Projekt „S úsměvem za knížkou – poprvé do knihovny“

Projekt na podporu dětského čtenářství, knížek a knihovny jako instituce, do které by se měly děti vracet s úsměvem a radostí a ne s pocitem povinnosti přečíst si povinnou literaturu a „biflovat“ učivo z encyklopedií.

Cílem projektu je seznámit děti s prostředím knihovny a s knížkami formou hry. Zábavným programem představit dětské oddělení a pasovat děti na nové čtenáře knihovny.

Současné době vévodí technika a nové technologie a to i mezi dětmi a mládeží. Masivního rozvoje se dostalo Internetu jako univerzálnímu prostředku v komunikaci, zábavě a vzdělávání. Média všeho druhu propagují svojí činnost prostřednictvím této „mezinárodní sítě", jelikož je dostupná široké veřejnosti a je k ní téměř neomezený přístup. Ovšem stále častěji se zapomíná, že veškeré tyto informace, které prostřednictvím tohoto multimédia nalezneme, byly již dříve někde někým napsány a publikovány v papírové podobě. Touto podobou je v našem případě kniha.

Kniha byla, je a vždy bude neocenitelným zdrojem informací, ale také možnosti, jak si odpočinout od denních starostí a povinností. Zvláště u dětí by měla takto kniha působit. Pobavit, potěšit a nenásilnou formou vzdělávat. Proto je více než nutné zaujmout děti zajímavým programem, který upoutá jejich pozornost a formou hry jim představit svět plný princů a princezen, zvířátek, ale také čarodějů a ježibab. Seznámit je s dobrem a zlem, se kterým se mohou vypořádat v postýlkách společně s rodiči, kteří jim pomohou pochopit svět pohádek a příběhů.

Proto projekt „S úsměvem za knížkou - poprvé do knihovny" je dle našeho názoru přínosem pro podporu a propagaci dětské literatury nejen v Oddělení pro děti a mládež v Karviné - Mizerově.

Mnoho knihoven v České republice takto zpříjemňuje začínajícím čtenářům vstup do světa knížek. Nejvýrazněji se v tomto ohledu angažuje Knihovna Jiřího Mahena v Brně projektem „Poprvé do školy - poprvé do knihovny". (http://www.kjm.cz/ - viz odkaz Dětem). Knihovna Jiřího Mahena v Brně získala rovněž za tento projekt ocenění Ministerstva kultury České republiky Knihovna roku 2004.

Náš projekt „S úsměvem za knížkou - poprvé do knihovny" je zaměřen na děti předškolního věku, tzn. děti docházející do mateřských škol, a také na žáčky 1.tříd ZŠ. Budoucí čtenáři budou v rámci Týdne knihoven, což je časové umístění této akce, pasováni na nové čtenáře knihovny a budou jim předány dárkové tašky, které obsahují:

 

  • průkazku do knihovny sregistrací na rok zdarma
  • omalovánku
  • malé pastelky
  • seznam novinek za uplynulé období (především pro rodiče, kterým tato pomůcka usnadní výběr titulů znašeho fondu)
  • doporučující rady ohledně vhodného výběru titulů pro různé věkové kategorie
  • sladkou pozornost

 

Dárkové balíčky měly úspěch i v zahraničí (např. Books for Babies). Projekt se proto inspiroval domácími a zahraničními projekty a za pomocí pracovníků Regionální knihovny a sponzorů zrealizuje v období Týdne knihoven pro děti tuto akci. Zkombinoval osvědčené pasování prvňáčků na nové čtenáře knihovny s obdarováním dětí dárkovými balíčky, které obsahují již výše zmíněné části.

Projekt „S úsměvem za knížkou - poprvé do knihovny" je určen pro budoucí školáky a již žáky 1.tříd. Tento projekt by se mohl stát pro děti přínosem zejména z hlediska utvoření prvotního dojmu z knihovny a z knížek. Návštěva knihovny po této akci by se měla pro děti stát zážitkem a s radostí by se zde měly vracet. V neposlední řadě má přínos i pro knihovnu, která by tímto zajímavým projektem získala nové čtenáře. A začínat právě od mateřských školek je základ, jelikož tato cílová skupina je budoucností pro výchovu nových čtenářů.

Projekt „S úsměvem za knížkou - poprvé do knihovny" je v naší knihovně zcela novou formou propagace dětské literatury. Podobným způsobem pracuje celá řada oddělení v různých městech republiky. Již výše zmiňovaná Knihovna Jiřího Mahena v Brně slaví se svými akcemi Poprvé do školy - poprvé do knihovny úspěch, jelikož se děti do knihovny vracejí s úsměvem a s nadějí, že si odnesou nejen plno zajímavých knih, ale také různé zážitky. Rády bychom navázaly na úspěchy našich kolegů a kolegyň z ostatních knihoven.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Stáňa
11. 10. 2008

Vždycky si říkám, že ten kdo vymyslel Pasování dětí na čtenáře zaslouží Nobelovu cenu. Projekt se ujal po celé republice. Je to něco tak krásného, že těžko popsat, musí se zažít. Jsme na zámečku, tak u nás pasuje děti pan hrabě a paní hraběnka předává pasovací dektet. Slavnost čtěnářství, dětí a rodičů, celá akce probíhá jako zámecká slavnost, jsou tam muzikanti, hrají se fanfáry. Děti mají pro paní hraběnku připravený program, pozvané svoje rodiče a prarodiče. Celý týden si chodily zkoušet program a neskutečně se těší. Pomáhají nám ochotníci z vedlejšího městečka, hraběnka má skutečně nádherné šaty a hrabě pasovací meč. Hraběcí rodina nám v Týdnu knihoven onemocněla a slavnost je přesunuta na pondělí. Akcí připravujeme spoustu, ale tahle je ta nejmilejší.

Stáňa

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 10. 2014

A co když neumím číst  ?

Vojta

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 10. 2014

http://nakrizovatce.knihovna.cz/fotogalerie/pasovani/

Letošní pasování prvňáčků v KISK knihovně Na Křižovatce. Bylo to prima a ZŠ nás požádala o další tři akce na téma Knihy a knihovny - program pro děti 1. st. ZŠ :-) 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback