Oddělení vzácných tisků se otevírá veřejnosti

Oddělení vzácných tisků Městské knihovny v Praze bylo dlouhou dobu uzavřeno pro veřejnost. Od října si však budete moci jedinečné knižní poklady prohlédnout na vlastní oči.

Co je vlastně Oddělení vzácných tisků a k čemu slouží?

Oddělení vzácných tisků je specializovaným pracovištěm Městské knihovny v Praze, které uchovává ve svých depozitářích cca 20 000 historických a vzácných dokumentů od 15. do 21. století.

Toto pracoviště v současné době sídlí v ulici Na Brusnici 220, Praha 6 Střešovice, tedy nedaleko Pražského hradu, v objektu Pražské plynárenské, a.s. Fond vzácných tisků je uložen ve dvou klimatizovaných depozitářích, regulována je tu jak teplota, tak i vlhkost.

Více informací na webu: http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/vzacne-tisky/

Povodně 2002 a jejich následky

Během posledních deseti let nebyly tyto fondy přístupné veřejnosti, a to z důvodů jejich zaplavení v roce 2002. Dříve totiž sídlilo Oddělení vzácných tisků na holešovickém Ortenově náměstí, které je v záplavové oblasti, a zasáhla ho tak ničivá povodeň. Zaplavena byla celá pobočka knihovny i s Oddělením vzácných tisků. Tehdy byly kromě knih a časopisů současně zničeny katalogizační lístky i všechny záznamy o vzácných tiscích uložené v katalogizačním systému Koniáš.

 


Foto: Po povodni v Holešovicích - záchrana vzácných tisků

Restaurování

Oddělení vzácných tisků dokumenty nejen uchovává, ale také je restauruje. Zkušení restaurátoři na tomto pracovišti napravili mnohé povodňové škody, mezi nejznámější tisky, kterým byla navrácena původní podoba, patří Pražská bible, prvotisk z roku 1488. Pražská bible je nejstarší knihou ve fondu vzácných tisků.

 


Foto: Pražská bible po restaurátorském zásahu

Co nabízíme

8. října 2012 otevíráme Oddělení vzácných tisků pro veřejnost v badatelském režimu. Co to znamená? Už letos na podzim si budou moci čtenáři objednávat knihy k prezenčnímu studiu.

Více informací uvedeme brzy na našem webu www.mlp.cz .

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback