Pohádka je, co dávno kdysi (Pohádkoterapie na BiblioHelpu)

18. 3. 2010
bývalo a dnes ze sna visí
jak motouzek a zbytek pout
jež lze a nelze rozetnout.

My jsme ale ťali - do živého, do krásného, do bolestného i do hřejivého. Do POHÁDKY - do příběhů, postav, dějů, osudů, fantazie a vztahů, které mohou pomoci ulehčit a ulevit (nejenom) dětským bolístkám a trápením:

A třeba i čas jinak káže
ten, kdo je moudrý, nerozváže
provázek, jenž nás s dětstvím spíná,
a stará pouta neroztíná.

(Jan Skácel)

Smyslem pohádkoterapie je ovšem snaha zbavit se „pout" - všeho toho, co děti svazuje, co jim brání v radosti, co je děsí i (po)bolívá.

Jak na to?

Zastavte se na webu BiblioHelp u nové sekce knih: POHÁDKOTERAPIE!

Co tam najdete?

  • dílčí problémové oblasti (strachy, nemoci, sourozenecké vztahy, zlozvyky, ...)
  • jejich knižní = doslova pohádkové pokrytí
  • a BONUS navíc: každý záznam knihy kromě „běžného popisu" obsahuje i metodický návod ke knize - „JAK PRACOVAT S KNIHOU".

Slovem a obrazem třeba i zde:

 

Jak vyplývá i z prezentace, knihy můžete vyhledávat také podle věku dítěte (předškolní věk, mladší školní věk, starší školní věk) a ani tentokrát se jejich výběr neobešel bez odborných konzultací.

Podíváme se na to ještě jednou:

  • Jak vypadá např. záznam knihy Ošklivé káčátko v podání pohádkoterapie?
  • Takto: Ošklivé káčátko (Hans Christian Andersen)

Už je to tak. Pohádky jsme pro vás rozložili na "atomy". Seskládat si je už musíte sami - vřele doporučujeme dle "obrazu srdce svého"!

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

9 komentářů

Obrázek uživatele Petr Škyřík

Na sekci Pohádkoterapie se podílelo více lidí, ale největší zásluhy patří EDITĚ VALIŠOVÉ. Je neuvěřitelné, s jakým nasazením, trpělivostí a odhodláním dokáže věci dotahovat. Díky ti!

Doufám, že tato sekce najde svoje uplatnění a bude jen růst a vzkvétat.

Obrázek uživatele admin
Anonym
18. 3. 2010

Skvělé! To vám muselo dát neuvěřitelně práce. Vybrat témata, oslovit odborníky, najít ukázky, vytvořit metodiku, ... Ale chybí vám dobrý marketing. Knihovny spíše budou podporovat akci Čtěte dětem 20 minut!, která je jen prázdným výkřikem, marketingovým zviditelněním pro paní ředitelku, akce bez obsahu (vlastně celý obsah je zde http://www.celeceskoctedetem.cz/cz/menu/13/zlate-tituly/)

Nechcete přijít s myšlenkou Čtěte dětem 25 minut denně? :) Osobnosti vás budou milovat (podporovat četbu dětí je IN - nezaleží na tom jak a proč, hlavně že se točí spoty, média o vás mluví), knihovny se zapojí (vystaví odkaz na stránkách), všichni budou spokojení. 

Obrázek uživatele EVa
18. 3. 2010

a žít budou šťastně až do smrti  (druhý odstavec mi zní taky trochu jako pohádka...).

Ale vážně: s propagací obsahu Pohádkoterapie, jak je vidět, teprve začínáme, takže snad o nás ještě uslyšíte - a doufejme, že nejen z knihovnických řad, cílových skupin je více.

Obrázek uživatele Lotyna

Když jsem poprvé uviděla slidy o "pohádkoterapii", řekla jsem si "SUPER, DALŠÍ SKVĚLÁ VĚC"...

...ale pak jsem se nad tím zamyslela trochu hloubš a uvědomila jsem si, že je to v podstatě HROZNÁ věc. Pohádky nás totiž občas nabádají k takovému tomu: "Neboj, vše se v dobře obrátí, protože to tak má být, protože dobro zvítezí nad zlem..." a podobné kváky...

Jo, jsem skeptik. NEMÁM RÁDA POHÁDKY. A teď příjde velké přiznání: NELÍBIL SE MI ANI AVATAR... protože dobře končí... a protože podle mě neexistují hrdinové, kteří by mohli spasit svět... vlastně, podle mě hrdinové neexistují vůbec.

A děti by se měli od malička spíše učit, že když nebudou nic dělat, tak se žádný happyend nekoná...a že se dokonce mnohdy mohou třeba i snažit sebevíc a stejně se happyend nekoná.

Ale ještě jednu věc by se měli učit - že i když se nekoná happyend, tak to není žádná tragedie. V životě jsme hold jednou nahoře a jednou dole a to že jsme chvílu dole nám může dát tolik zkušeností jak nic jiného...

NA DRUHOU STRANU

Musím ale uznat, že Editčina Pohádkoterapie je jiná. Nejsou tam totiž ty pohádky, které by jely podle toho prvoplánovýho protokolu - ošklivá chudá holka potkala kouzelnou vílu a ta za ni mávnutím kouzelného proutku všechno vyřešila - pak přišla nějaká ta svatba (s pokud možno krásným a bohatým princem) - a žili spolu šťastně až do smrti.

V této pohádkoterapii jsou totiž spíš různé příběhy pro děti a povídky ze zvířecí říše (něco jako novodobé bajky), které nesou nějaké ponaučení ale nevedou k najivitě.

Takže až na Popelku (která by se ještě dala snést, protože v pohádkoterapii se zaměřuje hlavně na sourozenecké vztahy) a Šípkovou růženku, si myslím, že to doopravdy skvělá věc je :-)

A ještě jeden rozměr pohádkoterapie bych chtěla vypíchnout - pohádky které se čtou dětem jen tak, na zvednutí nálady, když jsou třeba nemocné. Máma nám vždycky četla, když jsme se potily. To bylo vždycky strašný peklo a bylo potřeba aby nám čas rychle ubíhal. Nejvíc se osvědčily pohádky vtipné a zábavné. Doporučuju:

  • Devatero pohádek od Karla Čapka
  • jakékoliv ("popletené") pohádky od Josefa Lady
Obrázek uživatele Emily
19. 3. 2010

<p>
Pokud o něčem nepochybuju (takových věcí je fakt málo), tak je to biblioterapie. Nevím, jestli můžou knihy (nebo vůbec něco) přímo léčit, ale každopádně pomáhají pochopit, navést, rozhodnout apod. Pohádky i dětské duše jsou navíc zvláštní kategorie. Zcela klasickým pohádkám nefandím, ale když poprvé zemřel blízký člověk, (náhodou) jsem četla pohádku od Prevérta o tom, že
</p>
<p>
&quot;<em>když se ve vesnici rozezněly bubny a hudba, odebraly se antilopy k večeři a už na ni dál nečekaly. Byly smutné. Žádná nic neřekla. Ale všechny byly smutné. Protože právě pochopily, že už se nikdy nevrátí</em>&quot;.
</p>
<p>
P.S 1. kámošku antilopu vesničani sežraly. 2. necituju přesně, vybavuju si text, který jsem už více jak 13 let neviděla, protože mi tehdy pomohl pochopit &quot;nevratnost&quot; odchodů a jak důležité je obejmout toho, kdo se vrátil (třeba z procházky nebo práce ... jaký je ten fakt štěstí). 
</p>
<p>
P.P.S Pokud má nějaký projekt pro mne osobně opravdu smysl, je to Bibliohelp. A pohádkoterapie je takové <i>malé milé cosi  </i>a kdybych byla Editkou, tak si každý den říkám, že někomu malému dnes určitě pomohla, aby mu bylo (třeba aspoň trochu) milo. Musí to být krásný pocit. 
</p>

Obrázek uživatele Audioknihy.net

Teď si teda nejsem jistá, jestli myslíme to samé, ale není autorem náhodou Dušan Taragel? 

Jinak "Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče" vyšly také jako audiokniha, která byla dokonce náležitě oceněna.

Obrázek uživatele EVa
19. 3. 2010

Nejspíš je a došlo k chybě, ale už je to opraveno. O audioknize víme a odkazujeme ze záznamu na ni . Díky za upozornění - a kdyby ještě něco, cokoliv, stačí napsat na bibliohelp(zavináč)gmail.com.

Obrázek uživatele connie
28. 3. 2010
dětem naprosto nerozumím 
Obrázek uživatele admin
Anonym
24. 3. 2010

Jakožto autorka práce terapie pohádkou (pohádkoterapie) musím reagovat na příspěvky, které se tady k terapii pohádkou vážou.  Myslím si že terapie pohádkou je novou možností jak pomáhat dětem ve svízelných situacích. Terapie pohádkou je zaměřená na děti, které se potýkají s každodenními problémy (návštěva zubaře,rozvod rodičů atd.). K tomu aby terapie "dobře zapůsobila" musí být zvoleny správné pohádky. Nemůžeme vzít jakoukoliv pohádku a vydávat ji za "terapeutickou." Terapeutické pohádky mají své specifika, která díky tomu pomáhají dítěti.

Někdo tady píše že pohádky ukazují všechno "růžové" a to se s realitou nedá srovnávat. Jenže terapeutické pohádky jsou šité na míru tedy jedna pohádka jeden problém.

Předtím než odsoudíme něco, co je teprve "v plenkách" měli bychom se o té problematice něco dovědět.  Velice si však cením názorů, které tady jsou protože mi to pomohou rozšířit další obzory při vývoji a psaní o této problematice.

Z osobní zkušenosti musím říct že v Polsku se tomuto tématu hodně věnují a také ho propagují.

Záleží na nás knihovnících aj. jak k tomu budeme přístupovat (zdali jako novou možnost v navázaní kontaktu s dětským uživatelem, nebo jako práci, která nás bude obtěžovat.)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback