Peter Ingwersen v MZK

21. 4. 2011

Příloha č. 6/2011

Tentokrát Vám ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou přinášíme záznam přednášky hvězdy informační vědy, Petera Ingwersena, který v dubnu 2011 přijal pozvání KISKu.  Přednáška s názvem "Two central research frameworks in Information retrieval" je lehkým seznámením s problematikou informačního vyhledávání a jeho současného vývoje.

Peter Ingwersen, emeritní profesor dánské Akademie informační vědy v Kodani (v angličtině skryté pod osvědčenou značkou Royal School of Library and Information Science), profesor norské univerzitní koleje v Oslu a finské univerzitní akademie Åbo, je jeden z předních světových odborníků na oblast náležející k jádru informační vědy - vyhledávání informací. Profesor Ingwersen se věnuje experimentálnímu výzkumu a patří k autorům, jehož články mají účinný dopad na vědeckou komunitu, projevující se v hodnotě jeho impakt faktoru. K Ingwersenově specializaci patří interaktivní vyhledávání informací, multimédiální vyhledávání a evaluace informací, kognitivní aspekty interakce uživatel – systém či citační analýza vzorů vědecké komunikace. Je tvůrce dnes již rozšířeného pojmu webometrie. 

Peter Ingwersen se představil studentům, kteří měli příležitost strávit s ním diskusní večer, jako bodrá a pohodová osobnost libující si v diskuzích, se zálibou v humoru, s vytříbeným smyslem pro kvalitní jídlo a pití, se zájmem o názory studentů, s širokými znalostmi a s vášní k informační vědě dalece překračující rámec pracovních požadavků a povinností. Pokud někdo očekával namyšleného vědce udržujícího si patřičný odstup, čekalo ho zklamání. Peter Ingwersen působil spíše přátelsky a přívětivě, živě se zajímal o národní zvyky, národní kuchyni, ale také o mladé vědce a současný stav oboru v naší vlasti. Velký zájem projevoval zvláště o historii. Poněkud skepticky se profesor Ingwersen vyjadřoval k budoucnosti veřejných knihoven, jimž prorokuje na základě zkušeností z vývoje v Dánku ne příliš světlou budoucnost. Povzbuzení přinášely jeho výzvy k zapojení odborníků do široké diskuze o oboru formou publikování v anglickém jazyce, které by mělo mít přednost před publikacemi v jazyce národním a k síťování doktorandů a mladých vědců z české republiky na mezinárodních konferencích. 

 

Ve své přednášce se Peter Ingwersen věnuje srovnání převládajícího laboratorního modelu informačního vyhledávání označovaného jako Cranfield/TREC a interaktivnímu rámci vyhledávání informací, vycházejícího z kognitivního obratu v informační vědě, který představil ve své světově respektované knize The Turn. 

Anotace přednášky:

Two Central Research Frameworks in Information Retrieval: Drifting outside the Cave of the Laboratory Framework

 

This lecture introduces the so-called Laboratory Research Framework which is centered around the IR search engine and the document space of the IR system. This mainstream framework is user and context free and does rarely look into interface design and real IR interaction – only in the form of simulations in the laboratory. In contrast, the integrated cognitive perspective attempts to encompass the historically anti-lab approach of user-oriented IR, information seeking and the Laboratory Framework. The lecture discusses the major characteristics of both frameworks, including central models, relevance types, strengths and limitations.

Autor textu: PhDr. Michal Lorenz 

Fotogalerie

V kategorii: InHD
Štítky: Inflow magazín
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback