Podzimní informační dny: První informace o konferenci Infodays

Na začátku listopadu proběhne v České republice jedinečná konference pro oblast informačních studií a knihovnictví s mezinárodní účastí. Připravuje se ve spolupráci KISK a ÚISK třídenní bohatý program zajímavý pro studenty oboru i zástupce odborné veřejnosti, především se zájmem o kurikulum oboru.

Již několik týdnů připravuje projekt ERNIE obsah i formu konference Infodays, která se uskuteční ve dnech 5. – 7. Listopadu 2014 v pražském HUB na Smíchově, cca 10 minut pěšky od Metra Anděl. Variabilní prostory tohoto místa budou využity plnou formou, protože každý ze tří připravovaných dnů bude mít zcela jiný obsah i formu, ale také jinou hlavní cílovou skupinu. I z toho důvodu bude po spuštění zatím připravovaného webu umožněna registrace na jednotlivé dny.

První den konference bude představovat jediný skutečně konferenční den zaměřený na kurikula oboru informační studia a knihovnictví (ISK). Díky účasti přednášejících z České republiky i zahraničí bude možné srovnat odlišnosti v pojetí i pozici českého ISK v mezinárodním měřítku. Pro zahraniční pohledy byli získáni přední experti v oboru:

-          Barbara Moran (USA): Profesorka Moran ze School of Information and Library Science, University of North Carolina at Chapel Hill byla v předchozím ročním období předsedkyní akreditační komise ALA, sama se specializuje na HR management, akademické knihovny, organizační změny a management informačních institucí.

-          Michael Seadle (Německo): Profesor Seadle, děkan Filozofické fakulty a ředitel Berlin School of Library and Information Science na Humboldtově univerzitě v Berlíně, se zaměřuje především na obsah digitálních knihoven, problematiku dlouhodobého uchovávání dokumentů a autorské právo, realizuje výzkumy v knihovnách s využitím technik kulturní antropologie.

-          Lyn Robinson (Velká Británie): Doktorka Robinson z Ústavu počítačové vědy na School of Informatics, City University London, je programovou ředitelkou pro obor informační studia a knihovnictví a počítačová věda a také proděkankou pro mezinárodní vztahy. Spolu se svým kolegou, prof. Davidem Bawdenem, napsala uznávanou knihu Úvod do informační vědy. Ve vlastní specializaci se zaměřuje na doménovou analýzu a smíšené metody pro porozumění komunikace, informaci mezi tvůrcem a uživatelem, informační chování, zdravotní informace a informace v umění.

Druhý den konference Infodays již bude méně cílený na odbornou veřejnost, i když i ta je vítána, a více na studenty oboru ISK, protože jeho cílem bude seznámení s trhem komerčních řešení mezi knihovnickými softwary, a to výhradně systémy určenými pro správu základní knihovní agendy. Zároveň bude studentům představen další směr jejich případného dalšího profesního působení, kterým firmy zabezpečující softwarovou podporu rozhodně jsou. Pozvání k prezentacím přijal Ústav výpočetní techniky Univerzity Karlovy v Praze, jako distributor izraelského systému Aleph, dlouhodobě na trhu působící společnost KP-SYS, Lanius, Cosmotron, SVOP (Slovenská republika) a nově se prosazující společnost Anterix (systém Obecní knihovna).

Třetí den konference bude zcela věnován profesnímu uplatnění absolventů oboru informačních studií a knihovnictví. Dopolední přednášky budou zasvěceny tématu vyhledávání budoucího zaměstnavatele a přípravy na první kontakt s ním. Přednášky HR specialisty budou věnovány sestavení životopisu a přípravě na přijímací pohovor. Studenti se od zkušeného profesionálního personalisty dozvědí tipy a triky pro přípravu takového životopisu, jehož forma i obsah mají co největší šanci zaujmout potenciálního zaměstnavatele, i doporučení týkající se samotného projevu u přijímacího pohovoru. Dopolední blok bude zakončen přehlídkou módní stylistky, která studentům nabídne inspiraci v podobě atraktivního business outfitu.

V rámci odpoledního programu vystoupí úspěšní absolventi ÚISK FF UK i KISK FF MU a podělí se v krátkých vstupech se svými „studenty-následovníky“ o zkušenosti při hledání pracovního uplatnění a prvními krůčky při budování profesní kariéry. V rámci programu vystoupí zástupci ze širokého spektra možného uplatnění našich absolventů: od komerčních firem, přes státní správu až po vedení knihoven. Prostor bude samozřejmě i pro konkrétní dotazy z publika.

Přestože konference se ještě v rámci příprav mírně formuje, již nyní je možné konstatovat, že účast na ní bude přínosná jak pro zástupce vyučujících v oboru ISK, tak pro jeho studenty a zástupce odborné veřejnosti. Věříme, že se formát osvědčí a bude opakován se vzpomínkou na v tu dobu již ukončený projekt ERNIE, který dal kvalitní impulz k vzniku tradice Infodays.

 Zdroj titulního obrázku: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fd/Shelves_of_Language_B...

Projekt byl vytvořen v rámci projektu ERNIE, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0014.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2014

Skvělý nápad! Těším se... Bohužel termín je zvolen dosti neštastně vzhledem k pracovního veletrhu JobChallenge, který se bude konat 5.listopadu v Brně :-(

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 8. 2014

Myslím, že pokud jste student či čerstvý absolvent (usuzuji tak z plánované účasti na Job Challenge), tak pro Vs tejně budou zajímavější 2. a 3. den konference, tj. 6. a 7. listopadu. Bohužel, v nabitém kalendáři odborných kknihovnických akcí je velmi těžké najít termín, který by vyhovoval všem. Těšíme se na Vás. Za organizační tým, Hanka Landová, ÚISK FF UK

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2014

Pořád tam ještě zbývají dva další dny ;)

Obrázek uživatele karelmatejka

Listopad je jako stvořený pro revoluci, inforevoluci! Nechám se překvapit :-)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback