Predikce videotrendů v blízké budoucnosti

28. 11. 2013
Ve čtvrtek 7. listopadu proběhla v rámci Bloku Expertů přednáška Davida Spáčila, profesionálního tvůrce krátkých filmů a online videí, jehož poslední projekt Videoflot si klade za úkol propojit profesionální videotvůrce a zákazníky poptávající video. David se s námi podělil o svůj pohled na budoucnost videa. Pokud se jeho vize splní, čeká nás život v cyberpunku v zajetí technologií za kratší dobu, než jsme si mysleli. Obsah své přednášky označil David Spáčil jako techno-socio-právní guláš. Hlavní ingrediencí ale byla videa, která ilustrovala snad všechny oblasti, kterým se přednášející věnoval.

Záznam live bloggingu najdete jako obvykle v Blogu z bloku.

Prezentaci k přednášce najdete na Slideshare KISKu.

David Spáčil - Predikce videotrendů v blízké budoucnosti from KISK on Vimeo.

Žijeme v cyberpunku

Pointu, nakolik bude naše životy ovlivňovat technologie, si přednášející nenechal na konec, ale prozradil ji hned na začátku. Prý žijeme v cyberpunku už nyní. Vizionářsky se o naší nyní již blízké, ale tehdy ještě vzdálené, budoucnosti vyjádřil Neal Stephenson v sci-fi knize Sníh (Snow Crash). V roce 1992 předpověděl 3D tisk, ale také dnes již pomalu hrozící všudypřítomnost video reklamy.

 Trendy ve video obsahu podpořené statistickými daty shrnuje následující animace:

 

Svět videa změnil server YouTube. První video na něj bylo nahráno 14. 2. 2005 a za necelých devět let se výrazně změnil způsob, jakým lidé video obsah vnímají. Už to není jen konzumace reklamy a celovečerní filmy, ale jeden ze způsobů komunikace, na který během posledních let přistoupila dokonce i generace našich rodičů. Člověk je vizuální tvor a předávat informace formou videa je rychlé a efektivní.

O augmeted reality se mluví již dlouho, ale nyní jsme díky Google Glass velmi blízko jejímu skutečnému rozšíření.

 

Vystavujeme se tak ale dalšímu problému, který budeme muset v souvislosti s videem v budoucnu řešit. Otázka soukromí bude s masovým rozšířením Google Glass a skutečností, že člověk může být kdykoliv a kdekoliv nevědomky natáčen, velmi naléhavá. 

Virtuální realita na dosah

Stále dostupnější také bude interaktivní video. Již dnes existují poměrně levné technologie, které umožňují různými způsoby snímat polohy těla.

Leap motion je malá krabička, která umožní ovládat počítač bez dotyku za pouhých 600 Kč. Podstatné je, že se jedná o otevřenou platformu, mohou tedy vznikat další a další aplikace využívající ovládání tímto zařízením a z leap motion se tedy může rychle stát vedle klávesnice a myši jeden z běžných způsobů ovládání počítače.

 

Další zajímavou technologií je MYO od firmy Thalmic labs. Jedná se o náramek, který snímá napětí ve svalech zápěstí. Tato technologie může například zásadně zjednodušit postprodukci videa, ale i další oblasti ovládání počítače.

 

Dalším trendem, který může výrazně ovlivnit efektivitu práce na počítači, jsou velké dotykové obrazovky tvořící například celou pracovní plochu stolu.

 

Postprodukce videa v reálném čase a pro každého

Vznik videa se skládá z preprodukce (přípravy videa) při které se tvoří koncept, scénář, storyboard. Dalším krokem je produkce, nebo práce na place (s herci). Závěrečnou část prací tvoří postprodukce, při které se video stříhá, ozvučuje a finalizuje.

Moderní technologie mění pohled na postprodukci. Některé dříve nemyslitelné věci bude možné dělat v reálném čase.

 

Úpravy, které dříve vyžadovaly značné zkušenosti s ovládáním složitých programů, budou moci dělat amatéři díky intuitivním nástrojům. Ty budou využívat výše představené technologie na ovládání počítače pohybem.

Video kam se podíváš

Vzrůstající dostupnost nových technologií zásadně ovlivní využívání videa. V první řadě to bude bohužel opět reklama, která se na nás bude valit ze všech stran. Průhledné a ohebné displeje přinesou video na nálepkách v MHD, na oblečení, na kelímcích od nápojů a mnoha předmětech denní potřeby.

Stále dostupnější nanoprojektory pro změnu umožňují vytvářet virtuální ovládací prvky. Miniaturní krabička nám promítne klávesnici i obrazovku a z mobilního telefonu je rázem plnohodnotné pracovní PC kdykoliv a kdekoliv.

 

Demokratizace videa – profi natáčení pro každého

Miniaturizace technologií mění způsob, jakým se pořizují záznamy. Tam, kde byl dříve potřeba reportážní fotograf s profesionálním vybavením, stačí dnes chikágskému vydání novin Sun-Times novinář s iPhone. V následujícím outdoor videu jsou využity filmařské techniky, které dříve vyžadovaly štáb s množstvím techniky. Dnes stačí jeden člověk a vybavení unese na zádech ve větším batohu.

Morocco 2010 - trailer from havran on Vimeo.

 

Škálu běžně realizovatelných filmových postupů dramaticky rozšiřují qadroptéry, hexaptéry a oktoptéry. Vrtulníčky, které mohou být ze země ovládány a v pohodě unesou stále se zmenšující výkonné kamery.

 

Ovládání těchto nových zařízení je stále dost složité a nezvládne jej úplný laik. Vývoj jde ale dopředu i v tomto směru. Nové vrtulníčky už jsou vybaveny softwarem, který sám zjistí sílu větru, a ovládáte je jen pohyby rukou.

 

Lidé krok za technologií

Tvorba videa je dnes dostupná téměř každému, vznikají kvanta poloprofesionálních snímků, kvalita je však tristní. Většina videa obsahu je balast. Dobré video totiž stále tvoří příběh, ne přehlídka efektů.

Nové technologie, distribuční kanály a platformy nastupují velmi rychle a lidé nejsou schopni se adaptovat. Jejich představy a očekávání jsou krok zpátky za technologickým vývojem.  Stejně tak související legislativa, která musí pomocí zákonů z minulého století regulovat kompletně odlišnou realitu dnešní doby.

Jak tedy bude vypadat budoucnost videa?

Technologie budou masově dostupné, konzumace i tvorba videa se začne prolínat s dalšími technologiemi. Video bude součástí všeho, bude interaktivní a jen těžko oddělitelné od dalších technologií.

Největší revoluce se ale i nadále bude odehrávat v hlavách lidí.

 Zdroj titulního obrázku: http://www.babelguide.com/case-studies/david-spacil-from-studying-camels...

Fotogalerie

Štítky: doporučené, video
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback