
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. tips melancong
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Thanks for this article very helpful. thanks. natural skin care
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information... earn extra money at home
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Exactly, you're very kind of us about comment!. Daftar Judi Online
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Thank you very much for this great post. Airlines Jobs Walkins
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Thank you for taking the time to publish this information very useful! Lovelace collection
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Thank you for taking the time to publish this information very useful! sahara desert tour
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Your music is amazing. You have some very talented artists. I wish you the best of success. pcb design
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Great post I would like to thank you for the efforts you have made in writing this interesting and knowledgeable article. montre femme
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Very useful post. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up. xp practices refactoring
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
This is very educational content and written well for a change. It's nice to see that some people still understand how to write a quality post! yoga Portugal
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.. stump grinding Richmond Hill
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day! Opleveringsschoonmaak
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. wedding marquee hire prices
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post! desktop as a service
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.Thanks. personal taxes
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. Signs Telford
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
All the contents you mentioned in post is too good and can be very useful. I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks Music classes in Dubai
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value. Im glad to have found this post as its such an interesting one! I am always on the lookout for quality posts and articles so i suppose im lucky to have found this! I hope you will be adding more in the future... Glock for sale
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019

I have bookmarked your homepage, it's great and full of infos.

<a href="https://www.moversgulf.com"><b>Relocation Companies Dubai</b></a>

<a href="https://www.moversgulf.com/professional-movers-and-packers-in-uae/"><b>Movers and Packers in UAE</b></a>

<a href="https://www.moversgulf.com/dubai-movers-and-packers/"><b>Dubai Movers and Packers</b></a>

<a href="https://www.moversgulf.com/dubai-moving-companies-hiring-tips/"><b>Dubai Moving Companies</b></a>

<a href="https://www.moversgulf.com/best-furniture-transfer-tips/"><b>Furniture Transfer</b></a>

<a href="https://www.moversgulf.com/how-to-select-packing-and-moving-companies/"><b>Packing and Moving Companies</b></a>

<a href="https://dubai-movers.net"><b>House shifting in Dubai</b></a>

<a href="https://dubai-movers.net/best-house-movers-in-dubai/"><b>Best House Movers in Dubai</b></a>

<a href="https://dubai-movers.net/furniture-movers-dubai-the-best-movers/"><b>Furniture Movers Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae"><b>Cheap Packers and Movers Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae"><b>Home Movers Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae/about-us/"><b>Furniture Movers in Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae/home-moving-companies-dubai/"><b>Home Moving Companies Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae/our-services/"><b>Packers and Movers Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae/services/house-shifting-services-in-dubai/"><b>House shifting Services in Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae/office-shifting-in-dubai-with-amwaj-movers/"><b>Office shifting in Dubai</b></a>

<a href="https://www.smartmovers.ae/furniture-moving-companies/"><b>Furniture Moving Company in Dubai</b></a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. weight loss forskolin
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 2. 2019
I really like your take on the issue. I now have a clear idea on what this matter is all about.. 먹튀사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 2. 2019
That appears to be excellent however i am still not too sure that I like it. At any rate will look far more into it and decide personally! 안전공원
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 3. 2019
There is so much in this article that I would never have thought of on my own. Your content gives readers things to think about in an interesting way. Thank you for your clear information. nvestigadores privados Madrid
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 4. 2019
This is awesome content, Thanks for offering this excellent facts it's big help for me buy chicken roosting bars
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 4. 2019
It offered a lot and precious aspects and also this is fabulous perform ulcerative colitis in children
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 4. 2019
This data and content is truly and fabulous and the topic here is so stunning data in this post alcohol and drug services auckland
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 5. 2019
Very deeply explained blog! Symptoms of ulcerative colitis This shows your passion and interest in your field.. Thank you so much and keep sharing high quality blogs.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 5. 2019
I found your this post while searching for information about blog-related research ... It's a good post .. keep posting and updating information. hotmail login
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 7. 2019
Your blog is so amazing! I'd definitely love to visit here here often. essential oils for UC nausea
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 7. 2019
This website was so best and a lot of wonderful things right here buy chicken nesting boxes
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 7. 2019
I really enjoyed the positive talk and advice you shared to us. Good job and please keep the post coming! how to market tax business
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 8. 2019
Thanks for compiling this great information! All this information are so inspiring! Thank you in taking time for sharing this gold ira companies.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 8. 2019
This was awesome insights, thank you so much for sharing with us your experience! things to say to a girl
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 8. 2019
I just came across to your site and it's really good to be here. I'm hoping to visit some up coming ketogenic diet post..
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 9. 2019
Excellent blog as always. Thank you also for always sharing useful and genuine information which I always found and learn to all your cbd for ulcerative colitis posts.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 9. 2019
These are really good information I got freely from your post. And I truly enjoyed reading it. Thanks and continue the greatness coming! it companies in seattle
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 10. 2019
Fantastic article, Social Security Disability Attorneys Helena will definitely bookmark your blog for future references. Thanks for the wonderful experience everytime I visited your blogs!
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 10. 2019

Buy amazing electronic items here with 50%

<a href="https://www.enrgtech.co.uk/">buy Electronic items </a>

<a href="https://www.enrgtech.co.uk/">Enrgtech </a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 11. 2019
I simply wanted to say thank you and inform you that you have people like me who appreciate and admired your excellent work! tax marketing coaching

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback