Projektový management 2014

Jak probíhala konference Projektový management 2014, která je již tradičně pořádána ve Zlíně, místě setkávání všech, kteří se zajímají o projektové řízení v jakékoliv podobě? Konferenci pořádají samotní studenti fakulty projektového managementu zlínské univerzity a pro nás (organizátory konference BOBCATSSS 2015) to byl další důvod do Zlína vyrazit, abychom se podívali, jak se taková studentská akce dělá jinde. Tématem letošního ročníku byla dichotomie Inovace vs. tradice v projektovém řízení. První den byl celý věnován přednáškám a společenskému síťování, v tom druhém nás čekaly interaktivní workshopy.

Během cesty žlutým autobusem směr Zlín jsme se příjemně naladili na projektový management s naší mentorkou a průvodcem Markétou Bočkovou. Neuběhly ani dvě hodiny a už jsme všichni tři mířili magickým baťovským Zlínem vstříc Fakultě projektového managementu, kde se odehrával program prvního dne. Zamilovali jsme se hnedu registračního pultu, odkud jsme si odnesli tašku plnou letáčků, přehledně zpracovaný program konference, dárkové pero, ale hlavně – dřevěné jmenovky, které jsou zkrátka krásné a cool. Nezbývalo než se patřičně upravit, posvačit díky velmi lákavému, perfektně připravenému cateringu (kterému korunovala výborná káva – pozor! Žádná instantní žbrnda) a hurá na přednášky!

Odborný program složený z přednášek se odehrával ve velkém promítacím sále, kde nás všechny úderem půl desáté přivítala supervizorka organizačního týmu konference Eva Šviráková spolu s projektovou manažerkou Eliškou Toučkovou. Program byl rozdělen do pěti bloků přednášek, prokládaných příjemnými coffee breaks. V každém přednáškovém bloku jsme měli možnost vyslechnout vždy 2 přednášející odborníky a seznámit se s 2-3 studentskými projekty KOMAG zařazenými do soutěže. A pokud vás zajímá, co to vlastně KOMAG je a jestli nás to nudilo nebo nekonečně nadchlo – čtěte dál.

Jednotlivé přednášky byly různých témat, úrovní, předneseny z odlišných perspektiv. Měli jsme možnost poslechnout například tyto přednášející:

Martin Klusoň z Komory Projektových Manažerů (zakladatel společnosti Symphera s.r.o.) zasadil termíny tradice vs. inovace do kontextu klasického projektového managementu vs. agilní přístupy v projektovém managementu. Zvolejme agile! (ADŽAIL!) a přibližme si tento přístup jako strategii řízení projektu, kde zdánlivý chaos nevládne, ale spíše otevírá prostor pro přizpůsobení a inovativní řešení aktuálních situací v projektu. Zadavatel projektu ani realizační tým do detailu nevědí, spíše společně postupem času projekt objevují. Ale pozor – agilní přístupy nejsou pro každého. Podle Martina Klusoně vždy záleží na konkrétním typu projektu v daném prostředí a v neposlední řadě je nutné skutečně pochopit principy agilního přístupu v řízení projektu tak, aby docházelo k jeho efektivní implementaci spíše než k deziluzím. Tak tedy – nevyhazujme ten aždail!

Jiří Krátký (výkonný ředitel, poradce a lektor společnosti PM Consulting) se, z pozice vlastních zkušeností rozhlédnul po krajině českého projektového managementu a zkonstatoval: Povědomí není znalost a znalost není návyk! Tím obecně sáhnul do svědomí každému projektovému manažerovi, který se spoléhá především na svou intuici a opomíjí řízený přínos znalostí do vlastní praxe. Dále vyzdvihnul komunikační dovednosti jako klíčové a podceňované pro oblast projektového managementu. V závěru posluchačům doporučil několik nástrojů pro úspěšné řízení projektu (např. logický rámec, identifikační listinu projektu, matici zodpovědností) a agilní přístupy uchopil jako trend, jehož slabinou může být hrozba krátkodobého uvažování v projektu na pozadí těžko předvídatelné budoucnosti obecně.

S pojmem sociální (ne)pohoda a dálkovým studiem aplikovaných neurověd v USA (jen tak ze zvědavosti) nás následně uchvátil Petr Kadlec (Livingston and Comp.). Věděli jste, že pocit stresu a pohody se v našem mozku dokáže vystřídat až 7 krát za 1 sekundu? Že sociální ohrožení a fyzickou bolest náš mozek prožívá stejně a že se neustále nacházíme na hranici sociálního ohrožení, padáme do sociální nepohody? A jak to souvisí s projektovým řízením a týmovou spoluprací? Na základě poznatků neurovědy má totiž tzv. pocit nepohody v našem mozku vždy trochu navrch a je tedy řešen primárně. Až poté přicházejí na řadu ostatní úkoly a povinnosti. Podle Petra Kadlece je proto nutné tyto okolnosti bezpodmínečně zohledňovat při týmové spolupráci i v souvislosti s úspěšným projektovým řízením. Pár tipů na závěr: K sociální pohodě v kolektivu přispívá zejména: vzájemná úcta (respekt), otevřenost a sociální jistota, autonomie jednotlivců a v neposlední řadě také férovost a spravedlivost.

Jak vychovat svého CEO k inovacím nebo také jak svého šéfa vychovat k tomu, aby se inovace hnuli – na toto téma přednášel Petr Šídlo (Direct People). Inovační kulturu představil ve smyslu schopnosti firmy inovace opakovat. Samotnou inovaci potom jako proces, který vychází „shora“ a nese s sebou vždy značné riziko hodné odpovědnosti. A kdo je podle Petra Šídla ve firmě tím správným inovátorem? Ten kdo všechny štve, ale nikdy neuhne.

Na závěr bloku přednášek se uskutečnila také panelová diskuze za přítomnosti všech speakerů dne.

Dalšími přednášejícími byli: Vlastimil Tesař (Solution Sales Professional ve společnosti Microsoft), Martin Répal (Senior Business konzultant, Autocont), Rudolf Christopher Takáč (2BCognitus), Daniel Podolský (PMI Slovakia Chapter) a Ján Sedliačik (Deloitte Advisory).

 

Jak již bylo řečeno, v rámci jednotlivých bloků přednášek jsme měli také možnost seznámit se studentskými projekty vycházející z dílny KOMAG. Komunikační agentura (KOMAG) je předmětem zlínské university, který je otevřen všem studentům Fakulty multimediálních komunikací. Jeho cílem je dát studentům prostor zužitkovat nabité znalosti v praxi a zrealizovat ve spolupráci s vedoucími pedagogy jakýkoliv projekt.

Letos bylo do soutěže studentských projektů KOMAG nominováno 7 takových. Účastníci konference Projektový management 2014 měli možnost na základě jednotlivých prezentací studentů hlasovat o vítězi této soutěže, kterým se nakonec stal (také podle nás zaslouženě) projekt mezinárodní soutěže Talent Designu.

Vědomostmi a předanými zkušenostmi nabiti jsme se společně ubytovali v nedalekém hotelu a zamířili na společenský večer, který se konal v prostorách 14|15 Baťova institutu. Zde nás čekala příjemná atmosféra v doprovodu jazzové kapely, ochutnávka mistrovsky připravených káv, bohatý večerní raut, ale hlavně – šance navázat kontakty a nechat se unášet projektovým managementem na neformální úrovni.

Někteří navazovali kontakty na afterpárty krátce, jiní déle, ale už v půl deváté ráno jsme opět všichni slušně seděli v Baťově institutu. Den č. 2 byl celý sestavený z kratších workshopů, na které se účastnící museli registrovat předem. Registrace probíhala online na webových stránkách konference, myslím, že mužů říct za oba, že to byl skutečně zážitek. Jakkoliv jsme se snažili do workshopu zaregistrovat co nejdříve, potvrzující e-mail oznamující: „Bereme Vás!“ k nám dorazil teprve v pátek. Workshopy probíhali současně v pěti přednáškových místnostech. Jednotlivé bloky trvaly opět hodinu a půl.

 

Ráno jsme začali workshopový den vystoupením Davida Melichara ze společnosti ManagementMedia a jeho workshop nesl název Spolupráce projektových týmů s využitím inovativních internetových řešení a platforem. Během hodiny řečník poukázal na nové možnosti spolupráce týmu na projektu využitím sociálních síti, které doplnil příklady z vlastních projektů.

Po něm se v té samé přednáškové místnosti  uskutečnil workshop Petra Pouchlého, který se zde věnoval vlivu gamifikace na činnost pracovního týmu. Tomu, že se workshop líbil mnoha posluchačům, naznačoval fakt, že s ním v posledních minutách publikum intenzivně komunikovalo.

Na nás to mělo samozřejmě pozitivní dopad, a proto jsme se rozhodli nepatrně odklonit od našemu harmonogramu a pokusit se dostat na následující workshop Petra Pouchlého, který byl už předem plně obsazen. Náš pokus vyšel a tak jsme si vychutnali ještě jeden workshop plný flow, ve kterém přednášející demonstroval známé i neznámé světové projekty, které uspěli právě díky kreativnímu a záživnému projektovému vedení.

Z odpoledního programu nemůžu opomenout workshop Roberta Vlacha O podnikání na volné noze.Zde je vhodné poznamenat, že tuto informačně bohatou a záživnou přednášku, jste mohli vidět i na bloku expertů, v rámci kterého měl Robert přednášku 27. března.

Z dalších nabízených workshopů bych rád připomněl také Inovace fundraisingových projektů UNICEF (Pavla Gomba), Sociální média a odbornost (Ivan Sámel) a workshop Myšlenkové mapy v projektovém managementu (Daniel Gamrot).

Krátce před 16 hodinou nás ještě čekalo oficiálně ukončení konference, poděkování účastníkům a partnerům a tímto byla Konference Projektového Managementu oficiálně ukončena.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback