Petr Lovecký: „Čtečkám fandím, ale mám raději klasickou knihu.“

Nejen v Praze sídlí velká knižní nakladatelství, ale i Brno zastupuje jedno z největších - MOBA, které v současnosti patří mezi největší nakladatele na počet vydaných kusů a pravidelně se umísťuje v žebříčcích prodejnosti na třetím nebo čtvrtém místě v Česku. Oslovili jsme Petra Loveckého, který pracuje v tomto nakladatelství již patnáct let a v současnosti zastává funkci vedoucího obchodu a provozu.

 

Petr Lovecký

V příštím roce oslaví nakladatelství MOBA dvacáté výročí založení, můžete čtenářům ve stručnosti popsat vývoj, a jak se nakladatelství od svého vzniku vyprofilovalo?

Nakladatelství MOBA vzniklo v roce 1991. Založilo ho několik českých společníků spolu s velkým německým nakladatelstvím Bastei Lübbe. Zpočátku nakladatelství MOBA vydávalo románové sešity, později začalo vydávat i knihy. V současnosti vydáváme ročně zhruba devadesát knižních titulů a tři sta románových sešitů. Počtem vydaných titulů patří nakladatelství MOBA již několik let mezi největší česká nakladatelství.

Knižní tituly vydáváme v několika edicích, jako jsou např. Původní česká detektivka, Světová krimi, Severská krimi, Historické romány, Historická krimi, Literatura faktu nebo Romány pro ženy.

Začínali jste svoji činnost vydáváním románových sešitů. Myslíte si, že je ještě o ně v dnešní době zájem?

Románové sešity vydáváme už téměř dvacet let a zájem o ně neustále trvá. Pro čtenáře je na románovém sešitu zajímavá především jeho cena a rozsah. Románový sešit je levnější alternativa ke klasické knize a svým rozsahem je ideálním společníkem např. do vlaku nebo autobusu. Dalším pozitivem je jistě i to, že je pro zákazníka snadno dostupný a dá se koupit v každé trafice v České republice.

Máte stálé čtenáře románových sešitů, nebo si je kupují spíše náhodní čtenáři?

Máme vysledováno, že románové sešity si kupují spíše stálí čtenáři, náhodných čtenářů je menší část.

Prodáváte více brožované nebo vázané knihy?

S brožovanými knihami jsme po revoluci začali jako jedno z prvních nakladatelství v České republice. Postupem času jsme od brožovaných knih přešli k vázaným, protože si myslíme, že český čtenář dává přednost lépe vypadající a reprezentativnější úpravě, což je kniha v pevné vazbě. V tuto chvíli vydáváme převážně knihy v pevné vazbě.

Co je pro vás jako nakladatele výhodnější?

Výhodnější je pro nás vydávat knihy v pevné vazbě, čtenáři těmto knihám dávají přednost.

Kdybyste měl tedy říct, zda čtenáři mají raději knihy vázané, nebo brožované, tak co byste řekl?

To samozřejmě záleží na čtenáři. Myslím si, že brožovaným knihám dává přednost mladší generace. Proto je pro některé žánry, jako je sci-fi a fantasy, které čte převážně mladá generace, specifické to, že vycházejí hlavně v paperbackové podobě. My vydáváme literaturu pro jiný typ čtenářů a tomu se snažíme přizpůsobit i vazbu knihy.

Většina čtenářů má ráda knihy s přebalem, protože působí více jako dárek. Všimla jsem si však, že vy takových knih mnoho nemáte, můžete mi říct proč?

Myslíme si, že u běžné beletrie není přebal pro zákazníka tak důležitý. Přebalem vybavujeme reprezentativnější tituly, jako jsou třeba historické romány.

Na jaký druh literatury se nakladatelství MOBA hlavně specializuje?

Snažíme se vydávat tituly pro všechny věkové kategorie čtenářů, tedy kromě knih pro nejmenší čtenáře. Vydáváme mnoho žánrů, a to od detektivních románů přes společenské romány a romány pro ženy až po historické romány a literaturu faktu.

Ve vaší produkci jste se dříve hodně věnovali i literatuře pro děti a mládež, dnes již téměř žádnou nevydáváte, plánujete se k tomuto typu literatury vrátit?

Nakladatelství MOBA se v současné době zaměřilo hlavně na dospělého čtenáře. Pro děti a mládež občas vydáme nějakou sólovou knihu, ale cíleně se tomuto čtenářskému segmentu nevěnujeme a ani o tom do budoucna neuvažujeme.

V nedávné době jste vydali knihy jako „Kocour, který pozoroval lidi". Zajímalo by mě, zda i do budoucna plánujete podobné knižní „lahůdky"?

V našem současném edičním plánu najde čtenář několik takových knižních „lahůdek" a i v budoucnosti budeme podobné knihy vydávat.

Zvláštností ve vašem vydavatelském plánu jsou zatím dvě audioknihy na motivy románů Vlastimila Vondrušky. Hodláte pokračovat ve vydávání dalších audioknih, a to třeba i od jiných autorů?

Projekt audioknih jsme v nakladatelství MOBA spustili, abychom si ověřili reakci čtenářů a trhu na tento způsob podání literatury. Reakce byla pozitivní, a proto chystáme i do budoucna vydávat knihy v této podobě. O konkrétních titulech zatím není rozhodnuto.

Mnoho nadějných autorů přivítalo soutěž „O poklad byzantského kupce" pro autory detektivek, kolikátý ročník letos pořádáte?

Letos jsme vyhlásili osmý ročník této literární soutěže pro autory původní české detektivky. Další podrobnosti mohou autoři a zájemci najít na našich internetových stránkách, popřípadě se o nich mohou dozvědět z odborného tisku.

I přesto, že máte informace o soutěži na internetových stránkách nakladatelství MOBA, můžete tuto soutěž ve stručnosti popsat?

Jak z názvu vyplývá, jedná se o literární soutěž pro autory detektivních románů. Této soutěže se mohou účastnit pouze ta díla, která dosud nebyla publikována. Soutěže se zúčastňují jak již publikující, tak i začínající autoři. Rukopisy se vyhodnocují anonymně odbornou komisí složenou z redaktorů nakladatelství MOBA.

Název soutěže „O poklad byzantského kupce" spíše asociuje historické romány než detektivky. Jak název soutěže vznikl?

Patronem této soutěže byl až do své smrti uznávaný autor detektivních románů Václav Erben a podle jednoho jeho románu jsme také tuto soutěž nazvali.

Podařilo se vám v průběhu let prostřednictvím této soutěže objevit nějakého zajímavého autora?

Jak už jsem uvedl, této soutěže se zúčastňují začínající, ale i již píšící autoři. Začínajících a zajímavých autorů bylo několik a namátkou bych uvedl posledního vítěze literární soutěže Stanislava Češku nebo Jarmilu Pospíšilovou, Juana Zamoru...

Pořádáte pro autory i jiné literární soutěže?

Pro autory pořádáme i jiné soutěže. V roce 2009 jsme pro české autory historických románů a historických detektivek připravili literární soutěž s názvem „Brněnský dukát". Letos byl vyhlášen druhý ročník a výsledky budeme znát na začátku roku 2011. Výherce této literární soutěže získá jak velmi zajímavou finanční, tak i hmotnou cenu - ručně raženou repliku dukátu moravského markraběte Jošta. Originály těchto mincí existují pravděpodobně pouze ve dvou exemplářích.

Na základě jakých kritérií vyhledáváte nové autory?

Nakladatelství MOBA přijímá od autorů rukopisy, které předává svým redaktorům k lektoraci. Z nabídky rukopisů vybíráme ty nejlepší, které potom u nás vycházejí v jednotlivých edicích. Hlavním kritériem je pochopitelně kvalita nabízeného textu, nezanedbatelným faktorem je však i atraktivita tématu.

Zajímalo by mě, jak je nakladatelství připraveno na rozvíjející se trh elektronických knih a co si o tomto trendu myslíte?

Nakladatelství MOBA se na aktuální nástup elektronických knih připravuje zhruba půl roku. Již máme připraveny tituly, které budeme touto formou distribuovat našim zákazníkům. Projekt elektronických knih plánujeme spustit od ledna 2011. V první fázi budeme prodávat v této podobě přibližně třicet titulů od českých autorů. Tuto nabídku postupem času rozšíříme.

Pochopila jsem to tedy správně, že prodej elektronických knih hodláte spustit již za čtrnáct dní?

Prodej elektronických knih bude spuštěn v průběhu ledna 2011, kdy se našich třicet vybraných titulů objeví na nejvýznamnějších portálech nabízejících elektronické knihy. Naše nabídka e-knih se bude dále rozrůstat o české autory, o překladových titulech zatím jednáme s majiteli práv - literárními agenturami a zahraničními nakladatelstvími.

Budete elektronické knihy prodávat i na internetových stránkách nakladatelství MOBA?

O této možnosti prodeje e-knih uvažujeme.

Můžete jmenovat autory, kteří budou ve formě elektronických knih publikováni?

Prvních třicet titulů, které uvedeme na trh, by mělo obsáhnout téměř všechny námi vydávané žánry. V nabídce určitě nebudou chybět detektivní romány, historické romány, literatura faktu, společenské romány a romány pro ženy. Pokud mám jmenovat konkrétní autory, tak namátkou mohu uvést Vlastimila Vondrušku, Jana Bauera, Innu Rottovou, Hanu Marii Körnerovou, Alenu Jakoubkovou, Evu Kačírkovou...

Jaký je Váš osobní názor na čtečky a co si o nich myslíte?

Já osobně jsem velký fanoušek moderních přístrojů a zařízení, takže můj osobní názor na čtečky je takový, že se na ně velmi těším. Myslím si, že pokud výrobci budou čtečky prodávat za rozumnou cenu, tak to bude pro zákazníka určitě zajímavé a povede to i k většímu prodeji elektronických knih a jejich rychlejšímu prosazování na trhu.

Čtečkám tedy fandíte?

Ano, fandím jim, ale musím se přiznat, že mám raději klasickou knihu.

Pocítilo nakladatelství MOBA na sobě nějakým způsobem dopad finanční krize?

Dopad finanční krize jsme v tržbách prakticky nepocítili. Knihy se prodávají stále dobře a pokud nějaký dopad na nakladatelství byl, pak minimální. Český čtenář na knihu zatím nezanevřel a dokazují to např. rekordní tržby v našem internetovém e-shopu za rok 2009 a 2010.

Myslíte si, že papírová kniha přežije rok 2050?

Já osobně si myslím, že určitě ano.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback