Co mi dal kurz Příprava a uvádění programu

Ve dnech 28. – 31. března jsem se zúčastnila kurzu v rámci předmětu VIKBB70 Příprava a uvádění programu. Kde kurz probíhal? Kdo se podílel na jeho utváření? Co všechno jsme se mohli na kurzu dozvědět a vyzkoušet? A co nás ještě čeká, vám prozradím právě v tomto článku.

Počátkem roku přede mnou stála klasicky těžká volba. A to volba předmětů pro jarní semestr. A jak to tak už bývá, došlo na poradu se spolužáky. Když mi spolužačka řekla, že má zapsaný právě tento předmět a že musím taky, protože je nedostatek účastníků, pousmála jsem se. Hlavou mi rychle proletělo, že v žádném případě. Já, abych něco organizovala? Nepřipadá v úvahu. Jsem ráda, když zorganizuji svoji ranní cestu pro kávu. Nakonec jsem si však řekla, proč ne?! Kdybych vždycky dělala jen to, co mám ráda a co mě baví, nikam se pořádně neposunu. Tak jsem výzvu přijala a předmět si zapsala.

Znamenalo to hned několik věcí. Zaprvé se zúčastnit první hodiny. Druhým důležitým bodem byl pak kurz samotný. Do třetice všeho dobrého to znamená vytvořit výstupní úkol. Naším úkolem je po absolvování kurzu vytvořit program na minimálně hodinu a půl. A ukončení předmětu pak proběhne 12. května, kde si představíme všechny naše programy. Zhodnotíme, jak se povedly a uvedeme, co bychom příště udělali jinak.

židle

Počáteční hodina proběhla 28. února, kdy jsme se potkali s instruktory Setem, Petrem, Vlastou a Honzou. Představili jsme se navzájem, pověděli si, proč jsme se vůbec na kurz přihlásili a co si od něj slibujeme.

Dále nás čekal kurz samotný. Ten se odehrál mezi dny 28. – 31. března na Kaprálově mlýně, který se nachází jen několik desítek minut cesty autobusem kousek od Brna.

Program začal prakticky ihned po příjezdu. První aktivita nám dopomohla jednak se navzájem poznat a spolupracovat, ale také jsme měli šanci poznat blízké okolí.

Celý program byl neskutečně obohacující, protože nespočíval v tom, že bychom seděli celý den na jednom místě a poslouchali ledajakou přednášku. Lektoři se navzájem střídali, takže program byl velmi pestrý. Vzhledem k tomu, že nám počasí značně přálo, část programu se dala přesunout ven a nabyla tak úplně jiného rázu.

stíny

Báječné prolnutí hlavního programu bylo to, že jsme sami dostali možnost zkusit si vytvořit kratší aktivitu pro ostatní kolegy. Těm jsme se poté věnovali dál. Hodnotili jsme, co se nám na nich líbilo či nelíbilo a co by se dalo do budoucna zlepšit.

Milým překvapením byli dva hosté. Jednak vzácná návštěva z táborské knihovny, paní ředitelka Eva Měřínská, se kterou jsme vám před časem přinesli rozhovor. A dále pak sám ředitel Kaprálova mlýnu, pan Michal Medek, který nám záživně a názorně povyprávěl o historii a funkci tohoto nádherného místa. Samotný Kaprálův mlýn je totiž doslova učebnicí ekologicky šetrného provozu.

V rámci jednoho večerního programu jsme měli možnost účastnit se larpu. Pokud pojem larp slyšíte poprvé, jedná se druh rolové hry, kdy se herci i za pomocí kostýmů snaží různě improvizovaně interagovat.

Za zmínku jistě stojí i program Lektorská youtube série, kdy jsme se na jeden večer my sami stali youtubery a měli možnost natočit video na téma vytváření programů. O zábavu tedy rozhodně nebyla nouze.

Klíčovým tohoto kurzu bylo seznámit jeho účastníky s tím, jak postupovat při tvoření programu. Jak vybrat místo a datum adekvátní programu a také jak pracovat s jeho cílovou skupinou. Bylo nám řečeno, jak určitě věci nejlépe odprezentovat a dostali jsme tipy, jak hodit třeba i trému za hlavu.

Lektoři zdůraznili, jak je potřeba dávat si pozor na atmosféru celého programu a poskytli nám rady, jak co možno nejlépe udržet příjemnou atmosféru. Nechyběly informace o tom, jak se chovat při krizových situacích a na co si dávat pozor. Co shledávám velmi užitečným byla část programu, kde jsme se mohli ptát každého lektora zvlášť na jeho postoj v určitých situacích.

Petr_such

V závěru kurzu nám byla doporučena nejen literatura, ale i různé skupiny, ke kterým se můžeme přidat, a i nadále tak zlepšovat své lektorské dovednosti.

Ke konci bych ráda poděkovala celému lektorskému týmu, za krásný program i lidský přístup v momentě, kdy bylo z řad účastníků kurzu cokoli potřeba. Osobně mohu kurz dalším ročníkům více než doporučit. Odnesete si nejen řadu znalostí, ale i kontaktů a snad třeba i přátel.

Závěrem mi prosím dovolte vás spolu s kolegyní Jitkou Holoubkovou pozvat na program, který pro vás v těchto dnech již pečlivě připravujeme. Ponese název Kreativní time management a proběhne 25. dubna od 18 hodin v prostorách Čítárny na FF v rámci nového konceptu MuNIE Meet and Inspire. Podrobnosti v těchto chvílích ještě dolazujeme a více informací bude již brzy k nalezení na Facebooku.

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 4. 2019

That is nice but I just want to share this awesome website where I play games for free like mobile legends pc

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 4. 2019
Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know. tech news
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 4. 2019

sdfaffafadfsafasafdas

 

<a href="htt://www.google.com">Google</a>

 

[url=htt://www.google.com]Google[/url]

 

 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 4. 2019

<a href="htt://www.google.com">Google</a>

 

[url=htt://www.google.com]Google[/url]

 

sadasdadad

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback