Právo na...

7. 3. 2013
editorial

Nedávno jsem si vzpomněla na knihu Jako román, kterou jsem četla asi před dvěma roky. Je to kniha, která především nabádá k takovému čtení literatury, které je přirozené, nenucené, zábavné. A tak mě v té souvislosti napadlo, že bychom se všemi změnami, které na Inflow plánujeme, mohli také sestavit nový kodex čtenáře -  jistě, je důležité vědět, jak by se měl chovat bloger, jaký obsah by se měl objevovat v jednotlivých rubrikách a zda hrozí nějaké sankce, pokud smluvené porušíme. Ale po přečtení Pennacovy knihy jsem začala přemýšlet nad tím, jestli není důležitější, aby znal čtenář především svá nezadatelná práva, na která má nárok za jakýchkoli situací. Tak uvažte například:

 

  • Právo nečíst (jistě, odvážné právo udělené čtenáři, ale nebála bych se ho přiznat, stejně jej všichni více či méně často užíváme)
  • Právo přeskakovat stránky (v případě elektronického periodika ho můžeme nazývat třeba "právo přeskakovat odstavce" či "právo skenovat zajímavé části textu")
  • Právo článek nedočíst
  • Právo číst článek znovu
  • Právo číst cokoli
  • Právo číst kdekoli (třeba i na svých mobilních telefonech, tabletech a čtečkách)
  • Právo číst nahlas
  • Právo mlčet

 

Napadají vás i další práva, která by měl čtenář Inflow mít? Ať vás napadne cokoli, budu ráda, pokud se o své myšlenky podělíte. Pokud ale nesouhlasíte a raději byste zachovali kodex původní, dejte vědět také.

K březnovému číslu bych chtěla připojit především vaše Právo vidět jako první http://cl.ly/NKKZ

Slavnostní odhalení na pompézní party jsme zvažovali poměrně dlouho, pak jsme ale uvážili všechna pro a proti a řekli si, že když vám návrh nového Inflow ukážeme už teď, eliminujeme případné infarkty - ze samého nadšení i úleku - a navíc budete mít možnost napsat nám své názory a ovlivnit tak konečnou podobu Inflow ještě dřív, než bude úplně "dopečené". Pište nám, připomínkujte, komentujte - ať je nové Inflow takové, jaké ho chceme mít.

Srdečně,

Gabriela Šimková

 

Štítky: editorial
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Jiří Stodola

Jsem Jackův úplný nedostatek překvapení.

Nádhera. Formulována jsou práva, která z logiky věci nikoho nenapadlo někomu upírat. Revoluční je snad jen právo číst cokoliv, toto právo si troufám upírat například svým dětem a rád bych je upřel i veřejnosti (zkrátka a dobře jsem pro kvalifikovanou cenzuru). Právo mlčet nikomu neupírám, rád bych ale pro jisté lidi zavedl povinnost mlčet.

 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback