Proč se Knihovna Třinec stala HateFree zónou

Někteří z vás možná zaznamenali zprávu, která proletěla knihovnickým éterem a v níž ředitelka Knihovny Třinec, Martina Wolna, oznámila, že se třinecká knihovna v polovině roku 2015 stala HateFree zónou, a to jako první knihovna v ČR. Na samotné zprávě by zřejmě nebylo nic v zásadě špatného, avšak připojená výzva o zapojení i dalších knihoven vyvolala, na poměry českého knihovnictví, poměrně zajímavou a nečekaně rozporuplnou diskuzi. Na místě proto je, abychom uvedli důvody, proč jsme se rozhodli stát se v Knihovně Třinec HateFree zónou a co to pro nás a naše uživatele znamená.

HateFree Culture, tak jak ho vnímáme my, je iniciativa, která usiluje o vytváření společenského a kulturního prostoru, který by byl prost nenávisti a strachu. Nesnaží se tak činit nátlakově, ale dobrovolnou cestou za pomoci zveřejňování ověřených a pravdivých informací, poskytováním faktů, vyvracením mýtů a dalšími osvětovými aktivitami. Jednou z možností, jak se k této iniciativě připojit a sdílet její společensko-etická stanoviska, je stát se HateFree zónou. HateFree zóna je místo, které deklaruje, že se jeho návštěvníci mohou cítit bezpečně, nehrozí jim útoky, napadání, diskriminace nebo jiné nenávistné projevy ze strany zaměstnanců nebo jiných návštěvníků. Tyto zóny jsou místem pro všechny bez rozdílů etnických, náboženských, sociálních a jiných. Mezi nimi najdete neziskové organizace, nízkoprahové kluby, školy, galerie, kavárny, fakulty vysokých škol, ale nově také Ministerstvo spravedlnosti ČR (http://www.lidovky.cz/ministerstvo-spravedlnosti-se-pripojilo-k-hatefree-zone-rozhodl-pelikan-1rt-/zpravy-domov.aspx?c=A160506_112515_ln_domov_ELE). 
Více se můžete dozvědět zde: http://www.hatefree.cz/o-nas/o-hate-free
Doporučujeme také rozhovor s Marií Škardovou: http://www.inflow.cz/marie-skardova-rozhovor 

Dlouhodobý proces a vyústění aktivit

Předně je důležité říct, že rozhodnutí stát se HateFree zónou (http://www.hatefree.cz/mapa/knihovna-trinec) nebylo nařízením shora, nebyl to momentální nápad a realizace nebyla reakcí na konkrétní situaci. Impulz přišel ze strany ze strany nás knihovníků věnujících se primárně práci s mladými lidmi, ale jednalo se spíš o proces, dlouhodobý, více než půlroční, kterým prošla celá třinecká knihovna. Podání přihlášky předcházely diskuze celého kolektivu a na konci této debaty byla vzájemná shoda a ochota přijmout označení HateFree. 

Ve svém odůvodnění Knihovna Třinec uvádí jednu velmi důležitou informaci: "nejsme jen knihovnou". Dlouhodobě spolupracujeme s dalšími regionálními neziskovými institucemi a jednotlivci, otevíráme prostor ke spolupráci zájmovým skupinám i organizacím, jež pomáhají znevýhodněným nebo potřebným. Několikrát jsme se stali sběrným místem charitativních sbírek, proběhly zde debaty dotýkající se lidsko-právních témat a především jsme dlouhodobým partnerem a spoluorganizátorem festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

Třinecká knihovna a její zaměstnanci vnímají to, jak se situace ve společnosti a nálada jednotlivců a skupin mění, a proto jsme se rozhodli, že dáme veřejně a veřejnosti najevo, že nejsme lhostejní.   

Stále jsme neutrální

Nebýt lhostejný v žádném případě neznamená rezignovat na vlastní politickou neutralitu. HateFree je sice projektem, za nímž stojí vládní Agentura pro sociální začleňování, avšak ze své podstaty není politickou agitkou ani hnutím. Jedná se o iniciativu, která má za cíl nabízet lidem informace, které jsou podloženy zdroji, umožňuje na dané problémy nahlížet z různých úhlů. V tomto a dalších věcech Knihovna Třinec spatřuje společnou snahu, se kterou by se z podstaty mohly ztotožňovat i ostatní knihovny. Rovný přístup bez rozdílů je deklarován jak zákonem o knihovnách, tak i iniciativou HateFree Culture. To je pro třineckou knihovnu důležitý bod. Dává tím na vědomí, že české knihovny jsou HateFree, ať už s nálepkou nebo bez. 

Toto není marketing

Jenže kdo z běžných uživatelů, čtenářů a návštěvníků zná nebo někdy četl knihovní zákon? Vnímají lidé knihovny jako otevřený prostor, kde se nemusí bát nenávisti nebo diskriminace? Možná ano. Knihovna Třinec se však na tuto skutečnost rozhodla poukázat veřejně a právě toto bylo jedním z hlavních rozhodnutí, proč se stát HateFree zónou. Nebyl to žádný marketingový tah, rozhodnutí přišlo dávno předtím, než došlo k odsouzeníhodným útokům na pražské HateFree podniky a instituce. Být HateFree zónou neznamená nálepka, je to poukázání na to, že jsme tady, jsme otevření a projevy a podněcování nenávisti ve společnosti nepřijímáme.

Svět kolem nás

Společnost se vyvíjí. Stejně jako se proměňuje svět kolem nás, mění se také role knihoven v něm. Stáváme se kulturními a komunitními centry, vzdělávacími institucemi a každý rok stojíme před jiným přívlastkem a novou rolí. Otázkou je, jak se k novým výzvám postavíme, jestli budeme přešlapovat na místě nebo doufat, že toto se nás přece netýká, anebo budeme, po vzoru např. dánských knihoven, iniciátorem a partnerem ve veřejné diskuzi, která se mnohdy dotýká i témat, která jsou pro nás osobně a lidsky těžko uchopitelná.

Tímto textem nevoláme po připojení se k HateFree Culture iniciativě nebo jiným podobným aktivitám. Volba je však na nás, jakou roli v dnešním světě a společnosti sehrajeme.

Znepokojivý závěr

Poslední větou předchozího odstavce bychom tento text mohli uzavřít, ale vzhledem k tomu, jakým způsobem probíhala následná diskuze v konferenci (https://lsv.cesnet.cz/cgi-bin/wa?A1=ind1605&L=knihovna) a jaké, mnohdy nečekané, reakce se objevily, je potřeba reagovat. Knihovníci sami sebe označují za informační pracovníky, ty, kteří se umí v prostoru přehlceném informacemi orientovat. Pokud však naše schopnosti a znalosti využíváme k tomu, abychom se pokusili osobu nebo instituci s jiným názorem zdiskreditovat skrze osobní útok, tak je něco špatně. A pokud nejsme schopni věcné argumentace a bohužel se uchylujeme k nenávistné anonymní osobní korespondenci, tak se nabízí otázka: Kdy jsme začali vytvářet v knihovnách prostor strachu a nenávisti?

Za Knihovnu Třinec
Hana Pietrová a Jan Delong

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

21 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 6. 2016

Díky za čin i tohle vyjádření. Přeju si (a Vám), ať se od Vás inspiruje v přístupu co nejvíce Vašich kolegů. Tu diskusi jsem už dříve četla a docela se vyděsila, kolik knihovníků (= jak správně podotýkáte informačních pracovníků) je s kritickou prací s informacemi na štíru. 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

Liat noh barcuk yang punya chance besar buat juara Liga spanyol dan juga masih punya hegemoni di eropa aja masih keliatan ambisi nya. Jorjoran cari pengganti neymar ampe beli coutinho mahal-mahal.. belum lagi nunggu Form terbaik dembele.. blogspot.com, wordpress.com, stevefilmovie.blogspot.com, exobriste95.livejournal.com, elangnews.com, filmreview565228180.wordpress.com, youngandfabs.tumblr.com, fromexoplanet1995.wixsite.com, jadwalnobarbola.blogspot.com, rss6.com/nonton-gratis, rss6.com/nonton-streaming, rss6.com/nonton-live, berandasehat.com, kuncimobil.home.blog. eh beli lagi Malcom,makin ngeri aja ni barcuk Tapi rasarasa nya di industri sepakbola sekarang Boros bisa diartiin Ambisi sebuah klub Masa iya mau stuck disitu terus? Juara terus... tapi Lokalan? Kek jusensor.. tapi mereka punya ambisi dengan cara ambil CR7.. biar dikata Tua,gakguna, seengaknya dia bisa bantu ambisi jusensor.. Entah itu ambisi buat Rayu sponsor baru, Juarain Ucl, atau sekedar jadi Penguasa Italia

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 6. 2016

Tak ještě jednou neanomymně :-):Díky za čin i tohle vyjádření. Přeju si (a Vám), ať se od Vás inspiruje v přístupu co nejvíce Vašich kolegů. Tu diskusi jsem už dříve četla a docela se vyděsila, kolik knihovníků (= jak správně podotýkáte informačních pracovníků) je s kritickou prací s informacemi na štíru. 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 6. 2016

Knihovník, který tvrdí, že se umí v informacích orientovat, je lhář, nebo děd Vševěd. Knihovník, který ale tvrdí, že umí informací vyhledat, tak to potom je jiná, to jo...

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2016

Mám na vás dotaz Knihovno Třinec. Před tým než jste se připojili k Hatefríí, tak bylo bežné, že ve vašich prostorách hrozily návštěvníkům útoky, napadání, diskriminace nebo jiné nenávistné projevy ze strany zaměstnanců nebo jiných návštěvníků? Říká vám něco Ústava ČR a trestní zákoník?

Obrázek uživatele Roman Novotný

Hezký den. Myslím, že nic takového návštěvníkům nehrozilo a prohlášení je také napsáno na úplně jiné rovině diskuze a odpověď na vaši otázku je v něm obsažena.

Vůbec nejde o to, jestli v knihovně někomu hrozí napadání, útoky nebo diskriminace (i když třeba knihovna v Benešově by mohla být proti - http://www.benesov-city.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=219&id=36426 ), ale o to dát jednoznačně najevo, že nehrozí. A HateFree je tím nejsnadnějším způsobem, jak to provést (ale může to být i jinak samozřejmě, třeba si nalepit na knihovnu ceduli, že je u vás všechno ok a může tam přijít kdokoliv).

Knihovny nestojí samy o sobě, jsou nedílnou součástí měst a společností, které v těch městech žijí. Problémem je, že některé části společnosti třeba tu ústavu nebo LZPS úplně nedodržují, tak je dobré dát jen najevo, že "u nás" ústava a zákony pořád platí, aspoň podle mě.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 8. 2017

Opravdu si v té Vaší knohovně myslíte, že muslimové, jejichž ideologie je v příkrém rozporu s Listinou i Ústavou ČR, budou brát ohledy na nějaké nálepky?

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 8. 2017

Jestli pan "knihovník" neví, že HFC je silně levicově orientování a jedná se o státní agitku neomarxismu a islámu, tak je opravdu človek na svém místě. Připojením do HFC zone akoát deklarujete, že podporujete komunisty a islamisty...

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 2. 2019

I want to write like this, taking time and precise effort to make an excellent article is very rare. brain games for kids

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019

r Light sensing of moving objects – SActual object Light Visual objectr -cosine (wt) + i sine (wt) S = r [cosine (wt) + i sine (wt)]Newton Keplers time visual effects Time dependent NewtonParticle Visual effects Wave moz trust flow checker

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

Simply respecting your work and considering how you dealt with this web journal so well. It's remarkable to the point that I can't stand to not experience this important data at whatever point I surf the web!  iDigitalTrends

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

You have a decent point here!I absolutely concur with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more individuals will read this article!!!  먹튀검증

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 7. 2019

Oh my goodness! an incredible post dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing issue with ur rss . Do not know why Struggling to subscribe to it. Possibly there is anyone getting identical rss difficulty? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 먹튀폴리스

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 7. 2019

Thank you for sharing this great post. Very interesting ideas! (as always, btw) 먹튀폴리스 사이트

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 7. 2019

This is such an awesome asset, to the point that you are giving and you give it away for nothing. I cherish seeing sites that comprehend the benefit of giving a quality asset to free. It is the old what circumvents comes around schedule.  sky everton condo

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 7. 2019

Extraordinary overview, I'm certain you're getting an awesome reaction.  midtown bay

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 8. 2019

More often than not I don't make remarks on sites, however I'd like to say this article truly constrained me to do as such. Truly decent post!  resin floors adelaide

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

I truly value the sort of points you post here. Much obliged for sharing us an extraordinary data that is really useful. Great day!  movgotv.com

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback