Platy, šikana a mediální obraz knihovníků

Ohodnocení knihovníků a knihovnic v českých knihovnách dlouhodobě není uspokojivé. Převážná většina zaměstnanců knihoven nedosahuje na průměrný plat a navíc jsou špatně zařazeni i v platových třídách. I proto byl v prostorách Národní knihovny uspořádán seminář Jak zlepšit platové podmínky v knihovnách.

Tím nejlepší způsobem, jak se mohou knihovnice a knihovníci ozvat a vystoupit nejn proti nízkým platům ve svém zaměstnání, je skrze odborová hnutí. A právě tím, jak vybudovat silné odborové hnutí, začal celý seminář se svoji přednáškou Marek Čaněk, který inspiraci našel v programu školení UNITE ve Velké Británii, které se zaměřuje na podporu již stávajících odborových organizací. Síla na pracovištích je totiž to hlavní, co může pohnout neútěšnou situací.

Není to ale jen o platech, knihovníci se na svých pracovištích často setkávají i s jinými problémy, s nimiž jim mohou odbory pomoci. Účastníci semináře se shodli na šikaně, porušování zákoníku práce, stresu či bezpečnosti práce. Organizace v odborech, silná pozice lídrů, schopnost vyjednávání, pravidelná školení a mapování potenciálu je jen několik aktivit, jak takovým potížím čelit. „Cíle odborů musí být ale vždy stanoveny realisticky,“ upozorňuje Čaněk. Špatná organizovanost odborů často vede ke špatnému zastupování, nedostatečné síle při vyjednávání a slabšímu odporu proti nespravedlnostem.

Na semináři bylo zajímavé i složení účastníků. Zatímco starší ročníky často berou členství v odborech jako samozřejmost, u mladší k tomu nevidí důvod a často ani nejsou adekvátně seznámeni s výhodami, které odborová hnutí přináší.

Mezi účastníky se nacházeli i předsedkyně Odborového svazu pracovníků knihoven Dana Menšíková, předsedkyně Odborového svazu pracovníků kultury a přírody Anna Machová a předseda Vysokoškolského odborového svazu Petr Baierl. Zejména Dana Menšíková měla k Čankově přístupu nejvíce. Podle ní nejde tak o množství odborářů, ale o podmínky vyjednávání a sebevědomého a poučeného zaměstnance, který zná svoje práva a není protivníkem, nýbrž partnerem při vyjednávání. K tomu jedna z organizátorek semináře, knihovnice z Knihovny pedagogické fakulty UK Monika Horáková dodala, že jeden z přístupu jde shora a druhý zespodu od samotných zaměstnanců a nelze jasně určit, zda je některý z nich lepší.

Vladana Pillerová seznámila účastníky s nejnovějšími daty ohledně platů knihovníků a dalších zaměstnanců knihoven a poté se více než třicítka lidí rozdělila do tří skupin, kde debatovali, v čem by mohly být odbory knihovníkům a knihovnicím nápomocny. Velká část diskuze se točila kolem nízké prestiže knihovníků dané špatným mediálním obrazem. Značná část veřejnosti neví, že knihovníci nepůjčují pouze knížky, ale obstarávají řadu dalších služeb a na vysokých školách je jejich práce velmi odborná. Účastníci se otřeli i problémy tzv. sick days, o práci z domova a o kolektivní smlouvu vyššího stupně jako jednu z hlavních podmínek odborové činnosti.

Po krátké prezentaci zahraniční aktivistické práce knihovníků od organizátorek Moniky Horákové a Katky Nekolové z Knihovnického institutu na konec účastníci přemýšleli nad dalším postupem. Je třeba marketingově využít rok 2019, kdy to bude již sto let od Masarykova knihovnického zákona a rovněž participovat na akci Konec levné práce organizované Českomoravskou konfederací odborových svazů. Na úplný závěr se všichni shodli, že je třeba, aby zaměstnance knihoven spojovalo ne to negativní, každý z nich je totiž jiným člověkem, ale to pozitivní, důvěra v jejich povolání a snaha o tu samou věc.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018

 menemukan profesi yang menggabungkan keinginan dan kemungkinannya. 

link 3 agen plat high tensile sm490 yb agen plat high tensile sm490ya agen plat kapal agen plat stainless ss304 agen plat stainless ss310 agen plat stainless ss316 agen plat sumihard agen round bar besi aisi 440s45c agen round bar scm440 agen steel rail undangan pernikahan undangan pernikahan Distributor plat besi hitam Distributor plat besi hitam undangan pernikahan bentuk tas Agen besi beton interworld steel is undangan pernikahan modern Toko Plat Bordes Kembang Distributor Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Distributor besi cnp baja Harga plat besi hitam Harga plat besi hitam undangan pernikahan biru Agen besi beton gunung garuda undangan pernikahan biasa Toko Plat Besi Hitam Supplier Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Harga besi cnp baja www.pusatbesibaja.co.id Jual plat besi hitam Jual plat besi hitam undangan pernikahan biasa sewa villa bukit danau Agen besi beton delcoprima undangan pernikahan bahasa inggris islam Toko Plat Kapal Bki Krakatau Steel Agen Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Jual besi cnp baja www.pusatbesibaja.com Supplier plat besi hitam Supplier plat besi hitam undangan pernikahan bagus Agen besi beton cakra steel cs undangan pernikahan cantik elegan Toko Jual Besi Siku Baja Toko Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Supplier besi cnp baja Toko plat besi hitam Toko plat besi hitam undangan pernikahan bermanfaat Agen besi beton bjku undangan pernikahan akrilik Toko Besi Unp Baja Profil Kanal Jual Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Toko besi cnp baja Supplier besi beton Sni Ulir Polos polos ulir Agen plat besi hitam Agen plat besi hitam undangan pernikahan akrilik Agen besi beton Sni Ulir Polos undangan pernikahan bentuk dompet Toko Besi Cnp Profil Baja Gording Harga Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Agen besi cnp baja Supplier besi beton sii Pabrik plat besi hitam Pabrik plat besi hitam undangan pernikahan anti mainstream Agen besi beton ais undangan pernikahan coklat Toko Besi Hollow Pabrik Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Pabrik besi cnp baja Supplier besi beton psi Ulir Polos Toko besi cnp baja Toko besi cnp baja undangan pernikahan coklat undangan pernikahan biasa Agen Besi Pipa Baja Schedule 80 Jual Stainless steel Toko besi beton krakatau steel Agen besi cnp baja Agen besi cnp baja undangan pernikahan cantik dan murah Agen besi beton Sni Ulir Polos polos ulir undangan pernikahan bunga Agen Besi Pipa Baja Schedule 40 Harga Stainless steel Toko besi beton jcac Pabrik besi cnp baja Pabrik besi cnp baja undangan pernikahan casual Agen besi beton sii undangan pernikahan artis Agen Pipa Besi Hitam Medium Pabrik Stainless steel Toko besi beton interworld steel is Distributor besi h beam baja Distributor besi h beam baja undangan pernikahan contoh Agen besi beton psi Ulir Polos undangan pernikahan modern

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback