Katalog Carmen - český OPAC 2.0

Zpráva ze semináře „Představení nového katalogu systému Clavius, katalogu Carmen OPAC 2.0.“ uskutečněného 21. června 2011 v Národní knihovně České republiky v Praze zaměřeného na představení a seznámení s novým katalogem systému Clavius. Cílem semináře bylo představit účastníkům nový modul firmy LANius s.r.o., katalog Carmen OPAC 2.0. Jedná se o katalog, který respektuje prvky webu 2.0 a uživatelům nabízí nové možnosti, funkce a služby. Atraktivní design pobízí uživatele, aby se aktivně podíleli na tvorbě obsahu a sdíleli své názory na dokumenty. Přínosné byly i zkušenosti knihovníků z knihoven, kde je již katalog Carmen OPAC 2.0 v provozu.

Představení nového katalogu Carmen OPAC 2.0 - Ing. Jiří Šilha

Seminář zahájil Jiří Šilha předvedením nového katalogu firmy LANius, Carmen OPAC 2.0, který rozšiřuje řadu modulů knihovního systému Clavius.


Vývoj modulu byl zahájen počátkem roku 2009 a tým společnosti LANius se při jeho vývoji inspiroval katalogy v zahraničí (Aquabrowser, Axiell Arena, Beluga, Library Thing), ale i doma (Bibtips, Projekt www.knihovna4u.cz).

Základní vlastností nového katalogu Carmen je například nový způsob zadávání hledaného textu do jedné řádky bez nutnosti určení druhu hledaného údaje (styl Google). Náročnější uživatel má samozřejmě možnost nastavit si vyhledávání rozšířené. Výsledky jsou řazeny dle relevance, podle toho, ve kterých polích byl text nalezen a v přehledu vyhledávaných výsledků jsou viditelné obálky knih i další údaje o dokumentu.

V novém katalogu je též propojení na externí katalogy a různé další služby pro komunity čtenářů a uživatelů. Uživatelům je k dispozici také „Mrak" hledaných slov jako inspirace pro hledání.

Jednou z důležitých částí nového katalogu jsou i „Fasety", což je vlastně možnost dělit výsledky hledání ještě dál dle různých možností, které je možno různě kombinovat.

  • př. Zadám dotaz letadla a výsledky pak mohu díky fasetám ještě zužovat, dle roku vydání, autora, dalších předmětových hesel apod.

Jiří Šilha neopomněl ani technické vlastnosti katalogu. Programovacím jazykem je JAVA, aplikační server Apache Tomcat, vyhledávací stroj Lucene a indexačním nástrojem je SOLR. Nový katalog Carmen lze provozovat na Windows i LINUX s běžnými požadavky na hardware serveru a nulovými náklady na licence SW u LINUXu.

Katalog Carmen je kompatibilní jen se systémem Clavius SQL a je plně podporován pouze v moderních prohlížečích (Internet Explorer 8, FireFox 3.x, Chrome, ...).

Katalog je také již částečně optimalizován pro slepecké čtečky (bliend-friendly) a na dalším vývoji pro ně firma spolupracuje s odbornými institucemi pro nevidomé.

Design katalogu Carmen je v moderním webovém rozhraní a na výběr je z několika barevných šablon (skinů) - bílá, červená, modrá, zelená a zlatá. Kompletní podpora nastavení designu (barvy, fonty, zarovnání, ...) formou CSS stylů.

Novinkou je také výrazná prezentace novinek dokumentů formou virtuální poličky v horní liště katalogu.

Jiří Šilha představil také volitelné doplňky katalogu Carmen, kterými jsou Lemmatizátor a Z39.50 klient.

Lemmatizátor je nástroj, který dovoluje najít uživateli hledaný název dokumentu i v případě, že hledající použije slova v jiném pádu, času či obecně v jiném tvaru. Použita je technologie a slovník základů slov od společnosti LINGEA.

  • př. Zadáním tvaru „srnců" lemmatizátor vyhledá všechny požadované tvary slova „srnec, srnců, srnci,...".

Z39.50 klient dovoluje následné dohledání záznamů z jiných zdrojů (katalogů po síti internet) a seznam těchto výsledků pak uživateli nabízí jako alternativu.

Katalog Carmen má mnoho nových služeb pro přihlášené uživatele. Čtenářské konto umožňuje v seznamu výpůjček například prolongaci nebo možnost změny osobních údajů čtenáře. Uživatel má také nově možnost hodnotit dokumenty formou hvězdiček, vytvářet tzv. uživatelské recenze (slovní hodnocení dokumentů) a jejich celorepublikové sdílení, stejně jako hodnotit tyto uživatelské recenze dokumentů formou oblíbené/neoblíbené.

Uživatel si také může uložit jím zvolený design (barvy, panely) a přednastavit typ hledání, který mu vyhovuje, tak aby se mu po přihlášení vždy objevil.

Čtenář má možnost vytvářet tzv. „osobní poličky dokumentů", což je jakýsi košík s možností jednoúrovňového řazení. Jednou z dalších novinek určených pro pohodlí uživatele je také sledování novinek a specifických dotazů pomocí RSS kanálů.

Pokud čtenář v katalogu knihovny požadovaný dokument nenajde, může zadat výzvu pro jeho nákup do knihovny.

Samotný katalogizační záznam každého dokumentu má také řadu nových možností. Kromě klasického katalogizačního lístku nabízí možnost již vygenerované bibliografické citace záznamu odpovídající doporučené normě ČSN ISO 690. A na záložce Ostatní linky jsou k dispozici odkazy, kde jsou další zdroje informací o vybraném dokumentu (Aukro, internetové obchody knih, katalogy JIB, SKAT, Souborný katalog ČR, katalog NK ČR, ...). Nově je tam také ikona Google, pod kterou se zobrazí další podrobnosti o knize prostřednictvím služby Vyhledávání knih Google.

Soudím, že katalog Carmen OPAC 2.0 má všechny vlastnosti moderního webu 2.0 a má nakročeno správným směrem k webu 3.0.

Zkušenosti některých knihoven

Městská knihovna Jihlava

Pracovnice Městské knihovny v Jihlavě popsaly svoje dosavadní zkušenosti s používáním katalogu Carmen v jejich knihovně.

Pozitivně hodnotily především prvky webu 2.0, které uživatelům představují nové služby a funkce katalogu. Jako velké plus vidí přehledný čtenářský účet, kde čtenář snadno zjistí své výpůjčky a má možnost je i prodlužovat. Uživatel má k dispozici také přehledný archiv výpůjček, možnost sledování novinek a specifických dotazů pomocí RSS kanálů a kontrolu nad různými poplatky. Příznivě hodnotí i moderní barevný design, který je pro čtenáře atraktivní.

Z jejich pohledu je katalog Carmen vhodný především pro webové rozhraní určené virtuálním návštěvníkům, protože na on-line katalozích v knihovně snižuje operativní vyhledávání.

Městská knihovna v Přerově, p. o. - Ing. Pavel Cimbálník

Ředitel Městské knihovny v Přerově Pavel Cimbálník velmi krátce promluvil o zkušenostech s katalogem Carmen v Přerově. Nový katalog mají zatím přístupný pouze na webu, kde mají uživatelé možnost vybrat si pro vyhledávání katalog novou, ale i starou verzi. Od prázdnin pak plánují najet s novým katalogem do všech počítačů v knihovně.

Diskuze o dalším vývoji

Při diskuzi o dalším vývoji katalogu Carmen OPAC 2.0 byly nastíněny přípravy do další verze. Zaujala mě především možnost propojit místo, kde je dokument v knihovně uložen s virtuální mapou knihovny, tak aby měl čtenář co nejsnadnější cestu za vybraným dokumentem. Nevýhodou je poté snížená možnost posunování fondu dle aktuálních potřeb knihovny.

 

Poznámka redakce:

O katalogu Carmen již bylo na Inflow napsáno dříve. Osvěžit si můžete jak článek jednoho z hlavních tvůrců katalogu, ing. Jiřího Šilhy, tak článek Stanislavy Kavanové a Josefa Moravce, kteří zhodnotili Carmen po uživatelské stránce, na základě vlastních zkušeností s jeho užíváním.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback