Ostrov Zbrojnice: studenti také rádi přespí v knihovně

Je vám líto, že již nejste děti a nemůžete se zúčastnit Noci s Andersenem a přespat ve vaší oblíbené knihovně? Pokud máte to štěstí, že jste studentem Univerzity Palackého v Olomouci a vaší oblíbenou knihovnou je Zbrojnice, smutnit nemusíte. Letos na apríla jsme přespávací akci ve Zbrojnici zorganizovali. Co nás k tomu vedlo? Jak vůbec na to? Jak nám šlo plánování a samotná realizace? Jak se akce vydařila? A co na ni říkali studenti?

Proč to budeme dělat? Baví nás to!

První věc, která se vám při pořádání podobné akce může postavit do cesty, je otázka, která na vás bude dorážet ze všech stran - „Proč to vůbec dělat?“ Pokud se na akci již předem těšíte, nemusíte si ani odpovídat, je to přeci jasné. Proč to ostatní nechápou? :-) Pokud odpověď složitě hledáte, raději se do organizace vůbec nepouštějte. Nutit se k podobným akcím nemá smysl.

 

Tohle je přece univerzitní knihovna. Tady se to nehodí!

Kromě sebe samých, zbývá přesvědčit okolí a překonat spoustu předsudků. My jsme měli to štěstí, že naše paní ředitelka byla od začátku myšlenkou nadšená stejně jako my. Díky tomu se předsudky neobjevovaly často. Přesto pár z nich zaznělo:

 • Nejsme přece žádná městská, lidová, obecní,… knihovna.
 • Nikoho to nezajímá, nepřijdou.
 • Studenti půjdou večer raději do hospody.
 • Opijí se vám a budou dělat nepořádek.
 • Co když budou kouřit na záchodech?
 • Ukradnou vám spousty knih.
 • Budete je muset hlídat, aby náhodou při spaní ne ♥♥♥ :-).

Nic z toho se nestalo. Samotní studenti byli super, proto zahoďte předsudky a …

Uzavřete se v pozitivní bublině

Sestavte si tým jen z lidí, kteří to opravdu dělat chtějí a které to bude bavit. O celé akci se bavte jen s nimi. Nenechávejte se otrávit a zviklat pesimisty. Plánování a příprava akce potom půjde sama. Na „špatné“ alternativy se připravte, ale není třeba se strachovat a zbytečně je dlouze rozebírat. Raději se zaměřte na samotný program, udělejte jej pestrý a bavte se již při jeho vymýšlení.

Nebudeme přece jenom číst a spát

Ve Zbrojnici již nějakou dobu pořádáme večerní čtení na různá témata. Když ale můžeme být v knihovně celý večer a celou noc, pořádně toho využijeme a uděláme akčnější program, jenom číst si nebudeme. Postupně jsme dávali dohromady různé soutěže, kvízy, tipovačky, hádanky a program začínal získávat obrysy. Nebojte se přicházet s různými nápady. Neustále je mezi sebou probírejte, měňte a vylepšujte.

Konečný program jsme rozdělili na devět samostatných soutěží. V každé z nich si tři nejlepší družstva ze čtyř odnesla část mapy v zapečetěné obálce. Komu některý kousek na konci chyběl, musel splnit ještě „trestný“ úkol. Mapu k pokladu a samotný poklad získali všichni.

 

Za den a půl byla kapacita naplněná

Program máme, a co propagace? Začala jednoduchou otázkou položenou na Facebooku knihovny: Co  byste říkali možnosti přespat ve Zbrojnici? Výsledek: 268 palců a 32 většinou nadšených komentářů. Pět dnů po otázce jsme vytvořili událost a plakát. Vzhledem k programu a prvnímu ročníku jsme stanovili kapacitu na 24 studentů. Během necelých dvou dnů byla naplněna. Díky tomu jsme akci dále nepropagovali, přesto občas přišli studenti s prosbou, jestli bychom je nevzali. Ve zkratce se dá říct, že přespání v knihovně bylo tak lákavé, že žádnou propagaci ani nepotřebovalo.

Hledání pokladu na ostrově Zbrojnice

A jak vypadal samotný večer? Po příběhové stránce byl laděn pirátsky a námořnicky.

 

Po úvodním přivítání všech plavčíků a jejich rozdělení do družstev, jsme se nalodili a vypluli směr ostrov Zbrojnice. Chvíli jsme soutěžili na palubě, poté ztroskotali, určovali úryvky z části utopených knih, navštívili strašidelnou jeskyni, vyluštili šifry, obešli celý ostrov, poznávali tajemné předměty, zachraňovali ježka, luštili hádanky starého ztroskotance, hráli kostky a na konec složili mapu a rozběhli se za pokladem. Ano, plavčíci se opravdu samým nadšením rozběhli hledat ukryté truhličky. Podrobněji je program popsán v reportáži v odkazu na konci článku.

Pozitivní reakce studentů

Poslední den před akcí nás napadlo vytvořit ještě dotazník zpětné vazby. Volili jsme tři velmi jednoduché:

 • Co se vám nejvíc líbilo?
 • A co se nám vůbec nepovedlo?
 • Chcete nám něco vzkázat?

Přestože byl dobrovolný, vrátilo se nám všech 24 mini dotazníků. První část vyplnili, všem se něco líbilo. Druhou otázku pak zodpovědělo 19 studentů. I když jsme se ptali na nedostatky, byla přibližně polovina odpovědí pozitivní (povedlo se vše, na nic nepovedeného si nevzpomínám, apod.). V poslední otázce se objevila v 19 (!) případech žádost o opakování akce a ve zbylých 5 poděkování. Na dotaznících se navíc objevilo celkem 21 usměvavých smajlíků.

 

Méně otázek z vesnických zabijaček, prosím

Co se nám tedy skutečně nepovedlo? Naštěstí toho moc nebylo. Některé úryvky z knih byly obtížně, hádanky složité a tajemné předměty (ze zabijaček) zapeklité. Chtělo to také přidat ještě jednu „aktivní“ soutěž do druhé poloviny programu, aby nám příště někteří plavčíci po půlnoci neusínali. A zrušíme čtení „za trest“ ;-)

Poděkování

Na závěr musím poděkovat. A začnu od vrchu. Děkuji naší paní ředitelce Heleně Sedláčkové, která nás od začátku podporovala a vycházela vstříc našim nápadům a požadavkům. Akce se vydařila opravdu nad očekávání. A proč tomu tak bylo? Když se nad tím zamyslím, bylo to hlavně dobrým organizačním týmem. Jindra je správce našeho Facebooku, který knihovnu již několikrát proslavil. Mimo jiné mu vyšlo i pár článku na Inflow. Zuzka je kreativní autorkou komiksu Knihy ve zkratce, který se také několikrát prohnal médii, včetně televize. Pavla je lektorkou svého vlastního úspěšného kurzu Fantastika do knihoven. Romča absolvovala Cestu za designem knihovních služeb a trochu nás usměrňovala. Všem díky za spolupráci. Zbrojnice je zřejmě magickým místem, které přitahuje fajn lidi. :-)

Motivace na závěr

Doufám, že po přečtení článku, se inspirují i další univerzitní knihovny napříč republikou a umožní svým studentům přespání v knihovnách. Studenti to přivítají s otevřenou náručí a budou mít vaši knihovnu zase o trochu raději.

 • Pokud jste o podobné akci ještě neuvažovali, začněte!
 • Pokud jste o ní uvažovali a nebyli si jistí, jděte do toho, bude to super!
 • A pokud již něco podobného chystáte, užijte si to!

My se již teď těšíme na další pokračování v budoucnu.

Odkazy na akci a reportáže:

Reportáž Petry Hegedušové, která se celé akce zúčastnila jako jeden z plavčíků: http://www.helenavkrabici.cz/prosim-neruste-hlasitym-hovorem-na-noci-v-knihovne-neplatilo/

„Oficiální“ reportáž univerzitního Žurnálu: http://www.zurnal.upol.cz/zprava/clanek/prvni-noc-v-knihovne-predcila-ocekavani/

Událost na Facebooku, kde lze najít všechny fotografie a třeba i jednotlivé ohlasy samotných studentů: https://www.facebook.com/events/566724543425409/

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019

If it is true, it only says, the first one to settle in guanzhong is the king, versace sunglasses replica without saying anything about wang

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback