Předčítač

9. 6. 2009

Autor titulu: Bernard Schlink

Žánr: současná lit.

Popis knihy:

Představte si, že jste studen práv a účastníte se procesu s několika obžalovanými. Jsou souzeni za zločiny spáchané za 2. světové války - konkrétně jsou to ženy - dozorkyně z koncentračního tábora. Všichni mají jasno - tvrdě osoudit. Jenže co když jednu z těch žen znáte? Co když jste s ní měli milostný poměr a netušili jste nic o její minulosti? Co když vám v té době bylo 15 a byli jste skutečně zamilovaní?

 Předčítač je kniha (mimo jiné) o tom:

  • jak vás jedno léto může ovlivnit na celý zbytek života
  • jak se vyrovnat s cizí vinou
  • jak se vyrovnat se svými výčitkami
  • kolik otázek stále nejsme schopni uspokojivě odpovědět
  • co vše je člověk ochoten podstoupit, aby zakryl svůj nedostatek
  • odsouzení a pochopení

"Chtěl jsem Hannin zločin zároveň chápat i odsoudit. Ale na to byl příliš hrozný. Kdybych se jen pokusil o pochopení, měl bych pocit, že už ho neodsuzuji tak, jak si zasluhoval. Když ho ale odsuzuji tak, jak si zaslouží, potom už nezbude prostor pro jeho pochopení. Já ale chtěl Hannu i pochopit, nepochopit by totiž znamenalo znovu ji zradit. Nikdy jsem se s tím nevyrovnal. Chtěl jsem se otevřít obojímu: pochopení i odsouzení. Ale obojí nešlo."

Proč Předčítače raději číst než vidět - prvně číst než vidět - vidět, ale pak přečíst?

Protože je to velmi silný příběh, který otevírá dlouhou řadu otázek a je škoda jim věnovat pouze dvě hodiny při sledování filmu (ačkoliv je velmi dobrý).

Úryvek z knihy:

"Proč mě tak rozesmutňují vzpomínky na tehdejší dobu? Je to touha po starém štěstí - v následujících týdnech, kdy jsem dřel jak blázen, zvládl ročník a miloval se s ní, jsem šťasten byl -, jako by šlo o jedinou věc na tomto světě? Je to tušení, co přijde potom a potom že jen vyšlo najevo, co bylo již tehdy?

Proč? Proč se nám to, co bylo hezké, při zpětném pohledu kazí jen proto, že skrývalo i nepěkné pravdy? Proč se nám hatí vzpomínky na šťastná léta manželství, sotvaže se ukáže, že po celá ta léta udržoval partner ještě jiný poměr? Proč není možné být v takové situaci šťastný? Tehdy to však štěstí bylo! Vzpomínka občas zapírá štěstí jenom proto, že konec byl bolestivý. Protože štěstí je teprve tehdy skutečné, když trvá věčněě? Protože bolestivě může končit, jenom co bolí nevědomky a nepoznaně? Co to ale je nevědmá a nepoznaná bolest?"

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2020
Anda bisa mencari bisnis makanan secara online sebagai peluang bisnis kecil anda. bagaimana bisnis modal kecil makanan dan usaha kecil-kecilan yang bisa untung. Kami menjual dimsum murah di cirebon

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback