Po stopách amerických knihoven

Článek je ohlédnutím autora za jeho pobytem v USA, během nějž navštívil řadu amerických knihoven. Autor je studentem třetího ročníku Informačních studií a knihovnictví na FFMU v Brně a tento příspěvek přednesl též na studentské konferenci InfoKon, konané v listopadu 2007.

Možná, že někoho napadne otázka, jak jsem se dostal do blízkosti amerických knihoven? Je to proto, že knihovny jako takové mě docela imponují. A to jak jejich vybavení, systém, jak pracují, tak i jejich architektura, a v neposlední řadě také proto, že studuji to, co studuji. Když jsem o letošních prázdninách pobýval čtyři měsíce v Americe, bylo jen otázkou času, kdy překročím první práh americké knihovny. Ten krůček jsem učinil ve městě Renu v Nevadě, pár mil od hranice s Kalifornií.


Knihovna v Renu ve státě Nevada

Jestliže v Americe hledáte internet nebo počítač, navštivte knihovnu. Ten nápad jsem dostal také a zašel tak do první knihovny, kterou jsem potkal. Návštěvník, který poprvé vkročí do této knihovny, si musí položit otázku: jsem opravdu v knihovně? To proto, že všude bují zeleň a člověk si připadá trochu jako v pralese. Občas potkáte nějaké jezírko nebo liánu, zkrátka tolik flory, které dominují tři stromy, rostoucí přímo v knihovně z podlahy, mě nutně evokovalo spíše botanickou zahradu, nežli právě knihovnu. Rostliny tu jsou proto, že architekt zamýšlel knihovnu situovat do parku. Ovšem v nevadské poušti byl tento úkol pravděpodobně náročný na realizaci a tak se park promítl až do interiéru. Zde je internetová stránka, která odkazuje na zmíněnou knihovnu.


Veřejná knihovna v Bostonu

To, že Internet byl pro mě velice důležitý, nakonec vyústilo k tomu, že vždy, když jsem se při cestování dostal do nějakého města nebo vesnice, největším potěšením bylo projít si zdejší knihovnu. Připojil jsem se na Internet, načerpal atmosféru, dokonce jsem si párkrát zkusil vyhledat knížku v katalogu. Takže teď Vám představuji síť veřejných knihoven po USA.

Abychom začali pěkně od začátku, sluší se na tomto místě představit organizaci sdružující všechny knihovny na půdě USA. Tyto knihovny jsou pod správou American Library Association (ALA). Je to nejstarší a největší knihovnická organizace na světě, založená roku 1876 ve Philadelphii. Jejím cílem je stále vylepšovat služby knihovního a informačního servisu a přístupu uživatele k informacím.

První knihovna na území USA byla založena v roce 1636 v Bostonu. Knihovna ještě tehdy nebyla veřejnou, ale tzv. městskou knihovnou. Dnes tato knihovna funguje pod názvem Boston Public Library. Je zajímavé, že tato knihovna jako první umožnila uživatelům vypůjčit si knihy absenčně. Boston Public Library je třetí největší knihovnou na půdě USA, přičemž první a druhou příčku okupují Library of Congress a Harvard University Library.

Knihovna Scoville Memorial

Za zmínku stojí stará knihovna ve Philadelphii, založená v roce 1731. Tuto knihovnu založil sám Benjamin Franklin a skupina jeho přátel. V knihovně měli jednotliví zakladatelé své vlastnické podíly, které mohli prodávat. Ovšem půjčovat si knihy a navštěvovat tuto knihovnu mohl právě a jenom ten, který měl v knihovně nějaký podíl. Opravdu první knihovna, která nesla název public library, je knihovna v Salisbury v Connecticatu, založená roku 1803 a nazvaná Scoville Memorial Library.

Na své cestě po Kalifornii jsem ještě navštívil knihovnu v Los Angeles. Tato knihovna má desítky poboček a já jsem navštívil Will & Ariel Durant Branch Library.


Jedna z poboček knihovny Las Vegas

Knihovna, na kterou bych nerad zapomněl, ne snad proto, že by se mi nějak výjimečně líbila, ale proto, že jsem se uvnitř nachladil, je knihovna v Las Vegas. Je známo, že Američani používají klimatizaci všude. Tím spíše, když je to v poušti. Zima mě dokonce přinutila zaběhnout si do auta pro svetr a ponožky. Další „skvělá" služba knihovny je funkce: homework help. Součástí služby je i online chat s tutorem, když si rodina studenta neví s úlohou rady, nebo když si nemůže dovolit zaplatit doučování svého potomka.

A teď, když jsme nakousli, jaké služby americké knihovny nabízejí, řekněme o nich i něco více. V amerických knihovnách jsou velice rozšířené různé digitální galerie. Jako příklad nám poslouží NYPL (New York Public Library), která se skládá ze třech poboček. Na domovské stránce mají zpřístupněnou digitální knihovnu pohlednic starého New Yorku. Tak jsem si mohl vyhledat pohlednici z interiéru jedné z NY knihoven.

Americké knihovny jsou dle mého názoru velice příjemné a hlavně zajímavé. Ať už navštívíte knihovnu jakoukoli, vždy Vás uvnitř něco zaujme. Palmy s jezírkem nebo jen zvláštně utvořená patra knihovny, vypadající jak spirála a končící až kdesi v oblacích. Někdy můžete jen sedět a čerpat atmosféru lidí, kteří do knihovny přišli. Příjemným zjištěním pro mě bylo, že knihovna je i v té nejmenší vesničce kdesi v lese. Například na ostrově Kauai na Hawaii, kde se stal architektonickou předlouhou knihovny typický čínský dům.


Knihovna na ostrově Kauai na Havaji

A úplně na závěr ještě jeden bonbónek. V knihovnách v Americe lze nalézt opravdu vše. Mám na mysli knihovnu v Provincetownu ve státě Massachusetts, kde mají v interiéru knihovny dokonce loď.

Použité zdroje

http://www.ala.org/

http://www.publiclibraries.com/

http://www.washoe.lib.nv.us/

http://www.librarieshawaii.org/

http://www.santacruzpl.org/

http://maps.google.com/maps?q=Reno,+NV,+USA&sa=X&oi=map&ct=title

http://maps.google.com/maps?q=38+Main+St,+Salisbury,+CT+06068,+USA&sa=X&oi=map&ct=title

http://www.librarycompany.org/

http://www.lapl.org/

http://www.lvccld.org/

http://www.nypl.org/hours/?Trg=4&b=mn

http://digitalgallery.nypl.org/nypldigital/explore/dgexplore.cfm

http://www.librarieshawaii.org/locations/kauai/princeville.htm

http://www.ptownlib.com/

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback