OSV: širší souvislosti lidského života

Na konci listopadu se uskuteční seminář Techniky osobnostně sociálního výcviku. Letos bych chtěl do programu kurzu zakomponovat i literární prožitky. Níže je seznam sedmi knih, které jsou podlé mého názoru v něčem přelomové a vztahují se k tématu osobnostně sociálního rozvoje. Každá kniha je jiná a vyžaduje jiný čtenářský přístup, evokaci a rexfexi. Prosím účastníky kurzu, jednu knihu ze seznamu si přečtěte, budeme na tom na kurzu stavět.

Ostatním případným zájemcům přeji také mnoho literárních a duševních dobrodružství :)

Muž, který chtěl být šťastný

 Autor: Laurent Gounelle
 Nakladatel: Rybka Publisher

 Jedna z nejzajímavějších knih na téma osobnostního rozvoje, která   v poslední době vyšla. Kniha se nám snaží ukázat, jak se osvobodit od věcí, které nám brání v tom, abychom byli skutečně šťastní. Poutavé dobrodružství na téma objevování sebe sama.

Jonathan Livingstone Racek

 Autor: Richard Bach
 Nakladatel: Argo

 Příběh o svobodě, přátelství, lásce a plném životě. Také o davu, odlišnosti, pravidlech a tradicích. Mystické podobenství o základním lidském poznání.

Tak podle tebe meze neexistují, Jonathane, říkal si v duchu. V tom případě se ale brzy vynořím z řídkého vzduchu na tvém břehu a předvedu ti pár maličkostí z létání! Fletcher se nutil před žáky do přísnosti, ale najednou je uviděl novýma očima, takové, jací byli, a ačkoli to trvalo jen okamžik, měl je za to rád, moc rád. Říkáš, že meze neexistují, Jonathane, pomyslel si a usmál se. Začal svůj vlastní zápas s učením.

Prorok

 Autor: Kahlil Gibran
 Nakladatel: Pragma

 Básnícká próza, ve kterém hlavní postava promlouvá k obyvatelům města Orfalu o svobodě, čase, práci, rozumu a vášni a dalších tématech. I když kniha poprvé vyšla v roce 1924, tak má i současnému čtenáři stále co říct. Lety prověřená moudra, která vás osloví, pokud čtete pozorně.

Dlouhé byly dny bolesti, jež jsem strávil v jeho zdech, a dlouhé byly noci osamění; a kdo může opustit svou bolest a své osamění bez lítosti? Příliš mnoho úlomků své duše jsem roztrousil v těchto ulicích a příliš mnoho dětí mé touhy kráčí v nahotě po těchto kopcích, a ty tu nemohu zanechat bez pocitu těžkého břímě a bolesti. Není to šat, co dnes odhazuji, ale kůže, kterou servávám vlastníma rukama.

Čtyři dohody

 Autor: Miguel Ruiz
 Nakladatel: Pragma

 Čtyři dohody jsou esencí moudrosti Toltéků, známých po celém jižním Mexiku jako ženy a muži poznání. Jedna z mála knížek, která dokáže jednoduchou a stravitelnou formou vysvětlit, proč se člověk má tak, jak se má.

nehřešte slovem; neberte si nic osobně; nevytvářejte si žádné domněnky; dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Aladinův faktor

 Autor: Jack Canfield, Mark Victor Hansen
 Nakladatel: Pragma

Všechno je možné - odvážíte-li se požádat. Osobní spokojenost. Tvůrčí naplnění. Pracovní úspěch.

 Aladinův faktor - zdroj sebedůvěry a touhy, díky němuž se naučíme žádat o to, co chceme, a splníme si tak své sny v každodenním životě. Kniha je inspirativní sbírkou lidských životů.

Během rozhovoru s Aladínem se džin dozvídá, že by si chlapec přál víc peněz. Podává mu tedy pětník, ale Aladin není spokojen. "První krok spočívá v tom," řekl mohutným hlasem džin, "že si uvědomíš své sny a přesně je definuješ. Vem si papír, tužku a napiš si 101 konkrétních snů, které chceš, aby se staly skutečností."

Škola objímání

 Autor: Kathleen Keating
 Nakladatel: DITA

 Na závěr jedna milá brožurka, která vám pomůže úsměvnou formou dostat do života intimitu, díky níž předejdete/vyřešíte mnoho nedorozumění a sporů.


Knih s tématikou osobnostně sociálního rozvoje je samozřejmě celá řada. Ať už jsou to knihy "speciální" (Bdělost, Analekta, Jak si lidé hrají,...) nebo "kultovní" (Muž, který sázel stromy, Alchymista, Malý princ, ...). Stačí si jen vybrat a číst. Číst a nad přečteným přemýšlet.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

11 komentářů

Obrázek uživatele Petr Škyřík

Asi před týdnem mi tato zpráva dorazila na mail a protože souvisí s tématem nejen tohoto příspěvku, ale i dřívějšího Čas: live a time management, tak to vkládám. Prosté, ale pravdivé.

Přesvědčujeme sami sebe, že život bude lepší, jakmile se oženíme nebo vdáme, až budeme mít první dítě, potom další. Pak jsme otráveni, protože naše děti nejsou dost staré, a těšíme se, že všechno bude fajn, až budou starší. Pak jsme zničeni, když dorostou do puberty a my se jimi musíme zabývat. Až jim bude přes dvacet, budeme určitě šťastnější. Říkáme si, že budeme spokojenější, až se náš manžel či manželka srovná, až budeme mít hezčí auto, až odjedeme na dovolenou, až konečně odejdeme do penze.
Pravda je taková, že není lepší čas na to být šťastný než právě teď. Jestli ne teď, tak kdy? Náš život bude vždycky plný problémů. Takový on prostě je. Možná je lepší si to připustit a rozhodnout se být šťastný navzdory tomu. Tak strašně dlouho se zdálo, že život začne každou chvílí. Opravdový život. Ale na cestě k němu se vždycky vyskytla nějaká překážka, nějaké trápení, práce, co je třeba dokončit, čas, co je třeba obětovat, účet, co je třeba zaplatit. Pak začne život.
Obrázek uživatele jjs
16. 3. 2009

Líbí se mi, že na nezpochybnitelný fakt, že člověk stále čeká na lepší život, nedovede smysluplně odpovědět ten, kdo nepočítá s nesmrtelností a k tíhnutím k absolutnu.

"Učinil jsi nás pro sebe a naše srdce je neklidné, dokud nespočine v Tobě" (svatý Augustin / Vyznání).

"A proto nás nemůže nic nasytit... Neboť lidská duše touží po nekonečném... každá věc byla stvořena ke svému cíli a touha srdce tkví v tom, aby se povzneslo ke Kristu" (Nikolaos Kabasilas / Život v Kristu).

Obrázek uživatele admin
Anonym
16. 3. 2009

.. že je to Žij tady a teď

neboli "Štěstí je stav mysli, nikoli věcí".

Nesmrtelnost je (spíš) až další level. Není to podmínka.

;-)

 

 

Obrázek uživatele Michal Lorenz
A já myslel, že lidi spíš trápí právě žití tady a teď než vztahování se k budoucnosti. Jestliže to druhé je typickým projevem modernismu, který část společnosti zanechala za sebou, první případ se dějinami táhne déle. Ačkoli je to přístup jistě zdravý, drží-li se v mezích přiměřenosti, v současnosti se spíše poutá k negativním stránkám života. Vlastně svůj vrchol dosahuje v satanismu. Všeobecné heslo pak zní: KDO VÍ CO BUDE ZÍTRA, může tě srazit auto, proto NA NIC NEČEKEJ A UŽIJ SI TEĎ, co to dá, ať ze života něco máš. AŤ TO STOJÍ, CO TO STOJÍ. Štěstí se pak váže na věci a peníze, případně moc.
Obrázek uživatele jjs
17. 3. 2009

A to se právě nevylučuje. Nesmrtelnost jako vlastnost lidské duše začíná ve chvíli, kdy duše vzniká. Dosažení plnosti je se sice odsouvá  z tohoto života do života budoucího (to má své příčiny), ale její předzvěst může zbožná duše zakoušet již nyní. Ovšem s tím, že je to stav trvalý, který se v budoucnu ještě zdokonalí.

Upřímně - když někoho bolí zuby, tak do budoucna nutně vkládá svou naději, naději na to, že ho bolet přestanou. Užívat si takový okamžik tady a teď může masochista a být masochistou není snad kýžený stav.;-) 

 

Obrázek uživatele Petr Škyřík

<p>
Dva odkazy pro dovysvětlení toho, jak jsem ten čas a čekání myslel (mám totiž pocit, že jsem byl v ostatních komentářích nepochopen:)
</p>
<ul>
<li><strong>Přispěvek o <a href="http://blog.peoplecomm.cz/clanek/makro-a-mikro-cekani-">mikro a makro čekání</a></strong> /je tam i odkaz na skvělou knihu Moc přítomného okamžiku</li>
</ul>
<blockquote>
<p>
... Teď si představte, že studujete vysokou školu, jste ve druhém ročníku a ta škola vás zoufale nebaví. Dokonce cítíte, že se tomu oboru nebudete věnovat. Víte ale, že pro úspěch v naší společnosti potřebujete diplom. A tak jedete dál. „Tři roky přece vydržím!“ řeknete si. A tak to vydržíte a během celé doby si představujete, jak to bude fajn, až ze školy vylezete, najdete si vysněnou práci a začnete konečně žít ...
</p>
</blockquote>
<ul>
<li><strong>Pro multimediálněji založené</strong> - krátky film (12 minut) <strong>Signs -</strong> sice trošičku &quot;mimo téma&quot;, ale myšlenka je stejná. <em>Pokud se při sledování chcete cítit jako v kině, dívejte se na snímek na stránkách festivalu </em><a target="_blank" href="http://www.schhh.eu/shortfilms/"><span style="color: #426383"><em>Schweppes Short Film Festival</em></span></a><em> (LibFFest se má ještě hodně co učit :)</em></li>
</ul>
<blockquote>
<p>
Z recenzí:  I really love this short film (12 minutes long) <em>Signs</em> by Australian director Patrick Hughes. It will be presented in the upcoming <a target="_blank" href="http://www.schhh.eu/shortfilms/"><span style="color: #426383">Schweppes Short Film Festival</span></a>. The film has no dialog between the two main characters, just a soundtrack. Communication is done by signs, facial expressions and scrabbles on papers. The movie is pretty emotional, depressing and sweet at the same time.  I highly recommend you watch it.
</p>
</blockquote>
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#vers... width="480" height="295">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/uy0HNWto0UY&amp;hl=cs&amp;fs=1" />
<param name="quality" value="high" />
<param name="menu" value="false" />
<param name="wmode" value="" />
<embed src="http://www.youtube.com/v/uy0HNWto0UY&amp;hl=cs&amp;fs=1" wmode="" quality="high" menu="false" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" width="480" height="295"></embed>
</object>

Obrázek uživatele Terajs

Svou dovednost makročekat jsem vypiloval k dokonalosti. Snad nejlépe jsem to poznal při půlroční cestě po latinské Americe, kdy jsem většinu času plánoval, co budu dělat po návratu.

Cituji Petrem doporučený blog a běhá mi mráz po zádech. Se vším, na co se těšíme, je to jako když nás míjí vlak. Z dálky se blíží pomalu a trvá mu to, ve chvíli, kdy je "teď a tady" se jen mihne a pak se za ním zase dlouho díváme než úplně zmizí. Výzva "žijme teď a tady" v tomto kontextu nijak nesouvisí s hedonismem a ani s věčností. Je o prožívání.

Takže díky Pohodářům za pohodový víkend, na kterém jsem rozhodně nepřemýšlela o tom, co budu dělat, až skončí :).

Obrázek uživatele jjs
17. 3. 2009

Výzva "žijme teď a tady" nijak nesouvisí s hedonismem a ani s věčností. Je o prožívání.

To je tvrzení, které by bylo dobré dokázat, protože je zcela protiintuitivní. Podle selského rozumu totiž výzva "žijme tady a teď" souvisí s hedonismem a věčností. Důkazní břemeno je na straně toho, kdo to popírá.

 

Obrázek uživatele Michal Lorenz
Film je nádherný, což o to. Ale dle mého ukazuje právě na opak toho, na co upozorňuje Petr. Pokud chceme žít šťastný život, je důležité žít tady a teď, zažívat flow. U Japonců jsem vždy obdivoval snahu soustředit se plně na každodenní činost a snahu dělat ji naplno s touhou po dokonalosti. Poskládáme tedy náš život s kousíčků "tady a teď", krátkých záchvěvů plného prožití každé chvíle. Zbaví nás to pocitu marnosti a následného smutku? Neodehraje se pak naše každé "tady a teď" ve vzduchoprázdnu lidské existence? Je dobré toužit do budoucna po něčem, co nám uvede život ve smysluplnost, chybné je toužit stále po něčem lepším, když už jsme něco našli (lásku jako v odkazovaném filmu, práci apod.). Teprve zde vyvstává nezbytnost skončit s věčným očekáváním a každý okamžik vychutnávat s otevřeným srdcem naplno.Touha mít stále víc a ulpívání na krátkodobém naplnění naší touhy vede vetšinu lidí ke konzumerismu (homo faber), tedy stálé potřebě uspokojovat svoje aktuální touhy (ale ne potřeby).
Obrázek uživatele jjs
17. 3. 2009

Člověk, který by prožíval intenzivně každý okamžik své pozemské existence, by byl obdařen nadlidskou silou. Člověk je přirozeně uzpůsoben, aby pracoval pro budoucnost - blízkou, vzdálenou a naposled pro věčnost. To ovšem neodporuje tomu, aby byl šťastný v přítomnosti. Jen se nejedná o kdovíjaké intenzivní prožitky...

Obrázek uživatele bicarbona

nakonec ten Peťův příspěvek nějaký ten hlas v hierarchii hodnot  přeci jen dostal?

Nevídáno...

p.s. komentář možno smazat já už si přítomně užil :-)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback