Pavla Holcová: Informace, které vás mohou stát život

Studium žurnalistiky s sebou přináší mnohé okamžiky, které vás buďto utvrdí v tom, že v tomto oboru jednou působit chcete, anebo budete raději připravovat hamburgery. Mírnější povahy, které se na toto řemeslo dají, zůstanou sedět v pohodlí redakce zapadlého deníku. Ti otrlejší budou vyrážet do terénu za povodněmi a demonstracemi. Existuje ale ještě jedna z mnoha skupin, před kterou poníženě smekám. Jsou to lidé, jejichž příběhy poslouchám s údivem a otevřenou pusou. Investigativní žurnalisté.

Veškeré info o přednášce (včetně videa) najdete na webu KISKu.

 

Povrchní? V žádném případě

Na jedné z přednášek v rámci Bloku expertů jsme měli možnost seznámit se s prací Českého centra pro investigativní žurnalistiku. A měla jsem spolu s dalšími kolegy velké štěstí. Dozvěděli jsme se z úst Pavly Holcové zajímavější, nečekaná a málo zmiňovaná fakta, která myslím mnohým z nás rozšířila obzory. Nejenom pro mě, jako studentku žurnalistiky, to bylo něco jako deep web. Tušíte, že něco takového existuje a jakým způsobem to zhruba funguje. Nic vás ale neobohatí více, než když máte možnost nahlédnout pod povrch téhle Pandořiny skříňky díky člověku, který se v takovém prostoru profesionálně pohybuje.

Pavla Holcová

 

Ve správný moment, se správným člověkem a na správném místě

Jak už to bývá, nejlepší věci člověka potkají ve chvíli, kdy to nejméně čeká. Pavla Holcová dříve pracovala pro Člověka v tísni. Díky své práci se dostala na Kubu, kde vzdělávala disidenty. Jednou večer šla na skleničku s kolegou Paulem a jemu se zdál podezřelý člověk stojící opodál. Zní to šíleně? Je to více než to. Právě to přivedlo Pavlu Holcovou k investigativní žurnalistice. Ten podivín měl totiž co do činění s dovozem součástek na zbraně z Evropy na Kubu. Stačilo už pak jen trochu hereckého umu a Pavle s kolegou Paulem se podařilo rozklíčovat, že jednotlivé provázky této sítě sahají mnohem dál, než si běžný člověk může představit. Dostala se na tři dny do vězení, kde jí Paul začal ozřejmovat podstatu práce OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) a investigativního novináře. Chtěl, aby mu Pavla sehnala kontakt z novinářské branže v České republice, protože jej doposud neměl a přicházeli tak o cenné informace. A Pavla Holcová se tehdy rozhodla, že tím kontaktem bude ona sama. To bylo před třemi lety. A jedno sychravé odpoledne stojí zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku před studenty, pro které zní její příběh jako scénář hollywoodského filmu.


Brigáda: flexibilní, vhodná pro studenty, absolventy i bezdomovce

Hlavními zdroji, ze kterých při své práci pětičlenný tým Pavly Holcové čerpá, jsou lidé, papíry a dostupná data. Zdroje je potřeba mít na straně darebáků i těch, co mají společnost před lumpy chránit. Podstatné je ovšem vědět, kde hledat, když se objeví něco podezřelého. Obchodní rejstříky jsou tou nejzákladnější studnou plnou bílých koní. Můžeme být pyšní, ten český figuruje na čtvrté pozici těch s největším množstvím informací. Pokud vás osloví Ian Taylor, Damien Calderbank nebo Petr Malivánek s nabídkou brigády na pozici ředitele, raději odmítněte a běžte pracovat na pás. Jsou to borci, kteří zvládají řídit stovky firem naráz. Fiktivní firmy, které jsou součástí offshorových řetězců. To jsou zjednodušeně vlákna, kde figurují imaginární jména, společnosti a destinace jako Seychely, Vanuatu nebo Belize. To vše jen proto, aby se podařilo co nejlépe zamaskovat milionové úniky peněz a bylo co nejsložitější je dohledat. A vůbec nemusí být těžké takového hada, pořádně jedovatou zmiji, vytvořit. Světe div se, ony totiž existují společnosti, které se na to přímo specializují. Pomáhají tak vlastně organizovanému zločinu a vůbec se za to nestydí. Schovávají se za pěkné řečičky (No, nezní snad „daňová optimalizace“ jako hotový ráj?) a floskule, ale minimálně každý ze studentů, kteří seděli na přednášce Pavly Holcové, budou vědět, že tady něco nehraje.

Pavla Holcová
Nekonečné klubíčko či bezedná lahev?

Legislativa bohužel nemá v současné chvíli nástroje, kterými by se podařilo tuto činnost zastavit. Naštěstí existují organizace, jako je BIS, OCCRP nebo GIBS, které na takové jednání upozorňují a aktivně proti němu zasahují. Jedná se o velké podvody, které na první pohled nemusí s Českou republikou mít nic společného. Ona ale moldavská firma, která má své pobočky v Praze, či albánská mafie se sídly v Brně tak trochu vystupují z řady, nemyslíte? Právě Praha, Brno a Karlovy Vary se stávají oblíbenými lokalitami pro praní špinavých peněz. Ať už si toho tedy obyčejný člověk všimne, nebo ne, je dobré vědět, že se toho v našem státě děje mnohem více, než si uvědomujeme. A vytunelovaný tunel je v širších souvislostech jen „chudý příbuzný“.
Až vyrostu… Dobře, v mém věku už to není zrovna pravděpodobné. Takže znovu. Až sesbírám odvahu, třeba se jednou také pokusím proniknout do tohoto minového pole a stát se jedním z těch fascinujících lidí, jako jsou Pavla Holcová a její kolegové.

Autorka fotografií: Daniela Riedlová.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 12. 2015

Moc hezký článek.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 4. 2016

A co tedy konkrétně udělala?

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback