Přiznání

7. 4. 2013
editorial

Vážení a milí čtenáři,

studenti mnoha univerzit po celé republice se už pár dní dobře baví a sledují, kdo přijde s čím novým - nejlépe zábavným, šokujícím či zajímavým. Pravděpodobně víte, že řeč je o projektu „Přiznání"  http://www.priznej.cz/muni. Pokud jste studentem, zaměstnancem, zvědavcem či příznivcem Masarykovy univerzity, pak jste s velkou pravděpodobností také majitelem jednoho z 12 664 vztyčených palců (údaj pochází ze 7. 4. 2013 14:55 hod., v tuto chvíli - tedy ve chvíli, kdy editorial právě čtete vy - bude mít facebooková stránka „Přiznání MUNI" palců nepochybně mnohem víc).

Proč se fenomén „Přiznání" šíří jako lavina a strhává na sebe obrovskou pozornost? Protože studenti píší o věcech, které jsou mnoha z nich blízké, či dokonce důvěrné známé („Irituje ma, keď si študenti po skúške porovnávajú výsledky, ktoré sa značne líšia od mojich.") a hlavně píší vtipně („Někteří chlapci nechápou, že s nimi chcete mít nezávazný sex a prostě vám dál vypráví o programování." nebo „Občas beru na přednášky kamarády, kteří nejsou studenty MUNI. Nadšeně poslouchají a dělají si poznámky, zatímco já spím."). Přiznání je projekt, který stojí na jednoduchém a skvělém nápadu a takové projekty obvykle bývají také těmi nejlepšími.

Vilo Vateha, který pro Inflow sepsal své dojmy z Erasmu v Turecku, se v článku přiznal hned několikrát. Možná vás, stejně jako mě, zaujme:

„Ak by som mal byť zviera, tak by som chcel byť pes v Turecku. Po večeroch by som sa len tak flákal a preháňal  sa so svojimi kumpánmi po večerných uliciach, prehraboval odpadky a cez deň by som ležal chrbtom na krásne vyhriatej ceste."
V dalších článcích se přímá doznání hledají poněkud obtížněji. Třeba skvělý článek Michala Lorenze Dokumentalisté v první informační válce ani vzdáleně nenaznačuje žádnou osobní záležitost, ke které by se autor chtěl přiznat. Podobně obtížně byste osobní vyznání hledali třeba v článku Michala Černého Sociální sítě jako fenomén nové občanské společnosti. Každopádně doufám, že jak zmíněné články, tak všechny ostatní, které jsme v dubnovém Inflow připravili, vás zaujmou a osloví. Dvanáct tisíc laiků neočekáváme, ale koneckonců, jeden nikdy neví. ;-)

Příjemné čtení!

Gabriela Šimková

Štítky: editorial
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback