Povšimnutý fenomén kolem knih...

1. 12. 2009
Nová anketice banketice na mém blogu mě inspirovala k zamyšlení ohledně jistého fenoménu, který je prozatím málo prozkoumaný, což je podle mého názoru velká škoda. Jde o...

ČICHÁNÍ KE KNIHÁM

Kdo se přizná, že to také dělá? Proč kdo čichá ke knihám? Jak moc k nim čicháte, když tedy čicháte? Co vám to dává? Čím je ono ňochání způsobeno?

Já ke knihám čichám. Knihu uchopím, přiblížím co nejblíže nosu, listy vezmu do pravé ruky a pomalu po nich palcem zklouzávám směrem doprava, přičemž se jednotlivé listy řítí doleva a na můj nos dopadá (bez menší námahy a potřeby vůňoždímače) něco, co se line z knihy.
Poznámka: dělám to opravdu opatrně, knihu to nijak neničí!

Díky tomuto lze spolehlivě určit, jak je například kniha stará, očtená, měl-li ji kuřák a pozorný ňuchatel je schopen zjistit mnohem a mnohem více - žánr, typ papíru, nakladatelství...! A tomuto by možná stálo za to věnovat nějaký výzkum nebo tak něco v tomto přibližném zkoumacím smyslu. Kolik lze z knihy dostat informací jiným než zrakovým smyslem - v tomto případě ňuchem.

Jsem na tom tak závislá, že mnohdy musím přerušit četbu jenom proto, abych mohla knihu očichat. Poté pokračuji dále ve čtení, dokud mě zase nepopadne čuchavé nutkání. Že by to možná mohl být problém mě napadlo ve chvíli, kdy jsem byla v knihovně a uviděla jsem tam knihu (což je jistě velmi podivný úkaz) - nicméně jsem ji hned vzala a prostě bez okolků čichala výše popsaným způsobem...
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Tonda
1. 12. 2009

Možná tě to zklame, možná potěší, ale "čichání" ke knihám prozkoumané je. I když v trochu jiném smyslu, než o čem píšeš ty. Shodou okolností mě minulý týden zaujal odkaz na článek, který se věnoval analyzování zachovalosti knih právě pomocí jejich "vůně/smradu" (má čeština nějaký neutrální výraz pro čichový vjem?). Jak moc je ta metoda spolehlivá netuším, ale každopádně je to zajímavé řešení :-)

Článků o této technologii jsem nakonec našel víc - jeden třeba na Channel4 nebo AndhraNews.

Obrázek uživatele Peter Kahoun
Mně přijde, že Jesisem mluví o trochu jiném čichání, a to takovém, jehož předmětem není zhodnotit zachovalost knihy... jako spíš vytvořit si nějaký postoj ke knize. Nebo přinejmenším tak to mám já :-). Občas se člověk nestačí divit, jaké knihy dnes lezou z tiskáren. Jaké? Nečichatelné...
Obrázek uživatele admin
Anonym
3. 9. 2012
Záleží na knize. Třeba paperbacky Black Library, které u nás tiskne Printo jsou vcelku čichatelné a za sebe si troufám tvrdit že lehce voní dřevem a tiskařským inkoustem. Nejsem sice profesionální knihočich jako Jesisem ale vůni knihy ještě poznám. Je ale fakt, že knihy na voskovaném papíru mi zrovna nevoněj.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback